BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN HASTALIĞI NEDİR ? DÜNYA’DA LİDERLERİN SAĞLIĞI NASIL KONTROL EDİLİYOR ?

Soner Yalçın
syalcin@sozcu.com.tr
30 Nisan 2014
Sözcü

Erdoğan’ın hastalığı

Denizci Albay Dr. Jeffery Kuhlman adını hiç duydunuz mu?
Amerikalılar bu adı iyi bilir!Beyaz Saray doktorlarının genelde asker kökenli olduğunu biliyor muydunuz? Denizci Albay Dr. Kuhlman ABD Başkanı Obama’nın check-up’ını yapan heyetin başındaki isim.

Başkanın sağlık raporlarının gizlisi-saklısı yok; tv’lerden, gazetelerden ve Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinden yayınlanıyor.Tepeden tırnağa muayene edilen Başkan Obama’nın sağlık durumunu Amerikalılar biliyor!

Raporda; sigara içip içmediğinden kilosuna; kan ve şeker seviyelerinden kalp ritmine kadar onlarca bilgi var.Örneğin, son yapılan check-up raporuna göre, Obama’nın kötü huylu kolestrol oranı düşük çıktı.Meraklı iseniz; Beyaz Saray’ın internet sitesine giriniz ve raporu okuyunuz…

Bir örnek daha verip asıl konumuza geleyim…
Adı, Stanley A. Renshon.
Psikanalist bir profesör.
Uzmanlık alanı politik psikoloji. Yaklaşık 90 makalesi ve 15 kitabı var. Clinton, Bush ve Obama’nın psikolojisine ilişkin kitaplar yazdı. ABD başkan adaylarının ruh sağlığını ele alan bir kitabı var: The Psychological Assessment of Presidential Candidates.Yazdıklarından birini paylaşayım; 7 Kasım 1972 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı R. Nixon karşısına Demokrat Parti’den G. McGovern çıktı.

McGovern yanına başkan yardımcı olarak Thomas F. Eagleton’u aldı. Fakat Eagleton’un başkan yardımcılığı adaylığı kısa sürdü. Çünkü geçmişte depresyon geçirmişti. McGovern, “hastalık ileride nüksedebilir” diye yardımcısından adaylığını geri almasını istedi. Eagleton çekildi.

Peki…
Çankaya Köşkü seçimlerini konuşuyoruz ama bizler,
Erdoğan’ın sağlığına ilişkin ne biliyoruz?..

Aniden bayılıyor

Tespit 1) Yıl: 1976.
Hacı Hasdemir, Erdoğan’ın futbol macerasını anlattığı “Aman Babam Görmesin” adlı kitabında, Erdoğan’ın ilaçlarını almadığı için Belgrad Ormanı’nda antrenman yaparken aniden bayıldığını yazıyor. Sebebi, oruç tutmasıydı!

Tespit 2) Tarih: 17 Ekim 2006.
TBMM’ye giderken makam aracında ani rahatsızlık geçiren Erdoğan, Özel Güven Hastanesi’ne götürüldü. O telaş içinde zırhlı otomobil kilitlendi. Aracın camları ve kapıları balyozla kırıldı. Erdoğan’a ilk müdahaleyi Nöroloji Uzmanı Dr. Fethiye Sümer Güllap yaptı.Erdoğan’a o gün hastanede ne teşhis konduğu hâlâ polemik konusu. İddiaya göre, sara hastasıydı.Resmi açıklamaya göre ise oruca bağlı olarak kan şekeri düşmüştü.Hep bir dinsel açıklama var!

Tespit 3) Tarih: 12 Nisan 2007.
Washington Brookings Enstitüsü’ndeki panelde konuşan Zaman gazetesi Ankara Büro Şefi Kerim Balcı şöyle dedi:

“Kaynağım AKP içinden bir isim, ayrıca Erdoğan’ın özel doktorundan da aynı bilgiyi aldım. Sayın Erdoğan’ın beyninin sağ lobunda bir tümör var ve bu tümör hızla büyümemekle birlikte, epilepsi/sara sendromlarına neden oluyor.”

Tespit 4) Tarih: 20 Nisan 2008.
Aydınlık dergisi Erdoğan’ın beyninde astrositom adı verilen bir tümör olduğunu yazdı. Bu tümör, insanın duygu ve davranışlarını kontrol eden beynin prefrontal bölgesinde bulunuyordu. Tepkileri kontrol etme, duyguları anlama ve ifade etme, ayrıntılı düşünme, sorunları çözme, hatalardan ders çıkarma, planlama, sabırlı olma, dikkati sürdürme gibi özellikler beynin prefrontal bölgesi tarafından kontrol ediliyordu.

Tespit 5) Prof. Dr. Yalçın Küçük, Erdoğan’ın hastalığını ele alan “Epilepsi ile Orgazm” (2008) ve “Hasta Despot” (2010) adlı kitapları yazdı. Erdoğan dava açtı. Mahkeme ve Yargıtay reddetti.

Tespit 6) Tarih 23 Ağustos 2010.
Ordu AKP İl Başkanlığı’nca düzenlenen iftara katılmak üzere yola çıkan Erdoğan, Ünye ilçesi üzerindeyken rahatsızlanınca, uçağı acil iniş yaptı.

Tespit 7) Tarih: 26 Kasım 2011.
Pendik’teki Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Erdoğan gizlice ameliyat oldu.Haber duyulunca Başbakanlık iki gün sonra resmi açıklama yaptı. Sindirim sisteminden başarılı bir ameliyat olmuştu.

Uzatmaya gerek var mı?..
Soru basit: Erdoğan’ın hastalığı nedir?
Çankaya Köşkü’ne aday kişinin sağlık durumunun kamuoyu tarafından bilinmesi gerekmiyor mu?

Deli lider hastalığı

Prof. Dr. James F. Toole…
ABD’nin önde gelen Nöroloji ve Sara Araştırma Merkezi Direktörü. Amerikan Nöroloji Derneği eski Başkanı.Anayasal sorun olarak gördüğü “Başkanlık Engelliliği” (Presidential Disability) kitabının yazarı.

Aynı konuda makaleleri var. Örneğin, American Scientist adlı bilim dergisindeki yazısının başlığı; “Deli Lider Hastalığı” (Mad Leader Disease).

Londra’da gerçekleşen Dünya Nöroloji Kongresi’nde benzer konuşmayı yapan Prof. Dr. Toole, dünyanın “Deli Lider Hastalığı” tehdidi altında olduğunu öne sürerek, meslektaşlarına bu konuda bir şeyler yapılması çağrısında bulundu.

Sara uzmanı Prof. Dr. Toole, dünya liderlerinin zihinsel dengelerinin genellikle yerinde olduğu varsayımının kabul gördüğünü ancak gerçeğin bambaşka olabileceği görüşünü savunuyor. Ve Amerikan başkanlarının yıllık sağlık taramasına, akli denge testinin eklenmesini istiyor!

Haklı…
Çünkü biliyoruz ki, bizim tarihimizde örnekleri var:
Sultan I. Mustafa 1617’de tahta çıktı; 1623’te “düşme’ye (sara’ya) bağlı delilik nedeniyle” tahttan indirildi. Ve 1639’da bir sara nöbeti sırasında öldü.Osmanlı sara hastasını tahtan indiriyor!

Biz ise Çankaya Köşkü’ne aday olması beklenen Erdoğan’ın sara hastası olup olmadığını hâlâ ilmiyoruz.Erdoğan’ın hastalığı kamuoyundan neden gizleniyor?

Rahmetli İlhan Selçuk 22 Ekim 2006’da Cumhuriyet Gazetesinde yazmıştı:
Saralı Cumhurbaşkanı ister misiniz?

http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/soner-yalcin/erdoganin-hastaligi-498774/

This entry was posted in Haber, Saglik, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

One Response to BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN HASTALIĞI NEDİR ? DÜNYA’DA LİDERLERİN SAĞLIĞI NASIL KONTROL EDİLİYOR ?

  1. Tolga Yarman says:

    Haaarika bir yazı… Değerli Soner Yalçın’ı yüurekten kutluyorum…

    T. Yarman, Prof. Dr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *