MEDYANIN FAŞİST SANSÜRCÜSÜ ve AKtrollerin YÖNETİCİSİ KİM * Skandal kayıt

Cumhuriyet
CANAN COŞKUN
24 Ekim 2015 Cumartesi

Skandal kayıt

Mustafa Varank, Erdoğan’lı özel yayın öncesi, kayıttaki kameraya yakalanan konuşmasında ‘Ben dedim ki, şunların kanalını TÜRKSAT’tan kaldıralım’ diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Varank, 2 Şubat 2015 tarihinde TRT Haber kanalında yayımlanan “Cumhurbaşkanı Özel Yayını” öncesinde kayıtta olan kameralara yakalandı. O görüntülerde Varank, beğenmediği kanalı, yönetim kurulunda olduğu TÜRKSAT’tan çıkarabileceği ile övünüyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki, dönemin Yenişafak gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Star gazetesi yazarı Saadet Oruç ve Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sorular sorduğu programın başlamadan önceki kamera arkası görüntülerin başrol oyuncusu Erdoğan’ın başdanışmanı Mustafa Varank. Varank görüntüye girdiğinde ilk olarak Beki, “Mustafa selfie verip duruyorsun” diyor. Varank da, “Bakan bizde saç koymamış ya aramızdaki kardeşliği göstermek için” diyerek gülüyor.

Sayıştay raporu

Varank bu esnada yayının hemen öncesinde “Sayıştay’ın TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerine 10’ar bin TL maaş verilmesini mevzuata aykırı bulduğu, Erdoğan’ın başdanışmanları Mustafa Varank ve Şenol Kazancı’nın da aralarında bulunduğu isimlere ödenen yüksek ücretin, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a takıldığıyla” ilgili habere değiniyor. Varank bununla ilgili Sayıştay raporunun 2013 raporu olduğunu, kendisinin 2014’te TÜRKSAT’a başladığını belirtiyor. Beki de Varank’a “Sallıyorlar” diye destek çıkıyor.

Bakana söylemiş

Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’la cemaate yakın kanallar olduğu düşünülen kanallarla ilgili konuştuğunu belirten Varank, “Suç bizde ama. Ben dedim ki şunların kanalını TÜRKSAT’tan kaldıralım. Özel şirket abi. O zaman bakan dedi ki ‘ya çok laf olur. Bilmem ne olur şimdi’. Daha iyi olurdu” diyor.

Beki ve Varank arasında geçen ikili konuşmaya bu esnada Hilal Kaplan da dahil oluyor ve “Katılıyorum çok merhametli gidiliyor” yorumunu yapıyor.

Varank da ardından TÜRKSAT’ın özel şirket olduğunu vurgulayarak, “Özel şirketiz abi. Beğenmedik şimdi de itibarımızı zedeleyen haberler yapıyor kurumun itibarını..” diyerek kanalların kaldırılması için gerekçe sıralıyor.

TÜRKSAT’tan çıkarıldı

Bugün ve Kanaltürk TV’ye geçen günlerde TÜRKSAT’tan gönderilen yazıyla yayınlarını uydu üzerinden düşürmeleri için bir ay süre verildi. Bu sürenin ardından sözleşmelerinin feshedileceği iletilirken, tebligatta herhangi bir mahkeme kararından bahsedilmedi.

Erdoğan’ın telefonunu taşıyor

17-25 Aralık sürecinde ismi çokça duyulan Varank, ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da devam etti. Varank şu anda Erdoğan’ın İletişim ve Teknoloji danışmanlığını yapıyor. Varank, Erdoğan’ı iPad kullanmaya alıştıran isim olarak biliniyor ve Erdoğan’ın özel telefonunu taşıyor.

Geçen günlerde AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve “Ak troll” olarak nitelendirilen hesapların ağ haritası çıkarıldığında merkezdeki ismin Varank olduğu ortaya çıkmıştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/393865/Skandal_kayit.html

This entry was posted in FAŞİZM, MEDYA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *