DIŞ BASIN *** New York Times ve Daily Telegraph’da TAYYİP ERDOĞAN – IŞİD – KOBANİ

cumhuriyet.com.tr
09 Ekim 2014 Perşembe

New York Times’tan Erdoğan’a: Liderlikten başka her şeyi yapıyor

New York Times gazetesi Erdoğan için yayımladığı başyazıda,
“Şu anda bölgesel bir kriz yaşanırken,
liderlikten başka her şeyi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin IŞİD ve Kobani politikasına dünya basınından sert eleştiriler gelmeye devam ediyor. New York Times gazetesi, “Erdoğan’ın tehlikeli oyunu” başlıklı yazısında, AKP’ye sert eleştiriler yöneltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir lider gibi davranmadığını yazan gazete, politikasının da ‘bir NATO müttefikine yakışmadığını’ yazdı.

İşte NYT’ın başyazısı:

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir zamanlar Müslüman dünyaya liderlik etmeye can atıyordu. Şu anda bölgesel bir kriz yaşanırken, liderlikten başka her şeyi yapıyor. İslamcı aşırılıkçılar iki kilometre ötedeki Suriye’de Kobani kentini ve Kürt nüfusunu kuşatırken, Türk askerleri ve tankları sınırdaki tel örgülerin hemen arkasında hiçbir şey yapmıyor.

Siyasi hesapları var

Erdoğan güçlerini kenarda tutarak ve Kürt savaşçıların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesine izin vermek gibi diğer yöntemlerle yardım etmeyi reddederek, sadece Kürtleri zayıflatmayı hedeflemiyor. Aynı zamanda, ABD’yi kendisinin nefret ettiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesine yardımcı olmaya zorlayarak, Başkan Barack Obama’nın da iradesini sınıyor.

Koalisyonun da kafası karışık

Yaşananlar aynı zamanda, Obama’nın IŞİD’i zayıflatıp yenilgiye uğratma amaçlı, ayrıntıları süreç sırasında belirlenen stratejisindeki kafa karışıklığının ve iç gerilimlerin de kanıtı. Kobani’deki Kürt savaşçılar haftalardır IŞİD’i püskürtmeye çalışıyor. Amerikalılar yardım etmek için hava saldırılarını yoğunlaştırarak IŞİD militanlarının geriletilmesini sağladı ancak çatışmalar ve patlamalar devam ediyor.

Karadan asker gerektiğinde herkes hemfikir

Fakat tüm taraflar, yani Amerikalılar, Erdoğan ve Kürtler, hava saldırılarının somut sonuç sağlaması için karadan asker gönderilmesi gerektiğinde hemfikir. Erdoğan, ABD’nin Esad’ı devirmeye çalışan muhaliflere daha fazla destej vermemesi, Suriye Hava Kuvvetleri’ni caydıracak bir uçuşa yasak bölge kurmaması ve binlerce Suriyeli sığınmacı için Türkiye sınırında bir tampon bölge kurulmadıkça, asker göndermeye yanaşmıyor.

Obama’nın hedefi Esad değil

Esad’ın iç savaştaki zulmünü kimse inkar edemez fakat Obama haklı olarak bu savaşa müdahil olmaya karşı koydu ve Suriye liderinin peşine düşmek yerine IŞİD’i zayıflatmaya odaklanılması gerektiğinde ısrar etti. Obama’nın IŞİD’i Suriye’de de havadan vurma kararındaki en büyük risk, ABD’nin böyle bir karar almasa girmeyeceği bir savaşa çekilmesi ihtimaliydi.

NATO müttefikine yakışmıyor

Erdoğan’ın davranışlarının bir NATO müttefikine yakıştığı söylenemez. Esad’ı devirmeye o kadar istekliydi ki, sınırlarından savaşçı, silah ve para geçişine izin vererek IŞİD ve diğer militanların ortaya çıkmasına olanak tanıdı. Erdoğan Kobani’yi savunmayı ve IŞİD’le mücadeleye ciddi biçimde katılmayı reddederse, vahşi bir terör örgütünün güçlenmesinin ve sınırında zehirli, uzun vadeli istikrarsızlık oluşmasının önünün açacak.

Kürtlerin öfkesi artar

Erdoğan ülke içindeki itibarını da zedeledi. Suriyeli Kürtlere yardımda tereddüt etmesi, Türkiye’nin Kürt azınlığını küplere bindirdi. Erdoğan Kobani’yi korumanın, Irak’taki akrabaları gibi otonomi talep eden ve birçok sınır bölgesinde fiili kontrole sahip olan Suriyeli Kürtler güçlendireceğini düşünüyor. Fakat Kobani düşerse, Kürtlerin öfkesinin artacağına şüphe yok.

Niye daha önceden çözülmedi?

Amerikalılar Erdoğan’la anlaşmazlıkları aşmak için son günlerde yoğun çaba harcıyor. Fakat bu büyük farklar, ABD’nin oluşturduğu yaklaşık 50 ülkelik koalisyonu derinden tehdit ediyor. Böylesine derin bir anlaşmazlığın Obama Suriye’de harekete geçmeden önce niçin çözülmediğini merak ediyoruz.(Diken)

cumhuriyet.com.tr
17 Ekim 2014 Cuma

Daily Telegraph’ta çok sert Erdoğan yazısı
Daily Telegraph gazetesi,
Erdoğan’ın Kobani politikasını sert bir dille eleştirdi
.

Türkiye’nin IŞİD politikasına yönelik eleştiriler gelmeye devam ediyor. Son olarak İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan bir makalede Erdoğan için sert ifadeler kullanıldı. Daily Telegraph’taki makalede, “Türkiye ve IŞİD’in düşmanları ortak; işte bu yüzden Erdoğan harekete geçmeyecek” yorumu yapılıyor.

David Blair imzasıyla yayımlanan makalede, Erdoğan’ın YPG’yi ve Esad’ı IŞİD’den daha büyük bir düşman olarak gördüğü ifade edildi. “Kentteki tehlike ortadan kalksa bile, Türkiye hiçbir övgüyü hak etmeyecek. Bugüne kadar Türkiye’nin IŞİD’e karşı tavrı en iyi haliyle belirsiz oldu. Otoriter Erdoğan, ABD’nin asıl amacının Suriye’deki petrolü çalmak olduğu yönünde garip bir iddiada bile bulundu” denilen yazıda, “Bu arada Türkiye IŞİD’e direnen Kobani halkı için parmağını kıpırdatmayı reddederken, bu kentten binlerce insan Türkiye’ye sığındı ve kendilerini çevik kuvvet tarafından atılan göz yaşartıcı gazının içinde buldular” ifadelerine yer verildi.

Blair, Türkiye’nin on yıllardır bağımsız bir Kürt devletine karşı savaştığını hatırlatıp, ‘Erdoğan’ın Kobani dahil, Kürtlere hiçbir borcu olmadığını düşündüğünü, bundan dolayı da Kobani’ye yardımda isteksiz göründüğünü‘ yazdı. Makalenin devamında şu ifadeler kullanıldı:

Stalin gibi’

“Tıpkı Stalin’in Sovyet ordusunun ilerlemesini durdurarak Nazilerin 1944’teki Polonya isyanını ezmesine izin vermesi gibi… Yani IŞİD, Kobani’yi Kürtlerden alırsa Türkiye buna hiç üzülmezdi. Gerçek şu ki, Erdoğan üç farklı düşmanla yüzleşiyor: Kendi ülkesinde ve Suriye’deki Kürt isyancılar, IŞİD ve Esad yönetimi.

Şu anda Kürt gerillalar ve Esad, IŞİD’e göre Erdoğan’ın gözünde açıkça daha kötü şöhrete sahip. Türkiye ve IŞİD’se ortak düşmanlara sahip. Bundan dolayı IŞİD karşıtı harekatın dışında kalmak ve aşırılıkçıların Kürtlerle ve belki Esad’la boy ölçüşmelerini izlemek Türkiye için daha mantıklı.”

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DİN-İNANÇ, DÜNYA ÜLKELERİ, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *