“ALİ BABANIN BİR ÇİFTLİĞİ VAR, ÇİFTLİĞİNDE ….. * 30 SENE ÖNCE YOKSUL OLAN BİR AİLE NASIL DOLAR MİLYARDERİ OLDU * NEHİR KENARINDAKİ 328 DÖNÜMLÜK ÇİFTLİK

                                     ERDOĞAN AİLESİNİN TÜRKEN VAKFI ADINA ALDIĞI  ÇİFTLİK

Erdoğanlar’ın bir çiftliği var:
Muhammed Ali’nin çiftliğini
vergisiz satın aldılar

Naci Kaptan – 20 Ağustos 2019 / Güncellendi 26 Şubat 2023

BAĞLANTILI YAZI; https://nacikaptan.com/?p=99822 * PERDE ARKASI * ENSAR VE TÜRGEV * MANHATTAN’da LÜKS GÖKDELEN, MİCHAGAN’da 328 DÖNÜM ÇİFTLİK

Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV ile Bilal Erdoğan’ın Ensar Vakfı’nın ortak kuruluşu Turken Vakfı, ünlü boksör Muhammed Ali’nin milyon dolarlık çiftliğini vergisiz satın aldı.


Haberden önce biraz geri gidelim;

Yırtık ayakkabıdan ada sahipliğine!
Şevket Kazan bir gün bana şunu söyledi:

-”Tayyip bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce Refah Partisi il başkanıydı ve muhasebecilik yapıyordu. Geçinemediği için ev kirasını parti olarak biz ödüyorduk.”

Kazan’ı doğrulayan bir başka fotoğraf, Erdoğan’ın siyasete yırtık ayakkabı ile girmesiyle övünmeseydi…Ve bugün…
Tayyip Erdoğan’ın oğullarının ada satın aldığı iddiası TBMM’ye soru önergesi olarak geldi. İddia doğru mu yanlış mı bilmem ama böyle bir yakıştırma bile şık olmasa gerek.
Gemi filosu ve pırlanta mağazasından sonra oğulları hakkında ada sahipliği yakıştırmasına muhatap olan ilk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oluyor. [1] Sabahattin Önkibar / 22.11.2014 / Aydınlık

ABD’deki Muhammed Ali’nin çiftliği kamu yararına olduğu için vergi vermeyen TÜRGEV’in. Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV ile Ensar Vakfı’nın ortak kuruluşu Turken Vakfı, yaklaşık 3 milyon dolara arazi aldı.
Yönetiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın bulunduğu TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın New York merkezli ortak kuruluşu Turken Vakfı, Michigan’da St. Joseph nehri kıyısında bulunan yaklaşık 328 dönümlük arazi ve çiftliği 2 milyon 895 bin 37 dolara satın aldı. Vergiden muaf iki vakfın ortak kuruluşunun satın aldığı arazi ve çiftlik dünyaca ünlü şampiyon boksör Muhammed Ali’ye ait.
SAHTE CENNET SATIN ALDILAR
Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Muhammed Ali’nin eşi Lonnie Ali, ABD’nin Michigan eyaletindeki Berren Springs’teki 328 dönüm arazi ile birlikte çiftliği Haziran 2018’de satışa çıkardı. Çiftlik ve arazi için 2 milyon 895 bin 37 dolar fiyat biçildi. Muhammed Ali arazi ve çiftliği 1975 yılında 400 bin dolara satın almış, 2006 yılına kadar da yaşamıştı. Çiftlikte; bir tanesi 3 bin 960 metrekare olmak üzere iki konut binası, bir boks ringi, buhar ve masaj odaları, yarım kilometre boyunda at pisti, basketbol sahası, büyük bir havuz ve ayrıca müstakil bir spor salonu da vardı. Çiftlik ve arazi için ödenen 2 milyon 895 bin 37 doların 37 doları ise Muhammet Ali’nin şampiyonluk sayısı olarak simgesel bir anlam taşıyor.
400 BİN DOLAR DAHA UCUZ
Aralık ayının son günlerinde Muhammed Ali’nin arazi ve çiftliği satıldı. Satışın, belirlenen fiyatın yaklaşık 400 bin dolar düşük fiyata, yaklaşık 2.5 milyon dolar karşılığı gerçekleştiği belirtildi. Muhammed Ali’nin arazi ve çiftliği New York merkezli Turken Vakfı’na satılmıştı. Müslüman öğrenciler için Turken Vakfı, Ensar Vakfı ve TÜRGEV tarafından kuruldu. Amerika’daki Müslüman öğrencilere burs ve yurt olanağı sağlamak amacıyla kurulan vakıf; Boston, Virgina, Chicago, Manhattan, Queens ve Washington’da 11 adet yurtla barınma hizmeti sunuyor. Satışın, Muhammed Ali’nin ailesinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan çiftlik ve araziye sahip çıkmasını istemesinin ardından gerçekleştiği ifade ediliyor.
VERGİ ÖDEMİYORLAR
Amerika Michigan’da St. Joseph Nehri’ne uzun bir kıyısı olan arazi ve çiftliği yaklaşık 2.5 milyon dolara satın alan Turken Vakfı’nın kurucuları Ensar Vakfı ve TÜRGEV, Türkiye’de kamu yararına vakıf olarak faaliyet gösteriyor. Bu yüzden devlete vergi vermiyor. Arazi ve çiftliği satın alan Turken Vakfı’nın Genel Sekreteri Haluk Gani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan gibi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun. Vakfın yöneticileri arasında Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak var. Turken’in kurucularından TÜRGEV’in Genel Başkanı Fatmanur Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi. Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak TÜRGEV’de de yönetim kurulu üyesi,. TÜRGEV’in yöneticileri arasında Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mevlüt Uysal da bulunuyor. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ise vakfın genel kurul üyeleri listesinde yer alıyor.
HAVUZUN ALTINDA GİZLİ ODA
Arazinin Muhammed Ali’den önceki sahibinin Amerikalı ünlü gangster al Capone’un koruması Louis Campagna olduğu ifade ediliyor. Erdoğan ailesine yakın vakıf tarafından satın alınan çiftliğin 1900’lü yılların başında inşa edildiği, 1920’lerden itibaren Campagna tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Ana binanın 1920’lerde şaibeli bir şekilde yandığı, daha sonra yeniden inşa edildiği aktarılıyor. Arazi üzerinde 1990’lı yıllarda yapılan havuzun alt kısmında Al Capone döneminden kalma gizli odaların da keşfedildiği belirtiliyor.[2]

Eğitim şart!

Soner Yalçın / 21 Şubat 2019

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Erdo­ğan için dedi ki: “Şimdi kendisine bir de Amerika’da saray yaptırı­yor!”
Kılıçdaroğlu’nun söyledi­ği Cumhuriyet gazetesinin haberiydi.


Merkezi New York’ta­ki Türken Vakfı, rahmetli boksör Muhammet Ali’ye ait çiftliği satın almıştı. Göl­lerle çevrili Michigan eya­letindeki St. Joseph nehri kıyısındaki 328 dönümlük çiftlik 2 milyon 895 bin 37 dolara satılığa çıkarıl­mıştı. (Araziyi satın alıp ev yapan Amerikalı ünlü gangster Al Capone’un koruması -”Küçük New York”- Louis Campag­na idi. Evin Al Capone’a ait olduğunu düşünebiliriz. Campagna’nın 30 Mayıs 1955’teki ölümüyle çift­lik Yahudi-Hıristiyan karışımı Yedinci Gün Adventistleri Kilisesi adlı Protestan mezhebine satıldı. Muhammet Ali çiftliği 400 bin dolara 1975 yılında aldı. Çiftliği yenileme sırasında Al Capone’a ait gizli oda­lar bulundu. Ancak konumuz bu değil…)
New York merkezli Tür­ken Vakfı uzak diyarlarda­ki, Kanada sınırındaki bu çiftliği neden aldı? Kimsenin bilmediği- Türk öğrenci olup olmadığı belirsiz Andrews Üniversitesi desek, ona bile uzak! Yaz okulu için mi? Bu­nun için bu kadar para verilmez. Ne peki?
İpucu aramaya vakıftan başlayabiliriz:
Türken Vakfı, Ensar Vakfı ile TÜRGEV tarafın­dan ABD’de 2014 yılında kuruldu. Amacı, ABD’deki öğrencile­re burs, konaklama ve diğer kültürel programlar aracılı­ğıyla yardımcı olmak. Türk öğrencilere anahtar teslim mobilyalı iki odalı iki ban­yolu evlerde konaklatıyorlar. Vakfın kuruluş senedin­de milyonlarca dolar gö­züküyor. Bu kadar bağışı kontrol eden bu isimler kim?
Zincirin halkaları
Vakfın yönetim kadrosuna baktığımda ilginç bir tabloyla karşılaşıyorsunuz:
New York’ta vakfa “abilik” yapan Dr. Halil Mutlu; Erdoğan’ın dayısının oğlu; New York’ta hekimlik yapıyor.
Vakfın başkanı Behram Turan da Rize İyidere doğumlu; İTÜ İnşaat Bölümü mezunu, Türkiye bursuyla gittiği 1982’den beri ABD’de yaşıyor.
Vakıf saymanı Memiş Yetim de Rizeli. 1995’den beri New York’ta ikamet ediyor. ABD’deki çiftlik alımı ortaya çıkınca “Turken Foundation” sitesine baktığımda, bu isimlerin Erdoğan ile yakınlığını önemsemedim… Akşam saatlerinde…
Erdoğan’ın teyze oğlu Recep Ali Er‘in Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne atandığı bilgisi geldi!
Göreve gelmesi şaşırtıcı değildi: Rize Pazarköy doğumlu. Trabzon’da 19 yıl öğretmenlik yaptı. AKP iktidarıyla; Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun ve Ankara Bölge Müdürü olarak çalıştı. 2013’te Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcılığına atandı. Şimdi de genel müdür oldu.
Ama…Bu bilgiler şu atamayla anlam kazanıyor:
Erdoğan’ın diğer teyze oğlu İbrahim Er de Milli Eğitim Bakan Yardımcısı! Görev alanları; Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü…“Erdoğan akrabalarına kadro buluyor” deyip meseleyi geçemeyiz! Benim kafam başka çalışır! Şöyle anlatayım:

Ne gizleniyor

Erdoğan ailesinin fertlerinin neredeyse hepsi “eğitim” işinde:

Erdoğan’ın oğlu Bilal; öğrencilere yurtlar kuran Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) “gölge başkanı”Keza: Devlete ve topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve -eşinin dayısı M. Fatih Çıtlak’ın başkanlığını yaptığı- İnsan ve İrfan Vakfı gibi çeşitli eğitim kuruluşlarının kurucusu…
Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak; TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi…
Erdoğan’ın teyze oğlu Recep Ali Er, üniversite öğrencileriyle yakından ilgili Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü…
Erdoğan’ın teyze oğlu Adnan Er, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Genel Sekreteri…
Erdoğan’ın dayı oğlu Halil Mutlu TÜRKEN Başkanı…
Erdoğan’ın teyze oğlu İbrahim Er Milli Eğitim Bakan Yardımcısı…
Hepsini alt alta topladığınız zaman karşınıza nasıl “manzara” çıkıyor?
Öğrenciler, yurtlar, evler, burslar, Milli Eğitim deyinde aklınıza kim geliyor?
Erdoğan ailesi “eğitim” meselesiyle son dönemlerde neden bu kadar ilgili?
Ellerinde koskoca devlet var; eğitime dair ne istiyorlarsa yapamazlar mı?
O halde bu “örgütlenme” ne? Yeni kadro arayışı mı? Öyle ise…
“Eğitim-yurt” işinde neden hep yakın akrabalar var? Başkalarına güvenmiyorlar mı? Ne saklanıyor ki; milyon dolarlık bağışlar mı? Böylesine kutsal göreve para verenler bunu niçin gizlesin?
Bu girift ilişki ağını/ denklemini çözemedim!
Çiftlik alımı kafamı çok karıştırdı!
Bir sır var, ama ne?
Ne diyordu reklamın sonunda Cem Yılmaz; “eğitim şart”…
Meraklılar için not: Michigan/ Berrien Springs’teki çiftlik ile, Pensilvanya/ Saylorsburg’daki çiftlik arası bin kırk dört kilometre! [3]

[1]      https://www.aydinlik.com.tr/yirtik-ayakkabidan-ada-sahipligine
[2]      http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdoganlarin-bir-ciftligi-var-muhammed-alinin-ciftligini-vergisiz-satin-aldilar-256968
[3]     https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/soner-yalcin/egitim-sart-3612536/
This entry was posted in PANDORA'nın KUTUSU, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *