YOLSUZLUK – YANDAŞ SERMAYE *** 900 milyon dolarlık ranta 1 milyon liralık ceza

18 Temmuz 2015
Sözcü

900 milyon dolarlık ranta 1 milyon liralık ceza

Plan tadilatıyla inşaat hakkının 3 kat artırılarak 900 milyon dolar rant sağlanan Spine Tower projesine sadece 1 milyon 83 bin lira para cezası kesildi…

Hande ZEYREK- Manisa’nın Soma İlçesi’nde Mayıs 2014’te yaşanan maden faciasında 301 işçiye mezar olan madenin işletmecisi Soma Holding’e ait İstanbul Maslak’taki Spine Tower isimli projede yapılan plan tadilatlarıyla arsa üzerindeki 50 bin metrekarelik inşaat hakkı 140 bin metrekareye çıkarıldı, yeşil alanlar ise yüzde 50’den 25’e düşürüldü. SÖZCÜ, 90 bin metrekare fazladan inşaat yapılan ve metrekare fiyatı 10 bin dolara satılan projede 900 milyon dolar rant sağlandığını 18 Mayıs 2014’te ortaya çıkardı. Aradan geçen 1 yıl içerisinde SÖZCÜ’nün ortaya çıkardığı skandalla ilgili başlatılan soruşturmada bir arpa boyu yol alınamadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, Spine Tower’ın onaylı projesinden çok daha yüksek inşaat emsaliyle inşaa edilip iskana hazır hale getirildiğini, bu zaman zarfında hiçbir cezai işlem ve denetim uygulanmadığını öne sürerek yargıya gitti.

Sağ, Ayazağa Mahallesi’nin Sarıyer İlçesi’ne bağlanmasıyla her iki belediye çalışanları hakkında kamu görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle 22 Mayıs 2014’te savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık hakkında suç duyurusunda bulunulan Şişli ve Sarıyer Belediye başkanları ile memurları hakkında İçişleri soruşturma izni istedi.

İddiaları araştırmak üzere müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 13 Mayıs 2015’te belediye çalışanları hakkında soruşturma izni verilmemesi yönündeki kararında çarpıcı bir detay yer aldı. Buna göre Sarıyer Belediyesi, suç duyurusundan tam 10 ay sonra harekete geçip 19 Mart 2015’te söz konusu inşaatla ilgili projedeki aykırılıklarla ilgili tutanak tuttu. Ve 26 Mart’ta parsel ilgililerine 1 milyon 83 bin 64 Lira idari para cezası verdi. 10 ay sonra Belediye, savcılığa imar kirlliğine neden olma suçlarından işlem yapılması yönünde de yazı yolladı.

This entry was posted in YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *