15 Temmuz kalkışması RANT için fırsat mı olacak ? * “Kuleli Askerli Lisesi binası Suudi Arabistan Kralı’na satıldı” iddiası * Yeni rant kapısı askeri araziler

cumhuriyet.com.tr
01.08.2016

=========

“Kuleli Askerli Lisesi binası Suudi Arabistan Kralı’na satıldı” iddiası

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunmasının ardından, Türkiye genelinde 3 ay süreyle OHAL ilan edildi. OHAL ilanının ardından kanun hükmünde kararname ile askeri okullar kapatıldı.

İstanbul’daki askeri okullar arasında bulunan Kuleli Askeri Lisesi, kentteki en değerli arazilerden birine sahip. İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumda bulunan okulun binası hakkında çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Parlamento Haber isimli internet sitesinin iddiasına göre, Kuleli Askeri Lisesi’nin bulunduğu arazi ve bina, 2012 yılında Suudi Arabistan kraliyet ailesine satıldı. Tam 4 yıl önce gerçekleşen bu satışla birlikte, ekonomiye sıcak para girişi sağlandı.

İddialar hakkında hükümet kanadından henüz bir açıklama gelmezken, AKP döneminde kentteki pek çok önemli noktanın benzer şekilde satılması akıllara geldi.

cumhuriyet.com.tr
01.08.2016

===========

Yeni rant kapısı askeri araziler

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimine katılan kışlaların kapatılacağını açıklaması ve sonrasında askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlammasının ardından gözler İstanbul’daki askeri okul ve kışla arazilerine çevrildi. İstanbul’un en değerli arazilerine sahip onlarca dönümlük kışla ve okulların ‘ne olacağı sorusu’ yanıt arıyor. Başbakan Binali Yıldırım ‘piknik alanı yapılacak, güzel mekânlar yapılacak’ açıklamasına karşın bazı arazilerin ve binalarla ilgili ‘imara açma planları’ geçmişe dayanıyor. İşte kapatılan okullar ve değerli arazileri:

Boğazın incisi Kuleli

Üsküdar’da bulunan Kuleli Askerî Lisesi ilçenin en değerli arazisine sahip. İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumunda olan okul Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından yeniçeri ordusunca kışla olarak kullanılmış. Neredeyse 500 yıllık bir tarihe sahip olan bu okulun arazisi üzerinde otel yapılacağına dair iddialar uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Boğazın incisi olan bu okulun kapatılmasının ardından ne olacağı merak konusu.

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi İstanbul’un turizm mekânlarından biri olan Heybeliada sahilinde yer alıyor. Denize sıfır arazide yer alan okul 1946-1947 yılında eğitime başladı.

Deniz ve hava harp okulları

Deniz Harp Okulu da Tuzla sahilinde yer alıyor. Kıyının en ucunda yer alan arazi bölgenin en değerlilerinden. Geçen yıllarda bu alanın imara açılıcağına dair iddialar yer aldı. Hava Harp Okulu İstanbul en değerli yerlerinden biri olan Yeşilyurt’ta yer alıyor. Bakırköy’e bağlı bu semtte satılık ev fiyatları yaklaşık 1 milyon TL’den başlıyor. Bölge Atatürk Havalimanı’na da yakın olması nedeniyle daha da önem kazanıyor.

Gözler Maltepe’de

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından en çok tartışılan kışlalar oldu. Darbe girişiminin ardından kışlaların önüne bir daha kanlı girişimin yaşandığı gece gibi tankların sokağa çıkmaması için kamyonlar ve belediye otobüsleri çekildi. Başbakan Binali Yıldırım ise geçen günlerde kışlaların kapatılacağını söyledi. Yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulu olan iki kışlanın kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunlar Avrupa Yakası’nda Hasdal Kışlası, Anadolu Yakası’nda ise Maltepe’deki İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın da yer aldığı kışla. Maltepe’deki arazi Marmara Denizi’ne bakan tepesiyle dikkat çekiyor.

Hasdal rant kıskacında

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İstanbul Emlak Bölge Başkanlığı’nın, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları için istediği imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2014 yılında gelmişti.

İBB Planlama Müdürlüğü’nün, MSB’nin başvurusu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, imar değişikliği ile 610 bin 402 metrekare inşaat alanı ve bu alanda 17 bin 440 nüfusun yaşamasının öngörüldüğünü belirtti. Büyükşehir Belediye Meclisi, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları ile ilgili plan değişikliği teklifini “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda düzenleme yapılmasının ardından değerlendirilmesi gerektiği” gerekçesiyle bakanlığa geri göndermişti.

GATA hastaneleri

Kararnameyle birlikte GATA ve askeri hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. Haydarpaşa’da ve Taksim’de bulunan GATA’ya bağlı değerli hastane arazilerinin yerinde kalıp kalmayacağı ise yine soru işaretleri arasında.

Selimiye’de soru işareti
Darbe girişiminin bastırılmasında kilit rol oynayan 1. Ordu’nun karargâhının bulunduğu Selimiye Kışlası’yla ilgili geçmişte satılacağı ve kongre merkezi ya da otel olacağı iddia edilmişti.

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *