Harvard Profesörü Rodrik: İç savaş tehlikesi var

01.08.2016
=============

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nin Türkiye kökenli ekonomi profesörü Dani Rodrik, darbe girişimi sonrası Türkiye’nin en iyi ihtimalle Malezya, en kötü ihtimalle Afganistan gibi olacağını söyledi. Almanya’nın Welt am Sonntag gazetesine konuşan Rodrik, darbe girişiminin ardından, Türkiye’nin demokratik sisteme geri dönebileceğinden umudunu kestiğini belirtti.

“Bence en iyi hal senaryosu Türkiye’nin bir tür Malezya’ya dönüşmesi olur: Ekonomik olarak gelişen ama kültürel olarak çok muhafazakâr, Batı standartlarında demokrasisi olmayan, azınlıkların ve siyasi muhaliflerin kötü muamele gördüğü bir ülke” diyen Rodrik, “Bu elimizdeki gerçekçi seçenekler içinden en hayra yorulabilecek olanı” diye ekledi. Balyoz davasında tutuklanan emekli general Çetin Doğan’ın damadı ve Balyoz darbe iddialarının sahte belgeler üzerine inşa edilmiş bir kurgu olduğuna dair makalelerle kitapların yazarı da olan Rodrik, Türkiye için çok daha kötü senaryoların gerçekleşebileceğini de belirtti.

En kötü hal senaryosunda Sünniler, Aleviler, Türkler, Kürtler arasında iç savaş tehdidini getiren uluslararası ekonomi profesörü, bu durumda ülkenin parçalanacağını öngördü. “Terörden gündelik korku normalleşebilir, Türkiye ikinci bir Afganistan’a dönüşebilir” dedi. Türkiye’nin AB üyeliği ihtimalinin hiç kalmadığını belirten Rodrik, Türkiye’nin içine düştüğü durumda AB’nin de sorumluluğu olduğunu söyledi.

AB’nin Erdoğan yönetimine baştan sert çizgi çekseydi şimdi daha iyi bir pazarlık pozisyonunda olacağını ifade eden Rodrik, “Türkiye’nin 2007’den beri yaptığı gibi hiçbir AB üyesinin hukuk devletine bu kadar zarar vermesine izin verilemeyeceğini” dile getirdi. AB’nin sığınmacı krizinde Türkiye’ye boyun eğmesiyle övünecek hali olmadığına dikkat çekti.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DÜNYA ÜLKELERİ, DURUM VAZİYETİ, FAŞİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *