BİLİYOR MUSUNUZ? “HAMAS ANADOLU’NUN İLERİ HATTINI SAVUNUYOR”muş!!! * Hani o 1918 dediğimiz tarih var ya… Hani Arap halklarının İngilizlerle ele ele, omuz omuza on binlerce Türk evladını katlettiği meşum yıl…

Odatv.com – Ertuğrul Özkök – 16 Mayıs 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, bugüne kadar hiç
ama hiç duymadığımız bir tez ortaya attı.


“Hamas Anadolu’nun ileri hattını savunuyor…”
Böyle bir tezi ilk defa duyuyorum. Peki hangi Hamas, biz Türkleri Filistin “İleri hattında” savunan… Diyor ki Cumhurbaşkanı;
“Ben Hamas’ı Kuvayı Milliyeye benzetince rahatsız olanlar var… Bugün Hamas’a terör örgütü diyenler 100 yol önce -affedersiniz- eşkıya demediler mi? Asi demediler mi? İsyancı demediler mi?”
EVET DEDİLEN AMA 100 YIL ÖNCE KİMLER DEDİ
Evet sayın Cumhurbaşkanım, dediler…Ama bugün Hamas’a “terör örgütü diyenler” demedi 100 yıl önce…Kimler dedi bir hatırlayalım.
Atatürk hakkında ölüm fermanı çıkaran şeyhülislamlar dedi…
İngiliz savaş gemileriyle kaçan sultanlar dedi…
Yani 100 yıl önce, bugün Türkiye seçilmiş Cumhurbaşkanının, İstanbul’da çalışma ofisi olarak kullandığı sarayın adını taşıyanlar.
İşte onlar, Kuvayı Milliciler için dedi.
Önce bu konuda bir anlaşalım.
HAMAS GAZZE’DE ANADOLU’NUN “İLERİ HAT SAVAŞINI” MI VERİYOR
Ama beni asıl ilgilendiren ortaya atılan yeni bir tez oldu. Cumhurbaşkanı, İsrail’in er geç gözünü Anadolu’ya dikeceğini söyleyip şöyle devam ediyor:
“İsrail Gazze’de sadece Filistinlilere saldırmıyor. Bize saldırıyor. Hamas Gazze’de Anadolu’nun ileri hat savunmasını yapıyor. Bunu görmeyecek kadar kör müsünüz…”
İşte vatandaşlar olarak bugüne kadar hiç duymadığımız yeni bir tez. Hamas, aslında İsrail’in Anadolu’ya saldırmasının önlemek için bir cephe savaşı veriyormuş.
TARİHÇİLER SÖYLEMELİ TÜRKLERLE YAHUDİLER KAÇ KERE SAVAŞTI
Şunu anlamadım ve samimi olarak öğrenmek istiyorum. Türkiye’nin “Milli siyaset belgelerinde, Milli Güvenlik Kurulu raporlarında gerçekten böyle İsrail’den Anadolu’ya gelecek bir tehdit” değerlendirmesi mi var?
Tarihe bakıyorum.
Bugüne kadar Türklerle Yahudilerin karşı karşıya geldiği bir savaş ben hiç duymadım. Çanakkale Savaşı’nda, İngilizlerin emrindeki bir “Yahudi Katır birliğinden” söz edilir. Ama cephe gerisinde hizmet etmiş küçük bir birlikmiş tarihçilerin anlattığına göre.
ÇANAKKALE’DE OSMANLI ORDUSUNDA HAYATINI KAYBETMİŞ 77 YAHUDİ VATANDAŞ
Buna karşılık Çanakkale Savaşı’nda Türk ordusunda savaşan Yahudilerle ilgili resmi bilgiler de var. Çanakkale Savaşı’nda Türk Ordusunda savaşırken hayatını kaybetmiş 77 Yahudi Osmanlı vatandaşı Genelkurmay kayıtlarında mevcut.
Tabi Fransız Ordusu’nda Türk ordusuna karşı savaşmış çok sayıda Kuzey Afrikalı Müslüman, Filistinli ve Arap’ın bulunduğunu da bir tarafa not edelim.
Yani Filistin Cephesinde ve Çanakkale Savaşı’nda kimin kimin yanında olduğunun çetelesini çıkarırsak, ‘Ümmetin’ pek övüneceği bir tablo ortayla çıkmayabilir.
O yüzden anlamadım.
TARİHTE HİÇ SAVAŞMAMAMIŞ YAHUDİ VE TÜRKLER BUGÜN NİYE SAVAŞSIN
Tarihte de hiç savaşmamış Türkler ve İsrailliler şimdi niye savaşacak ki… Ayrıca savaşacaksak, Anadolu’yu, kendi ülkesini savunamayan zavallı Gazzeliler mi savunacak?
Bir de şu var. Batı Şeria’da böyle bir ileri hat savunması yapan Filistinli var mı acaba… Oradan hiç ses gelmiyor da… Duyguların, ideolojilerin, coşkuların, dindaşlığın konuştuğu bir meydanda, rasyonel şeyleri savunmak hiç kolay değildir. Ama yine de yapmayı deneyeceğim.
100 YIL ÖNCE BİZİM İÇİN İLERİ HAT SAVAŞI
VERMEYENLERE BUGÜN İHTİYAÇIMIZ YOK
O nedenle ben sadece şunu söyleyeceğim. Kimsenin bizim için ileri hat savaşı vermesi gerekmez. Bu millet, bu ülke tarihi boyunca kendini kendi sınırlarında savundu.
Hani o 1918 dediğimiz tarih var ya… Hani Arap halklarının İngilizlerle ele ele, omuz omuza on binlerce Türk evladını katlettiği meşum yıl… Bu millet işte ondan bir yıl sonra dimdik ayağa kalktı…
Ve bu güçlü vatanı yeniden kurdu. Arkamızdan hançerlendiğimiz o yıllarda, bizi “o ileri hatta” savunan bir tek Ümmet yoktu. O gün onların ileri hattına ihtiyacımız yoktu.
Bugün güçlü ordumuzla hiç yok…

Kısaltılmış iletidir
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *