BİLGİLER İSRAİL’e TRANSFER EDİLİYOR * Türkiye’nin yarınları İsrailli şirkete teslim


Gazete Damga / 27 Nisan 2019

Türkiye’nin yarınları İsrailli şirkete teslim


Türkiye’nin teknolojik anlamdaki geleceğine yön veren üst düzey mühendislere sahip olan GOSB Teknopark’ın ortağının İsrail’in başkenti Tel Aviv merkezli Tefen Group olduğu öğrenildi. Teknopark’ta ciddi yetkilere sahip olan İsrailli şirket, içerideki personellerden tutun şirketlere kadar her şeyi denetliyor, inceliyor. Geleceğimizi tasarlayan mühendislerin devlette dahi olmayan bütün biyonik verilerini elinde tutuyor; parmak izi, yüz hatları, avuç içi ve göz korneasına kadar ulaşıyor.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) yer alan ve Türkiye’nin geleceğine ciddi anlamda yön verecek teknolojik çalışma ve yatırımların yer aladığı GOSB Teknopark’la ilgili bugüne kadar hiç dillendirilmeyen gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Bünyesinden çok sayıda teknolojik firmayı barındıran teknoparkın en büyük ortaklarından birisinin İsrailli Tefen Group isimli şirket olduğu öğrenildi. Türkiye’nin yarınları için ciddi çalışmalar yapılan teknoparkın işletme hakkına da sahip olan şirket teknopark bünyesinde çalışan üst düzey mühendislerin ve bilim insanlarını da adeta fişleyerek, geleceğe dair olumlu yatırımlarımızı göz hapsine alıyor.

Devlet bilmiyor şirket biliyor
GOSB Teknopark’ın işletme hakkına da sahip olan Tel Aviv merkezli Tefen Group, teknopark içerisinde çalışan bütün personelin özlük bilgisine ulaşabildiği gibi teknoparka yapılan giriş çıkış denetlemelerindeki uygulamalarla da birlikte bütün personelin devlette bile olmayan biyonik verilerini kayıt altında tutuyor. Şirkete girişte önce parmak izi alan Tefen Group daha sonra ise yüz tanıma sistemi son olarak da avuç içi tanıma sistemini faaliyete soktu. Bu sayede çalışan herkesin biyonik verilerine ulaşan şirket, Türkiye’nin geleceğine yön verecek bilim insanlarını da fişlemiş oldu.

Herkes rapor vermek zorunda
İsrailli Tefen Group’un, teknoparktaki uygulamaları yalnızca çalışanlarla da sınırlı değil. Teknopark bünyesindeki bütün şirketleri incelemeye alan firmanın 3 ay boyunca yapılan arge çalışmaları, faaliyetler ve raporlara ilişkin kendisine bilgi vermeyen şirketlere yaptırım gücü de mevcut. Öğrenilen bilgilere göre teknoparkta 3 ay boyunca Tefen Group yetkililerine çalışmalarına dair bilgi vermeyen şirketlerin kira sözleşmeleri de feshediliyor.

Tek ortak Tefen değil
GOSB Teknopark’ta yüzde 49.06 hisse ile en büyük ortaklardan biri olan Tefen Group tek değil. Teknopark’ın diğer ortakları arasında Kocaeli Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası ve Gebze Ticaret Odası da bulunuyor.

ASELSAN gibi olmasın
Teknopark’taki bu olay akıllara yine Türkiye’nin askeri anlamda ciddi teknolojik hamleler yapmasını sağlayan ve önemli bir fikir merkezi olan Aselsan’da yaşananları anımsattı. 21 Kasım 2017 tarihinde Aselsan’da çalışan elektronik mühendisi Kerem Parıldar’ın intihar ederek hayatına son verdiği iddia edilmişti. Yine aynı Aselsan’da son 11 yılda 8 mühendisin intihar ederek yaşımını sonlandırdığı açıklanmıştı. Teknopark’ta da çalışan tüm üst düzey mühendislerin biyonik verisine kadar sahip olan ve yapılan tüm çalışmaları denetleme yetkisine sahip olanların; benzer olaylara sebebiyet verebileceği ihtimalinden çekiniliyor.

https://www.gazetedamga.com.tr/manset-haber/turkiye-nin-yarinlari-israilli-sirkete-teslim-h17225.html
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, İSTİHBARAT KURUMLARI, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *