Şantiye – Cadde – Otopark – Kanalizasyon – Yatay sondaj açılışlarına bekleriz efendim !!! * Memleketimden toplu açılış manzarası *** “81 ilde teşekkür mitingleri düzenlemek.Günlük siyasetin içindeydi. Namusu ve şerefi üzerine yemin ettiği tarafsızlık ilkesini bir yana bırakmış, açıktan AKP için çalışıyordu”

Emin Çölaşan
emincolasan@sozcum.com
19 Nisan 2015
Sözcü

Memleketimden toplu açılış manzarası

Sevgili okuyucularım, adına toplu açılış töreni denilen nesnenin iyice cılkı çıktı, her tören iktidar tarafından siyasete alet edildi.Toplu açılış denildiği zaman ne anlarsınız?

Yeni hizmete giren ve tören yapılmasına değecek önemli tesisler!.. Fabrikalar, istihdam yaratan yatırımlar, büyük ve önemli projeler… Bizde ise bunun tam tersi oluyor. Anımsayacaksınız, Tayyip halk oylaması sonucunda yüzde 51’le cumhurbaşkanı seçildikten sonra niyetini açıklamıştı:

81 ilde teşekkür mitingleri düzenlemek.Günlük siyasetin içindeydi. Namusu ve şerefi üzerine yemin ettiği tarafsızlık ilkesini bir yana bırakmış, açıktan AKP için çalışıyordu. Bu durum kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu…Ve zor durumda kalan Tayyip, düşlediği mitinglerden vazgeçmek zorunda kaldı.

Ama bir şeyler yapıp kendisini sürekli gündemde tutması gerektiğini biliyordu. Hemen ardından taktik değiştirdi.İlgili ilgisiz her toplantıya katılıp konuşma yaptı.Saray’da birkaç kez muhtarları toplayıp nutuk attı. Yabancı ülkelere yaptığı ziyaretleri sıklaştırdı. (Yanına yandaş gazetecileri alıp uçakta onlarla konuşuyor, sözleri bu yolla yayınlanıyor…)

Ve toplu açılış törenleri düzenletti.Bütün amacı kendisine medyada her gün yer bulmak. Nasıl olsa medyanın büyük bölümü onun ve partisinin hizmetinde.Ağzından çıkan her söz dakikalar ve saatler boyu canlı yayınlanıyor, gündemde kalması böyle sağlanıyor.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra kaç adet toplu açılış törenine katıldığını doğrusu bilmiyorum.Bu törenlerin asıl nedeni, işin temelinde yatan siyasi amaçları saklayıp sanki büyük projeler gerçekleşmiş gibi kamuoyuna sunmak.Eleştiren olursa, verilecek yanıt hazır:

“Böylesine önemli projelerin açılışını cumhurbaşkanı yapmayacak da kim yapacak!..” O zaman da elin oğlu sorar:

“Madem önemli projeler açılıyor, başbakan Ahmet nerede? Onu kim görmezden gelip saf dışı bırakıyor?” Öyle ya, bütün törenlerde bir numaralı katılımcı ve nutuk veren Tayyip!..Ahmet ortalıkta hiç görünmüyor.Ben onun adına gerçekten üzülüyorum, bir başbakanın böyle arka plana atılmış olması üzücüdür.

Tayyip dün Kocaeli’de yeni bir toplu açılış töreni düzenletti ve konuşma yaptı.Kocaeli günlerden beri dev afişler, posterler ve pankartlarla donatılmıştı:

“Açılış 6 bayramı ve Kocaeli bilim merkezi açılışı.
Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 195 yeni eser hizmete açılıyor.
18 Nisan 2015 Cumartesi saat 16.30.”

Afişlerde kendisinin büyük boy fotoğrafı ile (ne ilgisi varsa) cumhurbaşkanlığı forsu da yer alıyor.  Şimdi, dün açılışı yapılan yeni eserlerin dökümüne özetle bakalım, hangi büyük projelerin (!) hizmete alındığını görelim:

– Atıksu arıtma tesisi.
– İlçelerde çeşitli caddeler.
– Otopark.
– Kandıra içme suyu ve kanalizasyon.
– Su dağıtım hattı.
– Gebze hizmet binası.
– Dere ıslahı.
– İçme suyu temini.
– Darıca şube müdürlüğü şantiyesi.
– Muhtelif bölgelerde yatay sondaj.
– Akçakent çevre düzenlemesi.
– İzmit mesire alanı.
– Yenimahalle kayık çekek yeri.
– Başiskele Körfez Mahallesi Parkı.
– Köseköy yürüyüş yolu.
– Selimiye köyü futbol sahası.
– Paşa hamamı restorasyonu.
– Merkez komutanlığı lojmanları.
– Asfalt şantiyesi hangar binası.
– Gebze stadı sentetik çim yenilemesi.
– Yakamoz konutları.
– Ali Kahya Camii Kuran kursu.
– Sayıyı 195’e tamamlayıp artırmak için çeşitli liseler, ortaokullar, ilköğretim okulları, imam hatip okulları, camiler ve Kuran kursları.

Toplu açılış törenlerinde nelerin açıldığını, hangi projelerin hizmete alındığını göstermek için listeyi biraz geniş tutmak zorunda kaldım. Dikkat ediniz, belki bir veya ikisi dışında büyük bir yatırım, önemli bir proje asla yok. 195 yeni eserin hizmete açıldığını iddia ediyorsun ama bunların hemen hepsi ufak tefek işler.

Yarıdan fazlasını kanalizasyon-arıtma tesisi-dere ıslahı-okul-Kuran kursu-cami yapımı oluşturuyor.Odatv dün bu haberi “Erdoğan yarın hangi kanalizasyonları açıyor” başlığı ile vermişti.Üstelik bunların hemen hiçbiri yeni değil. Hepsi çoktan açılmış. Bazıları yıllar önce açılmış durumda!

Bunları yeni imiş gibi açmak Tayyip’e yakışır mı!
İçlerinde önemsenecek, istihdam yaratacak, insanlara “Helal olsun, demek ki bu büyük yatırımı bitirmişler” dedirtecek bir tek örnek yok. Ama amaç o değil ki!.. Amaç böylesine küçük işleri bile siyasi yatırım aracı olarak kullanmak.

İşte size dünkü 195 yeni eserin (!) ve bu nedenle yapılan toplu açılış töreninin (!) kısa bir özeti!

This entry was posted in Gundem, Haber, Politika ve Gundem, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *