RADİKAL İSLAM *** Die Welt ; ‘Erdoğan IŞİD’in gülümseyen suç ortağı’

Ekim 15, 2014
Sözcü

‘Erdoğan IŞİD’in gülümseyen suç ortağı’

Almanya’nın Die Welt gazetesi, Kobani’ye karşı harekete geçmemekle itham ettiği Recep Tayyip Erdoğan’ı eski Sovyetler Birliği lideri Stalin’e benzetti

Gazetenin baş yorumcusu Jacques Schuster imzasıyla, “Erdoğan IŞİD’in gülümseyen suç ortağı” başlığıyla yayımlanan makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlerin yenilmesine sevineceği belirtildi.

“STALİN GİBİ SEYREDİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir demagogda bulunan tüm özellikleri taşıdığı belirtilen makalede, “Bir zamanlar, söylemlerle Ortadoğu’daki Müslümanların hamisi olmaya kalkan Erdoğan’ı, Türkiye- Suriye sınırında Müslümanların yaşadığı dram yalanlıyor. Daha da kötüsü: 1944 yılında Stalin, Almanlar Varşova’yı yerle bir ederken, nasıl sakince izlediyse, Erdoğan da şimdi soğukkanlılıkla IŞİD’in Kobani’de yaptıklarını seyrediyor” ifadeleri yer aldı.

“BÖYLE BİR ÜLKENİN AB’DE YERİ YOK”

“Böyle bir rejimle AB üyeliği müzakereleri sürdürülebilir mi? Görüşmeler hangi temel ve hangi değerler üzerinden sürdürülüyor?” denilerek, Türkiye ile AB müzakerelerin durdurulması istenilen makalede, “Erdoğan belki, ABD’nin yoğun baskısıyla karşı karşıya olabilir. Hatta, IŞİD’in gülümseyen ortağı gibi görünmemek için, şu ya da bu adımı atmak zorunda kalabilir. Tavırları çelişkili. Ancak net olan bir şey var. O da şu; IŞİD karşıtı grupların eğitimini üstlense de, Amerikalılara İncirlik üssünü açsa da, konu Suriyeli Kürtler olduğu zaman, o etkili kişi birden ağırdan alan sinsi bir virtüöze dönüşüyor” ifadeleri kullanıldı.

Makalede, “Avrupa Birliği, AB üyeliği baskısıyla mı, yoksa ABD Başkanı Obama parmak işaretiyle mi yapar onu bilmiyorum. Ama, Erdoğan sonucun neye mal olacağını görmeli” denildi.

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *