Mala mülke el koyma yasası geliyor

Mala mülke el koyma yasası geliyor

OECD’deki ‘üyelik iptalini’ bahane eden AKP, muhalefetin mal varlığına el koymayı hedefliyor. Komisyondan apar topar geçirilerek Genel Kurul’a getirilen ‘Terörizmin Finansmanı Tasarısı’; ABD’dekinin aksine, mülkiyet hakkını bile yok sayıyor.

04 Şubat 2013 Pazartesi

HABER MERKEZİ- AKP, muhalefetin itirazlarına ve uzmanların dile getirdiği sakıncalara rağmen, CIA eski Başkanı Petraeus’un geçen yıl Temmuz ayında Türkiye’yi ziyareti sırasında istediği, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’nin de TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaretinde, “Bu düzenlemenin TBMM’de kanunlaşacağını umuyorum” dediği yasayı çıkarmak için seferber oldu.

ÖZEL YETKİLİ KOMİSYON

Adalet Komisyonu’nda benimsenen yasa tasarısı bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Tasarı, terörizmi finanse edenlerin malvarlıklarının dondurulmasını öngörüyor. Bu amaçla Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü, MİT Müsteşar Yardımcısı, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Genel Müdürü ve Hazine Müsteşarlığı Banka ve Kambiyo Genel Müdüründen oluşan bir Değerlendirme Komisyonu kurulacak.

10 YILA KADAR HAPİS

Yargıda bile olmayan yetkilerle donatılan bu komisyon, ‘gerçek veya tüzel kişiliklerin malvarlığının dondurulmasına, el konulmasına, yabancı ülkelerdeki malvarlığının dondurulması konusunda talepte bulunulmasına’ karar verebilecek. Örgütlere fon sağlayıp para toplayan kişi, 5-10 yıl arasında hapse mahkûm edilecek. Suçun kamu görevlisince işlenmesi halinde yarı oranında arttırılacak. Mahkeme sonucuna göre de, kişi ve kurumların mal varlıklarına ve paralarına el konulabilecek.

CHP VE BDP KARŞI

BDP’nin Kürt işadamlarının tasfiye edilmek istendiği gerekçesiyle karşı çıktığı tasarıya, CHP de, ‘tüm muhaliflerin terörist sayılıp mal varlıklarına el konulacağı’ gerekçesiyle karşı çıktı. CHP tasarıya yazdığı muhalefet şerhinde, “Özel yetkili mahkemelerden sonra özel yetkili komisyon da hükümet tarafından Türkiye’ye getirmek isteniyor”

ABD’DE BİLE YOK

AKP iktidarı, Türkiye’nin, ‘OECD’ye bağlı çalışan mali eylem görev gücü’ndeki üyeliğinin askıya alınmış olmasını bahane ediyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e göre, tasarı 22 Şubat’a kadar yasalaşmazsa; Türkiye kara listeye alınacak ve ülke ekonomisi ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacak. Oysa ‘terörle mücadelede işbirliği’ adı altında yasanın çıkması için bastıran ABD’de bile, uygulama bu denli katı yürütülmüyor. AKP bu talebi bir fırsata çevirip, muhalefeti mali bakımdan da tasfiye etmeyi hedefliyor.

‘TERÖRİST’ MUHALEFET

Amerika’da kutsal sayılan mülkiyet hakkı, Türkiye’de donatılan özel yetkilerle; hükümet kontrolündeki komisyon ve dış istihbarat örgütlerinin iki dudağı arasından çıkacak bir talimata kurban ediliyor. Muhalefet partileri ya da muhalif yayın organlarının ‘terörist’ ilan edilerek, tüm mal varlıklarına el konulması öngörülüyor. Özellikle medya alanında bu uygulamanın sıkça geleceği belirtiliyor.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/mala-mulke-el-koyma-yasasi-geliyor-h28493.html

This entry was posted in Ekonomi, FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *