“Türkiye’de demokrasi Erdoğan’ı desteklersen var”

Haziran 1, 2014
Ali Gülen/SÖZCÜ

“Türkiye’de demokrasi Erdoğan’ı desteklersen var”

Türkiye’de Gezi olaylarının yıldönümünde eylemcilere polisin uyguladığı şiddet Alman medyasında yankı bulmaya devam ediyor.

Dünkü olaylar, Bild Gazetesi başta olmak üzere bir çok yayın organında geniş yer buldu. AFP’nin geçtiği, eylemcilerin yere yığılmış haldeki ünlü fotoğrafını kullanan Bild Gazetesi, “Eylemcilere sert saldırı” başlığını kullandı ve alınan aşırı önlemleri yazdı.

Alman Die Welt gazetesi de Boris Kalnoky imzalı haber-analizle olayları duyurdu. “Kim Erdoğan’ı desteklemek isterse ona izin var” başlıklı yazıda, Türk hükümetinin, Gezi olaylarının yildönümünde muhalif eylemcilere sert önlemler alırken, ayni gün fanatik İslamcılar tarafindan Ayasaofya’yanın camiye çevrilmesi yapılmasi için gösteri düzenleyenlere hiçbir şekilde güvenlik önleminin alınmadığına dikkat çekiliyor.

DEVLET ŞİDDETİ UYGULANIYOR

Geniş yazıda, Gezi olaylarının yıldönümüne katılan eylemcilerin Erdoğan’ın demokrasi vaadine rağmen on yıldan beri bu vaadi yerine getirmediği için sokaklara döküldüğünü ve devlet şiddetiyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Haber-yorumda şöyle devam edildi:
“Bir yil önce Taksim’de şekillenen yeni politik kültür Türkiye’de daha uzun süreceğe benziyor. Dün sabah kalktığınızda, gece yarısına kadar İstanbul’u gözlemlediğinizde, yeni bir Türkiye’nin dönüşmeye başladığını görürsünüz. Bir taraftan Ayasofya’nın camiye dönüşmesi için fanatik Müslümanlarin eylemlerini görürsünüz ki, Atatürk’ten beri burası müze olarak kullanılır. Burası şimdilerde camiye dönüştürülmek istenmekte. Erdoğan’ın kendisi zaten bu yöndeki tüm hareketlerin öncüsü.”

Haberde, Gezi olaylarının yıldönümünde Erdoğan’ın bir gün önce Gezi eylemcilerini uyardığını ve 1453 düşüncesinin bir açılım olduğunu, karşı harekattan çok Müslümanlarin baskı altında tutulmasına, sindirilmesine karşı bir savunma olduğu, şeklinde açıklamada bulunduğuna dikkat çekildi.

Otobüs kartı delil sayıldı!Otobüs kartı delil sayıldı!

ARKASINDA İHH VAR

AKP ile organik bir sekilde çalışan, Mavi Marmara olayının baş sorumlusu İHH’nın Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için düzenlenen gösterilere destek olduğu ve bu durumun Türkiye’nin bir dönüşümün yaşandığının delili olduğuna vurgu yapıldı.

HÜKÜMET KARŞITI BUNU BİLSİN

Haber-yorumda, bir takım Müslümanlarin dilediği gibi Türkiye’de gösteri düzenleyebildiği belirtilirken, “Kim hükümete karşı gösteride bulunursa sağlığının ve geleceğinin ne kadar tehlikeye girecegini göze almalı” denildi. Ayrıca, 25 bin polisin yanı sıra TOMA’ların konuşlandırıldığı Taksim olaylarında “Kim Erdoğan’ı desteklemek isterse ona gösteri izni var, aksi takdirde bedel ödemek zorunda” sözlerine yer verildi.

http://sozcu.com.tr/2014/dunya/turkiyede-demokrasi-erdogani-desteklersen-var-522177/

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM, Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *