YALAN İFTİRA ÜÇKAĞIT hepsi bunlarda *** Bir de Müslüman’ız diyorlar * Skandal! ‘Camide içki’ yalanını Bilal’in dostu mu yaydı?

cumhuriyet.com.tr
12 Nisan 2015 Pazar

Skandal! ‘Camide içki’ yalanını Bilal’in dostu mu yaydı?

Gezi Direnişi sırasında Dolmabahçe’deki eylemcilerin camide bira içtiği haberlerinin Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız’ın camiye girmesi sonrası basına servis edildiği ortaya çıktı.

Gezi Parkı gösterileri sırasında Beşiktaş’ta polisten kaçarak Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne sığınan eylemcilerin cami içerisinde içki içtiği haberinin TBMM Milli Saraylara bağlı bir ekibin camiye girmesi sonrasında basına servis edildiği ortaya çıktı.

Birgün Gazetesi’nden Uğur Koç’un haberine göre; Cami müezzini Fuat Yıldırım, mahkemede verdiği ifadede eylemcilerin camiden çıkması üzene sabah saatlerinde Milli Saraylar’dan ‘Yasin’ isimli bir kişinin ekibiyle birlikte olay yeri inceleme ekipleri gelmeden önce camiye girdiğini söylemişti. Yıldırım’ın bahsettiği kişi TBMM Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin Yıldız.

HEDEF GÖSTERDİKLER
‘Kabataş yalanıyla’ birlikte Gezi eylemleri sırasında en çok tartışılan iddialardan biri de Dolmabahçe’deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne sığınan eylemcilerle ilgiliydi. Bazı ajanslar tarafından geçilen haberlere göre polisten kaçarak camiye sığınan eylemciler içeride içki içmişti. Haberlerin ardından başlayan tartışmaya o dönem başbakanlık görevini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmalarla destek vermiş ve eylemcileri ‘dini değerlere hakaret ettikleri’ iddiasıyla hedef göstermişti. Ancak cami müezzini Fuat Yıldırım içeride içki içildiğini görmediğini söylemiş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda da camide bira içildiği iddiasına dair “bir kanaatte bulunulamadığı” belirtilmişti.

‘SARAY’ KAYNAKLI MI?
Kamuoyunun gündemini uzun süre meşgul eden camide içki içildiği haberlerinin TBMM Milli Saraylar’a bağlı bir ekibin camiye girmesi sonrası basına servis edildiği ortaya çıktı. Buna göre TBMM Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin Yıldız, eylemcilerin camiyi boşaltması üzerine 3 Haziran günü sabah saatlerinde içinde fotoğrafçıların da yer aldığı ekibiyle birlikte camiye girdi. Gazetecilerin eylemciler camiyi boşaltmadan gece saatlerinde çektiği görüntülerde bira kutusuna rastlanmazken ekip camiye girdikten sonra sabah saatlerinde çekilen fotoğraflarda aynı bira kutusu farklı yerlerde görülüyor. Kaynağı belli olmayan bu fotoğrafları bazı haber ajansları abonelerine servis ediyor. Anadolu Ajansı’nın çektiği fotoğraflarda ise bira kutusu bulunmaması dikkat çekiyor.

‘YASİN’ İSİMLİ KİŞİ
Cami müezzini Fuat Yıldırım, görev yeri değiştirilmesi üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada verdiği ifadede Milli Saraylara bağlı ekibin camiye girmesini şöyle anlatmıştı: “Ertesi gün Dolmabahçe Sarayı Daire Başkanı ‘Yasin’ adlı bir kişinin müftülük izniyle içeride ekibiyle beraber fotoğraf çektiklerini gördüm. Olay yeri inceleme ekibi gelmeden içeriye girmeleri aslında bir suçtu. Müftülük izniyle girdikleri için fazlaca bir şey yapamadım.”

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı

Camide içki içildiği iddiasını dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat ileten kişinin Yasin Yıldız olduğu iddia ediliyor. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olan Yasin Yıldız, TBMM’nin internet sitesindeki özgeçmiş bilgilerine göre İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (İSEGEV) üyesi. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunda gündeme gelen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), 2012 yılında yaptığı kongre öncesinde İSEGEV ismiyle faaliyet yürütüyordu.

Aynı kutu!

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de geçen ay yaptığı suç duyurusunda bira kutusunun camiye sonradan koyulduğunu belirtmiş, aynı bira kutusunun farklı yerlerde fotoğraflandığına dikkat çekmişti: “Boş bira kutusunun, eylemcilerin camiyi boşalttıktan sonra yerleştirilmiş olduğu ve tek bir bira kutusunun, caminin değişik yerlerine götürülerek fotoğrafının ve videosunun çekildiği, böylece birden fazla bira kutusu olduğu izlenimi yaratılmaya çalışıldığı, görgüye dayalı tanıkların anlatımlarından, fotoğraflardan ve eylemcilerin camiye sığındığı gece ve sonrasında dört farklı Haber Ajansı tarafından çekilen görüntülerden anlaşılmaktadır.”

Birgün

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DİN-İNANÇ, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *