FEYM GR.NUN VE TEKAR MÜTEVELLİ HEYETİNİN DEĞERLİ BAŞKAN VE ÜYELERİ VE DEĞERLİ GÖZLEMCİ ÜYELERİMİZ,

Ömer Lütfi Taşcıoğlu 19.mayıs.2024
<omertascioglu@gmail.com>

FEYM GR.NUN VE TEKAR MÜTEVELLİ HEYETİNİN DEĞERLİ
BAŞKAN VE ÜYELERİ VE DEĞERLİ GÖZLEMCİ ÜYELERİMİZ,


İngiltere, Fransa ve Rusya’nın desteği ile savaşmadan masa başında kendisine hediye edilen Türk toprakları üzerinde kurulmuş olan Yunanistan 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkarak Türk vatanını işgal etmiş ve 3,5 yıl işgal altında tuttuğu Türk topraklarında 360.000 Türk’ün evini yakmış ve 1 milyondan fazla Türk’ü katletmiştir.
Gazi Mustafa Kemal Yunanlıları vatan topraklarından çıkartmak üzere; işgalin ertesi günü 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a hareket etmiş ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak yaktığı bağımsızlık ateşinin meşalesi tüm yurdumuzu aydınlatmıştır.
Samsun’dan başlayan mücadele düşman kuvvetlerinin Türk vatanından kovulması ile sonuçlanmış ve 9 Eylül’de 1922’de Yunanlıların denize dökülmesinden sonra 6 Ekim 1923’te İngiliz, Fransız ve İtalyan kuvvetleri de işgal altında tuttukları İstanbul’u ve Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Ancak İzmir’den kaçan Yunanlılar, Rumlar ve Ermeniler kaçmadan önce İzmir’i ateşe vermiştir.
Emperyalist ülkelere karşı kazandığı askeri galibiyeti siyasi alanda da sürdüren Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak Türk gençliğine emanet etmiştir.
Atatürk’ün emperyalist ülkeleri yenilgiye uğratması bağımsızlığını kazanamamış mazlum ülkeler için de umut kaynağı ve örnek olmuştur.
Geçmiş hatalarından ders almak yerine saldırganlığını sürdüren Yunanistan ise işgal ettiği topraklardaki işgale son vermek üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadeleyi 24 Şubat 1994 tarihinde kabul ettiği bir yasa ile “Pontus Soykırımını Anma Günü” olarak ilan etmiş ve Selanik, İstanköy ve Lamia başta olmak üzere 57 adet “19 Mayıs Pontus Helenizmi Soykırım Anıtı” dikmiştir. Yunanistan’ın bu tavrı utanmazlığın ve seviyesizliğin günümüzdeki tipik bir örneğini teşkil etmektedir.
Yunanistan bilindiği üzere Sinop’tan Artvin’e kadar olan bölgede, yaklaşık 70.000 Km. karelik bir alanda bağımsız ya da özerk bir Pontus Rum Cumhuriyeti kurma ve bu devleti Yunanistan’a bağlama hayalindedir. 5 Yunanlı futbolcunun Trabzonspor’da futbol oynamasının ve Türk milletinin futbol sevgisi üzerinden Karadeniz bölgesinde Yunan sempatisi oluşturma çabalarının, Sümela Manastırına ayin yönetmek için gelen Fener Rum Patriği’ne üzerinde Ekumenik Patrik yazılı Trabzonspor forması hediye edilmesinin, ayrıca bölgedeki gençlerin Yunanistan’a götürülüp eğitildikten sonra bölgeye geri getirilerek bölgede gösterdikleri faaliyetlerin bu kapsamda değerlendirilmesi ve gereken tedbirlerin alınması vatansever Trabzon halkının ve Türk milletinin boynunun borcudur.
Atatürk’ün ölümünden bu yana onun ilkelerini yok etmeye ve Türkiye’yi bölmeye çalışan emperyalist güçler ve işbirlikçileri her seferinde karşılarında Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliğini ve “Mustafa Kemal’in Askerleri”ni bulmuş ve emellerine ulaşamamıştır.
Türkiye üzerinde hedefi olan ülkelerin ve iş birlikçilerinin Atatürk’ün vefatından sonra hız kazanan Türkiye’yi parçalama planları günümüzde de şekil değiştirerek devam etmektedir.
Türkiye bir yandan PKK/PYD/YPG terörüyle bölünmeye çalışılırken diğer yandan Ermeni iddialarıyla sıkıştırılmaya çalışılmaktadır.
Balkan Harplerinden başlayarak Türklere ait Doğu Ege adalarını işgal ve ilhak eden ve Uşi Antlaşması gereğince Türkiye’ye iadesi gereken 12 adalara da 1947’de Paris Antlaşması ile sahip olan Yunanistan ise bir yandan Lozan ve Paris Antlaşmaları hilafına bu adaları silahlandırmaya devam ederken diğer yandan Türkiye’ye ait 20 ada ile 2 kayalığı işgal etmiştir. Ayrıca ABD ile savunma iş birliği anlaşması imzalayarak Lozan Antlaşmasına aykırı şekilde Türk hudutlarının hemen gerisinde ve Ege’deki adalarda ABD birliklerine Türkiye’yi hedef alan üsler vermiştir.
Bu kapsamda Türk ordusu, Türk gençliği ve Türk halkı her zamankinden daha uyanık olmalı ve Atasından devraldığı emaneti koruma sorumluluğundan bir an olsun gafil kalmamalıdır.
19 Mayıs’ın 105. Yıl dönümünde Türk milletinin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. Sözlerimi Atatürk’ün gençliğe hitabesinin son cümlesini Türk gençliğine hatırlatarak tamamlamak istiyorum:
Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
E. Kur. Alb. Doç. Dr.
Ömer Lütfi Taşcıoğlu
FEYM GR. Başkanı

https://www.superhaber.com/bartholomeosa-ekumenik-patrik-yazili-forma-hediye-edilmesine-buyuk-tepki-vatana-ihanetle-esdeger-video-410945
This entry was posted in ATATURK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *