KÜRESEL POLİTİKA *** Değerli yalnızlığın sonucu * ‘BM seçimi, Türk dış politikasının iflası’

DHA 17 Ekim 2014 Cuma
Cumhuriyet

‘BM seçimi, Türk dış politikasının iflası’

Almanya’nın önemli fikir gazeteleri arasında yer alan Frankfurter Allgemeine gazetesi, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler geçici üyeliğine seçilememesini, Türk dış politikasının sonucu olarak nitelendirdi.

Dış politika yazarı Rainer Hermann imzasıyla yaımlanan makalede, BM seçiminde alınan sonuç, Türk dış politikasının iflas ettiğinin kanıtı olarak değerlendirildi.

ERDOĞAN KABULLENMEK İSTEMİYOR AMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda uyguladığı dış politika ile önceden Türkiye’nin yanında yer alan ülkeleri karşısına almayı başardığını belirten Frankfurter Allgemeine yazarı, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hala ülkesini dış dünyadan izole bir konuma getirdiğini kabullenmek istemiyor. Bugüne kadar Türkiye’nin yanında olan Mısır, Suudi Arabistan hatta Yunanistan gibi ülkeler, Türkiye’den uzaklaştı. Bu ülkeler, Türkiye’nin BM üyeliği seçiminde eli boş dönmesine neden oldu” ifadelerini kullandı.

BUNU DA YENİ TÜRKİYE’YE KARŞITLIK OLARAK SUNAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM seçimlerindeki yenilgiden ders çıkartmayacağını öne süren Rainer Hermann, “Bu yenilgiyi de yandaşlarına uluslararası toplumun ‘Yeni Türkiye’ye karşı birlikte hareket etmesi olarak sunacaktır. Sorumluluktan uzak dış politikanın ülkesini bu noktaya getiridiğini anladığına dair işaret yok. Dışarıda ve içeride gerginlik hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldi. Erdoğan denilince bundan on yıl önce Türkiye’nin yükselişi akla gelirken, bugün ülkenin gerilemesi akla geliyor” diye yazdı.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *