YOLSUZLUKLAR TARİHİNE NOT DÜŞMEK * TMSF * NURETTİN CANİKLİ * 600 ŞİRKET NASIL BUHARLAŞTIRILDI? * Bölüm 2

Naci Kaptan – 07 Ağustos 2022

YOLSUZLUKLAR TARİHİNE NOT DÜŞMEK – 2


Bağlantılı yazılar;
Bağlantılı yazılar;
BÖLÜM 1 – https://nacikaptan.com/?p=101483
BÖLÜM 2 – https://nacikaptan.com/?p=101562
BÖLÜM 3 – https://nacikaptan.com/?p=101786
BÖLÜM 4 – https://nacikaptan.com/?p=101829
BÖLÜM 5 – https://nacikaptan.com/?p=102028
BÖLÜM 6 – https://nacikaptan.com/?p=102458

‘YURTDIŞINDA ÇOK SAYIDA GAYRİMENKUL ALIYORLAR’


Sanma ki bu ballı börekli yolsuzluklar devam eder,
Keser döner, sap döner, Gün gelir hesap döner…


OLAYIN KAHRAMANI!
Nurettin Canikli, (d. 15 Mayıs 1960, Alucra, Giresun), Türk siyasetçi, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili, başbakan yardımcısı ve bakan. 24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde önce başbakan yardımcısı, daha sonra da millî savunma bakanı görevlerine getirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 2002, 2007, 2011 ve Kasım 2015 genel seçimlerinde Giresun; 2018 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.
Canikli, zenginlik ve ekonomik güç olarak, Koç ve Sabancı holdingleri bile geride bırakan Türkiye’nin en büyük DEVLET HOLDİNG’inin patronu olarak atandı. Emrinde hukuksuz olarak iktidarın TMSF’yi manivela olarak kullanıp, el koyduğu sayısı 900 civarında şirket, 45 bin çalışanın olduğu 21.5 milyar TL cirolu büyük bir holding vardı. AKP HAVUZU zenginleşmek için kendisine Fetö’yü bahane ederek çökme yolu ile büyük bir hazine yaratmıştı. İşlenen suçları cezalandırma yöntemi hukuksuzluklarla dolu idi…Sıra bu büyük devasa holdingi sağarak siyasi ve kişisel havuzlara para akıtmaya gelmişti.
Canikli bu olayların sadece görünen yüzüdür. Bu bir ekip çalışmasıdır ve emir, kumanda yöntemi ile görev yapar. Perde arkasında büyük abi/ler vardır.

Bu devasa yolsuzluğu ve usulsüzlüğün izini sürerek, büyük soygunu belgelerle kamu oyuna aktaran değerli bir araştırmacı gazeteci olan Metin Cihan’a teşekkür borçluyuz. 

Metin Cihan Giresun’un Eynesil ilçesinde Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve duyurulmasını sağlayan gazeteci idi. Bilindiği gibi Rabia Naz’ın ölümün üstünün örtülmeye çalışılmasında da yine Nurettin Canikli’nin adı öne çıkmıştı.
Cihan sosyal medya hesabından cinayet ile ilgili karşılaştığı baskıyla ilgili dikkat çeken ifadeler paylaştı. Cinayetle ilgili eski belediye başkanı ve milli savunma bakanı Nurettin Canik bir kez bile ifade vermediğini dile getiren Cihan, “Hal böyle olunca karşımda devlet değil mafya varmış gibi gibi hissediyorum devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi var mı? Aylar öncesinden beri var. Benim bunu dillendirmemem istendi. Dillendirmedim. Çözülsün istedim. Çözmek adına hiçbir şey yapılmadı” diye yazdı.(Odatv.com 10 Eylül Salı 2019 )

TÜGVA ÜZERİNDEN DEVLETTE KADROLAŞMA
Cihan daha sonraları sızdırılan TÜGVA BELGELERİNE ulaşarak devletin nasıl kadrolarla ele geçirilmeye çalışıldığı konusunu belgelerle topluma aktararak değerli bir gazetecilik daha yaptı.  İktidara yakın isimlerin yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili belgeleri paylaşan gazeteci Metin Cihan’ın 6 yıla kadar hapsi istendi.
Belgeleri TÜGVA’ya ait bilgisayarlardan edinerek Cihan’a ulaştıran eski TÜGVA yöneticisi Ramazan Aydoğdu’nun ise 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede söz konusu belgelerin içeriklerine müdahale edildiği savunuluyor.
BELGELER; https://onedio.com/haber/tugva-belgelerini-paylasan-gazeteci-metin-cihan-in-6-yila-kadar-hapsi-isteniyor-1055336
Hakkında yakalama kararı bulunan Metin Cihan, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’, tutuklu Ramazan Aydoğdu ise ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ ve ‘sistemi engelleme, bozma verileri yok etme veya değiştirme’ ile suçlanıyor.

Biz yine TMSF soygununa geri dönelim;

Hesabı kısıtlanan Metin Cihan yağmacıların peşini bırakmıyor. (17/07/2022)
AKP’li Nureddin Canikli’nin kayyumlar eliyle Türkiye’nin yüz akı şirketleri nasıl hortumladığını anlatan gazeteci Metin Cihan’ın sosyal medya hesabı askıya alındı. Canikli ile ilgili verdiği skandal bilgileri özel bilgi olarak görmediğini söyleyen Cihan, “Bunlarda kamu yararı görüyorum ve ne olursa olsun paylaşmanın bir yolunu bulacağımdan emin olabilirsiniz” dedi.
Gazeteci Metin Cihan bir süredir AKP’li Nureddin Canikli’nin, 15 Temmuz sonrası kayyum atanan holdingleri nasıl hortumladığını Twitter hesabından paylaşıyordu.
Cihan, paylaştığı bilgi ve belgelerle Canikli’nin yakınları, danışmanları ve şoförüyle şirketlerin içini nasıl boşalttığını ifşa etti. Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cihan’ın ortaya çıkardığı 20 milyon euro ile ortadan kaybolan kayyum ile Canikli’nin arasındaki ilişkiyi grup toplantısında dile getirmesi büyük ses getirdi.
TWİTTE HESABI ASKIYA ALDI
Metin Cihan’ın haberlerini paylaştığı Twitter hesabı askıya alındı. Instagram hesabından başına gelenleri anlatan gazeteci Cihan, Nurettin Canikli’ye dair paylaştığı belgeler ve iddialar sebebiyle Twitter hesabının şikayet edildiğini ve hesabına sınırlama getirildiğini söyledi.

https://youtu.be/WbPI4tV9HH4

Metin Cihan’dan ‘Canikli dosyası’ iddiası:
AKP, 15 Temmuz’da el konulan firmaları hortumluyor (08.07.2022)

Canikli’nin normalde avukatlarını çok hızlı kullanan biri olduğunu belirten gazeteci Cihan, ‘dava açacağım’ dedikten sonra herhangi bir hukuki girişimde bulunmadığını iddia etti.
Gazeteci Metin Cihan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli hakkında ‘Canikli Dosyası’ başlığıyla yayınladığı belgelerde iddia ettiği yolsuzluklara dikkat çekti. Metin Cihan, iddia ettiği belgeler karşısında herhangi bir hukuki süreç işletilmemesine ilişkin, “Adalet hep sorunluydu ancak artık yargı mekanizmasının hiç işlemediğini söyleyebiliriz. Bunca delillerle ortaya sermemize rağmen ve bu paralar halkın parası olmasına rağmen kimse bir şey yapmıyor. Demek ki çözülmesi gereken daha ciddi bir sorunumuz var tek tek savcıları aramak yerine. O da adalet ve demokrasi sorunu” ifadelerini kullandı.
ARTI TV’de yayınlanan Günün İçinden programında Fuat Ateş’in konuğu olan gazeteci Metin Cihan, Canikli dosyası ile ilgili iddialarını değerlendirdi.
‘ŞİRKETLER SİYASİ ERK ELİYLE YÖNETİLİYOR’
Canikli’nin yolsuzluklarının görünenden çok daha fazla olduğunu da kaydeden Cihan, el konulan şirketler üzerinden gerçekleşen ‘el koyma’ faaliyetlerine ilişkin şöyle konuştu:
“Darbe girişiminden kısa süre sonra, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemden hemen önce kendisine TMSF yetkisi veriliyor. Şirketlere el konulacak ve bu şirketler mahkeme üzerinden değil de yönetimleri bizzat siyasi erk tarından yönetilsin diye bir mantık yürütüyorlar. Ve bu yetki Nurettin Canikli’ye veriliyor. Canikli de devlet adına ve devleti temsilen kendisine emanet edilen bu şirketlerin yönetimlerine kendi yakınlarını yerleştiriyor. Öyle ki 2014 yılından beri özel kalemi olan aynı zamanda şoförlüğünü yapan Salih Fatih Paşaoğlu, Koza’nın ve Akın Çorap’ın yönetim kurulu başkanı yapılıyor.
‘ŞİRKETLERE KENDİ TANIDIKLARINI YERLEŞTİRİYOR’
Yine kendi çevresinden yeğeni Kemal Canikli, o da çok odak noktasında Ertunç Laçiner Boydak’a yerleştiriliyor ve sonra da kayıplara karışmış durumda. Milyon liraları bulan bir yolsuzluk Slovakya’da gerçekleşiyor. Özetle aldığı sorumlulukla sahip olduğu bu şirketlerin yönetim belirleme hakkını bütünüyle kendi lehine kullanıyor. Kendi tanıdıklarını yerleştiriyor ayrıca kendisinin bir şirketler organizasyonu var bunu da tespit edebiliyoruz. Hepsi tekbir adreste toplanıyor. Sonra da bu şirketlerin içerisinden para transferi varlık transferi olanakların transferi gibi yöntemlerle zimmete geçirmek diye tanımlayabileceğimiz suç ortaya çıkıyor.”
‘RESMİ HİÇBİR GÖREVİ OLMAMASINA RAĞMEN KOORDİNASYONU SAĞLIYOR’
Açıklanan belgelere rağmen herhangi bir yargı mekanizmasının işletilmediğini öne süren Cihan, “Neredeyse tam olarak arpalık olarak belirlenmiş. Bunlar dolayısıyla zaten bilinen şeylermiş gibi aslında yeni de dillendirilmiyor. Bir kısmı bir süredir konuşuluyor. Ya da bazı belgeler daha önceye çıkmış. Ben daha sistematik bir şekilde üzerinde durmaya çalışıyorum. Ne yazık ki o taraflarda şu ana kadar bir hareketlilik yok. Kemal Canikli burada yönetimlere atanan isimlerden değil o konuda biraz hassas davranmış diyebiliriz, aynı soyadını taşıyan kişiyi yerleştirmemiş. Ancak bir whatsapp gruplarında ve Nurettin -Kemal Canikli arasındaki iletişimlerde bu işin koordinasyonunu yürütmek şeklinde bir görev üstlendiğini görüyoruz. Hem Koza için hem Akın Çorap için hem Boydak için Slovakya’ya gidip geliyor. Resmi hiçbir görevi olmamasına rağmen. Ve ilginçtir bu değişik şirketlerin yönetimindeki değişik isimler hep Kemal Canikli’nin arkadaş çevresi gibi” dedi.
Şirketlerdeki Kemal Canikli’nin çevresinin örgütlenme sürecini, THY yollarındaki Bilal Erdoğan çevresinin yapılanmasına benzeten Cihan, “İlginç örnekler var. Adil Kılıç’a yine Boydak’ın Slovakya’daki yolsuzlukta görüyoruz çünkü buradaki şirket ortaklarından biri olarak görülüyor resmi kayıtlarda. Adil Kılıç, önce Akın Çorap’a yerleştiriliyor yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak başkan da özel kalemi bu arada Canikli’nin sonra aynı ilde başka bir çorap fabrikası kuruyorlar. Nurettin Canikli’nin organizasyonuyla bu kez oradan alınıp yeni kurulan çorap fabrikasının başına yerleştiriliyor kuruluş aşamasından milli Savunma Bakanlığı’nın ihalesine katılabilecek kadar yetki sahibi oluyor. Çok enteresan bir şekilde çok rahat davranmış Canikli bütün bu şirketlerin adresi tek bir yere çıkıyor. Şimdi taşınmaya başlıyorlar ama hepsi yine aynı adrese taşınıyor” ifadelerine yer verdi.
‘ELİMDEKİ BELGELER SADECE BİN DE BİRİ KADAR’
Canikli’nin normalde avukatlarını çok hızlı kullanan biri olmasına rağmen, ‘dava açacağım’ diyip açmamasına değinen Cihan, “Çünkü onun için zor bir karar bu belgelerin mahkemeye taşınması, konuşulur hale gelmesi zor bir karar. Ama yalanlaması bile bir Tweet atıyor ve büyük harflerle ‘YALAN’ yazıyor. Düşünün ben belgelere ulaştım yenilerine ulaşmaya çalışıyorum muhtemelen binde biri falandır bende olan. O her belgeye ulaşabilir, elinin altındadır zaten eğer yalan olsaydı bunu belgelerle kanıtlayabilir olması çok kolay olurdu. Çoğunlukla suskunluğunu koruyor. Kılıçdaroğlu konuştuktan sonra yanıt vermek durumunda kaldı. Durum bu açıdan kötü görünüyor onun açısından” değerlendirmesini yaptı.
‘YURTDIŞINDA ÇOK SAYIDA GAYRİMENKUL ALIYORLAR’
Cihan, şirketlerdeki yolsuzluk iddialarının yurtdışı boyutuna da değinerek, “Bugün paylaştığım belgelerde Koza Holding’den Akçadağ İnşaat adı altında aslında kendi ortağına, kendisinin yine aynı adreste kendisinin de bankaya verdiği bir adreste bulunan bir şirkete transfer yapıldığını görüyoruz. Aynı kişiyi araştırdığımda örneğin başka bir yurtdışı şirketi de var. Muhtemelen paranın dışa çıkışı bu tip paravan şirketler aracığıyla oluyor. Ancak bunları belgelediğim zaman sunabilirim. Elbette yurtdışı ayağı var. Yine takip ettiğim mesajlarda görüyorum örneğin Amerika da simit sarayı alıyorlar. Çok sayıda gayrimenkul alıyorlar. Bu paralar bir şekilde Türkiye’den çıkıyor tabii ki. Belki şuan da bunu daha hızlı yapıyorlardır. Mekanizma deşifre olduğu için” yorumunu yaptı.
‘CANİKLİ, PARTİ İÇERİSİNDEN HİÇ DESTEK BULMUYOR’
AKP içerisinde Canikli’ye herhangi bir destek olmadığını öne süren Cihan, parti içindeki kliklere ilişkin, “AKP içindeki Soylu karşıtı örgütlenmenin bu belgelerin bana ulaşmasında herhangi bir etkisi olduğunu söyleyemem. Ama yazışmalarda ve belgelerde gerçekten böyle klikler olduğunu görüyorum. Çok açık bir şekilde örneğin Karadeniz’de Süleyman Soylu kliği, Berat Albayrak kliği, biraz daha küçük olmak üzere Canikli kliği var.
Canikli, parti içerisinden hiç destek bulmuyor alışık olmadığımız bir şekilde. Son seçimlerde 3 bin seçmenli ilçede bile son seçimlerde kaybetti. Hem partisin de hem de yerelde Giresun’da insanların bıkmış bir hali var. Yine şunu da görüyorum Canikli ve bu organizasyonu yapan ekip de diğerlerini sevmiyor. Böyle bir dava şuuru, ortaklık falan zannettiğim kadar bir bağ olmadığını gördüm kendi aralarında. Küfürler ve hakaretler havada uçuşuyor. Herhangi bir saygı ya da ortak bir düşünceyi paylaşıyorlar gibi bir izlenim edinmedim” dedi.
‘YARGI MEKANİZMASININ HİÇ İŞLEMEDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ’
Cihan, belgelerin ortaya çıkmasına rağmen adli makamlarca herhangi bir soruşturma başlatılmamasını eleştirerek, “İnsanlar bu belgeler karşısında hiçbir şey yapılmamasına ilişkin öfkeli. Belki de karamsarlık yaratıyor. Bu Türkiye’deki yargı mekanizmasının bir çeşit sonlandığını gösteriyor. Adalet hep sorunluydu ancak artık yargı mekanizmasının hiç işlemediğini söyleyebiliriz. Benzer şekilde demokrasi adına da hiçbir şey kalmadığını söyleyebiliriz.
Ben bu sebeple paylaşımlarımda çağrı yapmıyorum. Savcılar el atsın birileri bir şey yapsın diye. Aslında bir şey daha ortaya çıkıyor bu yitirdiğimiz şey ortaya çıkıyor. O da adalet ve demokrasi. Bunca delillerle ortaya sermemize rağmen ve bu paralar halkın parası olmasına rağmen kimse bir şey yapmıyor. Demek ki çözülmesi gereken daha ciddi bir sorunumuz var tek tek savcıları aramak yerine. O da adalet ve demokrasi sorunu” dedi. (*)

Naci Kaptan – 07 Ağustos 2022 – Devam edecek


(*) https://artigercek.com/haberler/metin-cihan-canikli-dosyasi-nin-detaylarini-anlatti-akp-15-temmuz-da-el-konulan-firmalari-hortumluyo
This entry was posted in Ekonomi, Fetullah Gülen, ORGANİZE İŞLER, SUÇ DOSYALARI, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *