Kaçak Saray’a 60 TIR çiçek * Bir TIR’ın maliyeti 23 bin Euro * Toplam çiçek masrafı 1 milyon 380 bin Euro yani yaklaşık 3 buçuk milyon Türk lirası…

Yavuz ALATAN / ANKARA
Nisan 30, 2015 / Sözcü

Kaçak Saray’a 60 TIR çiçek

60 TIR dolusu çiçek ve ağaç. Bir TIR’ın maliyeti 23 bin Euro… Toplam çiçek masrafı 1 milyon 380 bin Euro yani yaklaşık 3 buçuk milyon Türk lirası…

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, temeli atıldığı günden beri tartışılan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için yurtdışından TIR’larla ağaç ve çiçek getirildiğini açıkladı. Destici, gazetecilerle yaptığı kahvaltılı sohbet toplantısında “Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bahçe süslemelerinde kullanılmak üzere Hollanda’dan 60 TIR dolusu ağaç ve çiçek getirildi. Bir TIR’ın maliyeti 23 bin Euro” dedi.

HASTALIKLI BİTKİLER

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada saraydaki bitkilerinin yüzde 80′inin yurtdışından ithal edildiğini açıkladı. Sarayın bazı bitkilerinin hastalıklı çıktığını ve kuruduğu için sıklıkla değiştirildiği belirten Candan, kaçak sarayın yurt dışı bitkilerinin karantina sertifikalarının da açıklanmasını istedi.

2,5 MİLYAR LİRA

Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan sarayın peyzaj maliyetlerinin 2,5 milyar lirayı bulduğunu ve peyzaj bitkilerinin yüzde 80′inin yurtdışından ithal edildiğini açıklayan Candan, bitkilerin sağlık sertifikaları olup olmadığını da sordu ve şöyle dedi:

‘’Yurtdışından kaçak saray için getirilen bitkilerin bitki sağlık sertifikaları ve karantina belgeleri kamuoyuna açıklansın. Bugüne kadar üç kez kuruduklarına ve sürekli alım yapılıp yenileri ile değiştirildiğine göre, bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların olması da muhtemeldir. Tarım Bakanlığı sertifikaları ve bunların kontrollerinin nerede yapıldığını açıklamalıdır”

PARA YUTAN KARA DELİK

Yabancı kaynaklı bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların toprağı kirlettiğini, daha önce yurtdışından ithal edilen ağaçlarda parazit çıktığını, bunun da toprağı verimsizleştirdiğine dikkat çeken Candan, tekrar dikilen bitkilerin hem maliyet hem de hastalık getirdiğini söyledi.

Candan, “Kaçak Saray sürekli para yutan bir kara delik oldu. Ankara karasal iklime sahip olduğu için yurtdışından getirilen ithal ağaçların adaptasyonu zordur. Kaçak Saray için yurtdışından getirilen boylu ağaçların tutabilmesi için iki yıl boyunca bebek bakar gibi bakılması gerekir. Aksi durumda kurur. Kaçak Sarayda da durum budur. Şimdi kuruyan ağaçların yerine yenileri geliyor Sürekli bakım ve yenileme istemeyerek, kendi kendini idame ettiren bir yeşil alan olan AOÇ’den, masraf kapısı bir Kaçak-Saraya gelindi. Kaçak Saraya hobi bahçesi ve meyve sebze bahçesi de yapılacak’’ dedi.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/kacak-saraya-60-tir-cicek-819058/

This entry was posted in Gundem, Haber, UNUTMA, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *