“İstiklâl Marşımız, emperyalizme meydan okuyuşun destanıdır”

“İstiklâl Marşımız, emperyalizme meydan okuyuşun destanıdır”

İstiklâl Marşı, Milletimizin, kanadının kırıldığı, kapana kıstırılmaya çalışıldığı, dört bir yanının işgalci yağmacılar tarafından kuşatıldığı anda bile yılmadan, umudunu kaybetmeden, BAĞIMSIZLIK ve özgürlüğe olan inancını yitirmeden tek yürek olarak nasıl kahramanca çarpıştığının destanıdır.

İstiklâl Marşı, Türk milletinin mücadeleci ruhunu, bağımsızlık aşkını, sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan eşsiz bir eserdir. İstiklal Marşımız, emperyalizme meydan okuyuşun, bağımsızlık tutkusunun, özgürlük heyecanının gönülden dile, oradan tüm Türk ulusunun yüreğine kazınmış bir bağımsızlık türküsüdür.

Dünyanın tüm uluslarının birer Milli Marşı bulunmaktadır. Ama hiçbir devletin Milli Marşı İstiklal (Yani Bağımsızlık) Marşı değildir ve savaş meydanlarında yazılmamıştır.

Bu nedenle Emperyalizme, sömürgeciliğe karşı ilk bağımsızlık mücadelesi veren bir milletin milli marşının Bağımsızlık (yani İstiklal) marşı ismini taşıması ise, bir rastlantı değildir.

İstiklal Marşımız “Kahraman Türk ordusuna” adanmış bir destandır. Bağımsızlık Savaşı‘mız ve bu savaşın içinde yer alan rütbesi ne olursa olsun tüm askerlerimiz, İstiklâl Yolu‘nu döşeyen kadınlarımız, kısacası bu vatanın kurtuluş ve kuruluşunda görev alan tüm adsız kahramanlarımıza adanmıştır.

Bağımsızlık Savaşı, emperyal devlerin unutamayacağı bir tokattır. Bir adam, Mustafa Kemal Paşa çıkmış, Türk milleti ile birlikte onların planlarını bozmuş, dünya devlerini yenilgiye uğratmıştır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk, onun kahraman ordusu emperyalizmin düşmanı ilan edilmiştir.

Bağımsızlık savaşımızın, Milli Mücadele’nin, Türk ulusunun onurlu direnişinin, mazlum bir ulusun zalimleri yenişinin simgelerine savaş açanlar İstiklal Marşı’ndan da rahatsızdırlar. Ülkenin işgalinden, sömürgeci çizmesinden rahatsız olmayanlar Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi‘nden, Andımız‘dan, 19 Mayıs 1919’dan, 29 Ekim 1923’ten rahatsızdırlar. Ülkenin tüm kaynaklarını hoyratça harcayanlar, Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek isteyenler kurtuluşun destanının, milletin direnme azminin sınırsızlığının her gün ülkenin dört bir yanında tekrarından rahatsızdırlar. Artık bu rahatsızlıklarını saklayıp gizleme gereği bile duymadan, büyük bir arsızlık ve pervasızlıkla dillendirmektedirler.

Bu Muaviye artığı Cumhuriyet yıkıcıları, Mızraklarının ucunda Kur’an sayfaları, ABD-AB ve İsrail ile işbirliği içinde Bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyetine saldırmaktadırlar.

Unutulmamalı ki; Cumhuriyet yıkıcıları ne yaparlarsa yapsın, amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Soylu Türk ulusu, Cumhuriyet yıkıcılarına boyun eğmeyecektir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un söylemi ile “O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bir daha bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”

 12 Mart 2016

YÖNETİM KURULU ADINA

Mahmut ÖZYÜREK
ULUSAL EĞİTİM DERNEĞİ
ISPARTA ŞUBE BAŞKANI


This entry was posted in ATATURK, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *