Yemen basını: THY, Suriye’den Yemen’e militan taşıyacak! *** AKP iktidarı yeni kurgular peşinde mi ? * Yemen’in Beyda, Ma’rib, Erheb gibi güney kentlerinde Halk Komiteleri ve Yemen ordusu karşısında ağır kayıplar veren silahlı grupların Suriye’den getirilecek teröristlerle güçlendirilmeye çalışıldığının iddia ediliyor !!!


Solhaber
Cuma, 06 Şubat 2015

Yemen basını: THY, Suriye’den Yemen’e militan taşıyacak!

Yemen basını, Türk Hava Yolları’nın Yemen’in güneyindeki Aden kentine başlatacağı uçak seferleriyle ilgili, çok önemli bir iddia ortaya attı. Buna göre THY, Suriye’den Yemen’e militan taşıyacak.

YDH’nin aktardığına göre, Yemen’de yayımlanan Mirsad gazetesi, Türk Hava Yollarının (THY) mart ayında başlatacağı doğrudan uçak seferlerinde Suriye’den Yemen’e militan taşınacağını iddia etti.

Haberini ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandıran gazete, THY’nin Yemen’e artan uçak seferlerinin ticaret ve turizmdeki artışla izah edildiğini; ancak asıl hedefin Suriye’den Yemen’in güneyine militan taşımak olduğunu öne sürdü.

Yemen’in Beyda, Ma’rib, Erheb gibi güney kentlerinde Halk Komiteleri ve Yemen ordusu karşısında ağır kayıplar veren silahlı grupların Suriye’den getirilecek teröristlerle güçlendirilmeye çalışıldığının iddia edildiği haberde Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki tecrübeyi Yemen’de de uygulamaya çalıştığı öne sürüldü.

Birkaç yıl önce güneydeki Abyan ve Şebva kentlerindeki çatışmaların tekfirci grupları güneyde toplayıp oradan THY aracılığı ile Suriye’ye nakletmek hedefiyle çıkarıldığını belirten gazete, THY’nin 2012 yılı ekim ayından itibaren önce haftada 3 ardından da 4 sefer yaptığını yazdı.

THY’nin önümüzdeki mart ayından itibaren Aden’e her gün uçak seferleri yapacağını açıkladığını belirten gazete, THY’nin 2014 yılında Aden’e 618 sefer yaptığını ve 18 bin 968 yolcu taşıdığını bildirdi.

Habere göre THY, 2014 yılında 9 bin 327 kişiyi Yemen’e getirirken, 9 bin 641 kişiyi de Yemen’den nakletti.

Gazete, THY’nin Yemen seferlerinde 98 bin 296 kilo kargo taşıdığını belirterek bu seferler sonucu 77 bin 169 kiloluk kargonun Yemen’e giriş, 21 bin 127 kiloluk kargonun da Yemen’den çıkış yaptığını yazdı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/yemen-basini-thy-suriyeden-yemene-militan-tasiyacak-107065

This entry was posted in EMPERYALİZM, Gundem, Haber, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *