İSRAİL GAZZE’DE SOYKIRIM YAPIYOR * Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı ‘soykırım’ davasında duruşma gelecek hafta başlıyor

YAZIŞMALAR


Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı ‘soykırım’
davasında duruşma gelecek hafta başlıyor

Soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçlarının görüşülmesi ve karara bağlanması UÇM’nin görevi. Ferruh bey ve sizin belirttiğiniz hususlar doğru. Kanımca, Güney Afrika devletinin girişimi konuyu sulandırmak. UAD’ın iki açıklaması ekte. Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay hanımefendi „üniversitede düşünce özgürlüğünü“ savunduğu için bir sermayedarın girişimi sonucunda istifa ettirildi.
İnsanlığın başında iki büyük bela mevcut. Birincisi sermaye/servetlerin birkaç kişinin uhdesinde bulunması, bulunmaya devam olunması. Riyad’daki Atatürk aleyhtarlığının kökeninde „sermayedar“ öldüğü ifade ediliyor.
https://www.odatv4.com/güncel/disney-ve-riyaddaki-atatürk-krizleri-ikisinin-de-ardındaki-isim-saner-ayar-120019311
Diğeri ise yapay zeka marifetiyle insanlığın yök edilecek olması. Dünya sağlık örgütünden emekli olan bir şahısın vidyosunu izlemiştim. Alenen dünyanın 7,8 milyarlık nüfusunun bir milyara indirilmesi gerektiğini beyan etmiş. 6,8 milyar insanın yok edilmesi projesinde, 20 bin Filistinli’nin lafı bile olmaz düşüncesindeler.
Bu davalardan birşey çıkmaz. Allah acısın! Mücadele etmesini, aklını kullanmasını beceremeyen insanlara Allah neden acısın?
Doğanın kurallarına aykırı. Doğa hakkında filmlere baktığımızda, aslan, kaplan, sırtlan, kürt vd. avlayacakları sürünün içerisinde zayıf, topal olanı seçiyor. Çünkü doğanın evrimi için sağlam/güçlü olanlar lüzumlu.
Türkler Esarılığı/Selefiliği benimsememiştir. Türkler Maturidiliği/akılcılığı benimsemişlerdir. İslamiyet; aklı tefekkür (düşünme) ve araştırmayı emreder. „Selçuklu beyi Tuğrul/Tughrul“un laiklik hakkındaki düşünceleri, Voltaire ve diğer yazarların eserlerinde ele alınmıştır. Yüzlerce yıl sonra ülkemizde ŞERİAT, HİLAFET naraları yükseliyor! Akıl tutulması!
Gelecek dönemde ilk yok edilecek insan kitleleri, „kıçlarını tutsuleten tarikat“ mensuplarından başlayarak, müslümanlardan oluşacağını anlamak, kahinlik değildir.
https://www.yeniçaggazetesi.com.tr/tütsü-tarikatı-ortaya-çıktı-işlem-belden-aşağı-yapılıyor-750926h.htm
Bilvesile çalışmalarınızda kolaylık dileklerimle birlikte, kalın sağlıcakla.
Rehan Gündoğmuş

Ferruh Bey haklı.
İsrail ve Hamas’ın işlemiş oldukları soykırımı suçlarının yargılanması gereken doğru makam Uluslararası Ceza mahkemesi (UÇM) olmalı, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) değil. Hatta, daha önce Filistin devletinin şikayeti üzerine o zamanki UÇM Savcısı Fatou Bensouda’nın Filistin ile ilgili dava açma yetkisi sorusuna UÇM 5 Şubat 2021 tarihinde savcının Filistin’de işlendiği iddia edilen muhtemel savaş suçları konusunda dava açmaya yetkisi olduğuna karar vermişti ( https://www.reuters.com/artıcle/idUSKBN2A52CV/ ). 2021 yılında Savcı Bensouda “Doğu Kudüs dahil Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Filistinli ve İsrailli aktörler tarafından savaş suçları işlendi veya işleniyor” diye iddia ederek soruşturma başlatmıştı ( https://www.icc-cpi.int/news/statement-icc-prosecutor-fatou-bensouda-conclusion-preliminary-examination-situation-palestine ).
O tarihten bu yana UÇM’ye Filistin ile ilgili birçok resmi şikayet daha yapılmış bulunuyor. Bazı örnekler:
6 Aralık 2022 tarihinde Filistinli muhabir Shireen Abu Akleh’in İsrail askerleri tarafından öldürülmesinin ardından Al Jazeera Medya Ağı tarafından verilen şikayet dilekçesi ( https://www.aljazeera.com/news/2022/12/6/al-jazeera-takes-the-killing-of-shireen-abu-akleh-to-the-icc )
8 Kasım 2023 tarihinde insan hakları örgütleri Al-Haq, Al Mezan ve Filistin İnsan Hakları Merkezi tarafından verilen şikayet dilekçesi ( https://www.aljazeera.com/news/2023/11/9/three-rights-groups-file-icc-lawsuit-against-ısrael-over-gaza-genocide )
9 Kasım 2023 tarihinde Filistinli mağdurların UÇM nezdindeki temsilcisi Gilles Devers, beraberindeki 4 kişilik delegasyonla UÇM Savcılığına verdikleri şikayet dilekçesi ( https://www.aa.com.tr/tr/dünya/filistinli-mağdurların-avukatları-israilin-gazzedeki-soykırımını-ucmye-şikayet-etti/3049016 )
23 Kasım 2023 tarihinde İstanbul 2 No’lu Barosu Başkanı Yaşın Samlı ve 15 avukat tarafından , Türkiye’den ve çok sayıda ülkeden avukatların imzaladığı İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma ilişkin İsrail hakkında soruşturma açılması için Hollanda’nın Lahey kentinde kendileri tarafından bizzat UÇM’ye verilen dilekçe ( https://www.sabah.com.tr/gündem/2023/11/25/türk-avukatlar-filistin-için-laheyde )
24 Kasım 2023 tarihinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun İsrail’in işlemiş olduğu suçlarla ilgili UÇM’e başvuruda bulunması ( https://www.hukukihaber.net/tbb-israilin-işlemiş-olduğu-suçlarla-ilgili-uluslararası-ceza-mahkemesine-başvurdu ), vs., vs.
Bu kadar başvuruya rağmen iki yılı aşkın bir süredir Uluslararası Ceza mahkemesi’nin (UÇM) niye harekete geçmemiş olmasının sanırım başlıca nedenlerinden biri, daha önce UÇM Savcı görevini yürüten Gambia Afrika kökenli Fatou Bensouda’nın görev süresinin 15 Haziran 2021 tarihinde sona ermiş olması. Yerine seçilen UÇM Savcısı Karım Khan’ın ise kanımca Batı’nın bu konudaki tutumunu benimsemiş bir İngiliz avukatı olup bu nedenle Filistin konusunda bilhassa yavaş hareket ediyor olması.
Şimdiye kadar İsrail her iki yargı makamını da tanımayı reddetmiş bulunuyordu. Uluslararası Adalet Divanında (UAD) birdenbire kendini savunmaya razı olmasının birkaç nedeni olabilir ( https://www.jpost.com/israel-news/artıcle-780488 ):
1- İsrail, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesini (Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide) 9 Mart 1950 tarihinde imzalamış bulunmakta. Bu husus ve Uluslararası Adalet Divanının (UAD) BM kapsamında olması nedeni ile soykırımı konusunda, 2004’de Batı Şeria duvarı ile ilgili daha önceki UAD davasında olduğu gibi İsrail’in UAD’nin ülkesi üzerinde yetkisi olmadığını iddia etmesi daha zor.
2- Eğer 2004 yılında UAD tarafından yargılanan Batı Şeria duvarı davasına İsrail katılmış olsaydı belki farklı karar verilmiş olabileceği düşüncesi.
3- İsrail’in 22.000’den fazla Filistinliyi öldürmüş olmasından dolayı UAD tarafından soykırımı işlemiş olmaktan suçlu bulunmasının ABD ve AB’deki itibarına önceki çatışmalara nazaran daha kalıcı zarar verebileceği olasılığından endişe duyması.
4- Uluslararası Adalet Divanı (UAD) İsrail karşıtı karar verse bile yaptırım uygulama yetkisi bulunmaması. Halbuki Uluslararası Ceza mahkemesinin (UÇM), Putin ile ilgili yaptığı gibi, uluslararası tutuklama kararı verme yetkisi bulunuyor olması.
Bakalım netice ne gösterecek.
Enis Pınar –  3. Januar 2024

Bu davanın “Uluslararası Adalet Divanı”ında (UAD) açılması bence yanlış. UAD, soykırım konusunda devletler arasındaki uyuşmazlıklara bakar. Gazze Şeridi’ndeki olaylarda Güney Afrika’nın direk ilişkisi ve riski yok, bu bağlamda “mazlum” bir ülke olmadığı için “davacı” olamaz. Dava, Filistin tarafından veya Filistinliler adına “Uluslararası Ceza mahkemesi”nde (UÇM) açılmalı. Bu mahkeme savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakan, uluslararası bir organ.
F. Demirmen

Aleyna Çil | 02.01.2024 – Güncelleme : 02.01.2024 – Ankara

Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı “soykırım” davasında duruşma gelecek hafta başlıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açtığı soykırım davasının ilk duruşmasının gelecek hafta yapılması bekleniyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı, Lahey’deki UAD’de açtığı soykırım davasının ilk duruşması, gelecek hafta görülecek. Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki eylemleri için Uluslararası Adalet Divanında “soykırım davası” açtı.
Filistin: Güney Afrika, İsrail’e karşı “soykırım davası” açarak ilk fiili adım atan ülke oldu
Anadolu Ajansı fotoğrafları, Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı soykırım davasında da kanıt oldu
Haaretz: İsrailli yetkililer, soykırım davasının Tel Aviv aleyhine sonuçlanmasından endişe ediyor. İsrail, Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasını boykot etmeyerek katılacağını duyurdu
İsrail yönetimi kendisini Gazze Şeridi’nde Filistinlilere soykırım uygulamakla suçlayan Güney Afrika’ya tepki göstermiş ancak davayı boykot etmeyeceğini duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun davaya katılmayacağı ancak mahkemeye kendi adına resmi bir mektup göndereceği belirtildi.
Haaretz’e konuşan İsrailli bir üst düzey yetkili, “İsrail, Holokost sonrasında 1950’lerde UAD’nin kurucularından biriydi.” diyerek bugün UAD’de İsrail’in soykırımla suçlanacağını kimsenin tahmin edemeyeceğini belirtti.
UAD’nin dava usulüne göre, davacı ve davalı ülkeler, 15 hakimden oluşan panele birer hakim ekleyebilir. Ayrıca, davalı İsrail, duruşmada 4 avukat tarafından temsil edilebilir ve destekçisi ülkelerin temsilcileri tarafından yazılmış mektupları mahkemeye sunabilir.
UAD, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması yönünde bir emir çıkarabilir.
Güney Afrika, İsrail hakkında soykırım davası açmıştı
Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık’ta, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de işlediği fiillerle 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle UAD’de dava açarak İsrail için ihtiyatı tedbir kararı alınmasını talep etmişti.
Başvuruda “İsrail’in eylemleri ve ihmalleri soykırım niteliğindedir çünkü hususi soykırım niyetiyle işlenmiştir.” ifadelerine yer verilirken, eylemlerin “Gazze’deki Filistinlileri yok etmek” amacı taşıdığı vurgulanmıştı.
Soykırım Sözleşmesinin 9. maddesi uyarınca, bir devletin sözleşmenin maddelerini ihlal etmesi durumunda, sözleşmeye taraf herhangi bir devlet, ihlalci devlet aleyhine UAD’de dava açabiliyor.
UAD, aciliyet gerektiren durumlarda ihtiyatı tedbir kararına hükmederek, söz konusu ihlallerin dava süreci sonlanana kadar durdurulmasına hükmedebiliyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dünya/güney-afrikanın-israile-açtığı-soykırım-davasında-duruşma-gelecek-hafta-başlıyor/3098378

Ekip | 02.01.2024 – Güncelleme : 02.01.2024 – Gazze/Kudüs

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 22 bin 185’e yükseldi.İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 207 artarak 22 bin 185’e ulaştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 88 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında son 24 saatte 207 Filistinliyi öldürdüğü, 338’ini yaraladığı belirtildi.
İsrail güçlerinin son 24 saatte ailelere yönelik 15 “katliam” gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 22 bin 185’e, yaralananların sayısının 57 bin 35’e ciktiği aktarıldı.
İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 21 bin 978’e yükseldi. İsrail basınına göre, İsrail ordusu Gazze’yi aşiretlerin yönettiği bölgelere ayırmayı planlıyor. İsrail’in Gazze Şeridi’nde vurduğu bir evin enkazından bir bebek sağ olarak çıkarıldı
İsrail yaklaşık 3 ayda, 4 bin 156 Filistinli öğrenciyi öldürdü, 7 bin 818’ini yaraladı. Filistin Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in saldırıları nedeniyle eğitim camiasındaki kayıp ve kurumlardaki tahribata ilişkin bilgi verildi.
“İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 4 bin 156 Filistinli öğrenci şehit oldu, 7 bin 818’i yaralandı” denilen açıklamada, öldürülen öğrencilerden 37’sı ile yaralılardan 282’sinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te olduğu, bombardıman altındaki Gazze’de ise 4 bin 119 öğrencinin yaşamını yitirdiği ve 7 bin 536’sinin yaralandığı kaydedildi.
İsrail saldırılarında işgal altındaki Batı Şeria’da 85 Filistinli öğrencinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, “Gazze’de 221 öğretmen ve idarecinin şehit olduğu, 703 öğrencinin yaralandığı, Batı Şeria’da ise 5 öğretmenin yaralandığı ve 71’den fazla öğretmenin gözaltına alındığı” ifade edildi.
Gazze’de 278 devlet okulu ile Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) bağlı 65 okulun bombalandığı, bunların 83’unun ağır hasar gördüğü ve 7’sinin tamamen yıkıldığı belirtilen açıklamada, Batı Şeria’daki 38 okulun da baskınlarla tahrip edildiği aktarıldı.
Açıklamada ayrıca Gazze’de okul binalarının yüzde 29’unun tamamen ya da büyük oranda hasar gördüğü için kullanılamaz hale geldiği ve 133 devlet okulunun da sığınma merkezi olarak kullanıldığı kaydedildi. İsrail ordusu Gazze’nin orta ve güney kesimlerinde en az 31 Filistinliyi öldürdü
Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu, 88. günde karadan işgalini sürdürdüğü Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini savaş uçakları, insansız hava araçları ve topçu atışlarıyla hedef almaya devam etti.
Gazze’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde 3 eve düzenlenen hava saldırısında çoğu kadın ve çocuk 22 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentini hedef alması sonucu da 9 Filistinli öldürüldü, birçok kişi de yaralandı.
Ayrıca, İsrail ordusu Nusayrat Mülteci Kampı’na yönelik sürdürdüğü saldırılarında çok sayıda kişi öldürüldü ve yaralandı. İsrail ordusu obüslerle Gazze’nin orta kesimlerindeki Megazi Mülteci Kampı’nı da hedef alırken, savaş gemileri de Deyr el-Belah’ı yoğun şekilde bombaladı.
Gazze Şeridi’nin kuzeyinde karadan işgalini sürdüren İsrail askerleri ile Filistinli direnişçiler arasında, İsrail ordusunun sürdürdüğü topçu atışları ve hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak şiddetli çatışmalar yaşandı. İsrail Batı Şeria’da düzenlediği baskınlarda 4 Filistinliyi öldürdü
Yerel kaynaklardan ve görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail güçleri, bu gece de Batı Şeria’daki çeşitli kentlere, kasabalara ve mülteci kamplarına baskınlar düzenledi.
Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Kalkilya kentinin Azun kasabasına baskın düzenledi. İsrail güçleri, kasabada çıkan olaylarda 4 Filistinliyi öldürdü.
Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail tarafıyla temas kuran Sivil İşler Genel Kurulunun, Kalkilya’nın doğusundaki Azun beldesinde 4 Filistinlinin öldürüldüğünü ve naaşlarına el konulduğunu kendilerine ilettiğini duyurdu. Batı Şeria’da 2 bin 550’den fazla Filistinli gözaltına alındı
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Kalkilya’da 4 Filistinlinin öldürüldüğü doğrulandı.  Açıklamada Azun kasabasında Filistinlilerle çıkan çatışmada bir İsrail askerinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı, Filistinlilere ait 3 silaha el konulduğu kaydedildi.
Açıklamada ayrıca 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da 2 bin 550’den fazla Filistinlinin gözaltına alındığı, bunların yaklaşık 1300’unun Hamas ile bağlantılı olduğu iddia edildi.
Yerel kaynaklar, baskına tepki gösteren Filistinli grupların, İsrail güçlerine el yapımı bomba attığını, İsrail güçlerinin ise bir binada Filistinlileri kuşattığını ifade etti. Kaynaklar ayrıca binada ablukaya alınanlar arasında yaralananlar ve gözaltına alınanlar olduğunu dile getirdi. İsrail Kalkilya’da yaralı Filistinliyi tekmeleyerek yerlerde sürükledi
Sosyal medya hesaplarında ayrıca, İsrail askerlerinin, Kalkilya’da yaralı bir Filistinliyi tekmeleyerek yerlerde sürüklediği görüntüler gündem oldu. İsrail askerlerinin, buldozerlerle Cenin kentine ve Cenin Mülteci Kampı’na da baskın düzenlediği ve kentteki altyapıyı tahrip ettiği aktarıldı.
Filistinlilere ait çok sayıda eve baskın düzenleyen İsrail güçleri ile Filistinliler arasında çatışmalar çıktı. Çıkan olaylarda mülteci kampında yaralanan bir Filistinli kentteki İbni Sina Hastanesi’ne nakledildi. İsrail güçleri, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 26 Filistinliyi daha gözaltına aldı
Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyetinden konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada, İsrail güçlerinin, El-Halil, Doğu Kudüs, Ramallah, Kalkilya, Nablus, Eriha ve Tülkerim kentlerinde düzenlediği baskınlarda 2 kadın ve bir yaralının da aralarında bulunduğu 26 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 4 bin 936’ya çıktığı kaydedildi. Hizbullah, İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenledi. Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenlediğini duyurdu. Hizbullah, İsrail’e düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı.
Açıklamada, İsrail’in kuzeyindeki Safed kenti yakınlarında yer alan İsrail’in 91’inci askeri karargahına bomba yüklü insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendiği belirtildi.
Hizbullah, ayrıca, sınırdaki Zırıt ve Birket Rise askeri noktalarının “uygun silahlarla” hedef alındığını kaydetti. İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.
İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin olduğunu, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.
İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 9 bin 100 çocuk, 6 bin 500 kadın olmak üzere, 21 bin 978 Filistinli öldürüldü, 57 bin 697 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.
İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 172’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 506 askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insanı arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.
İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 319 Filistinli hayatını kaybetti.
İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 138 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri oldu.
https://www.aa.com.tr/tr/dünya/israilin-gazzeye-düzenlediği-saldırılarda-öldürülen-filistinlilerin-sayısı-22-bin-185e-yükseldi/3097702

Reuters – January 2, 2024

Israel to appear before İCJ to counter South Africa’s Gaza case

Paleştinian flag iş seen on a block of flats in Bo-Kaap where artışts and residents painted it in support of Paleştinians ın Gaza, amid the ongoing conflict between Israel and the Paleştinian İslamist group Hamas, in Cape Town..webp
The Paleştinian flag iş seen on a block of flats in Bo-Kaap where artışts and residents painted it in support of Paleştinians ın Gaza,
amid the ongoing conflict between Israel and the Paleştinian İslamist group Hamas, in Cape Town, South Africa, December 19, 2023. REUTERS/Esa Alexander/File Photo
JERUSALEM, Jan 2 (Reuters) – Israel will appear before the International Court of Justice (İCJ) in the Hague to contest South Africa’s genocide accüşations over the war with Hamas ın Gaza, an Israeli government spokeşman said on Tuesday.
South Africa asked the İCJ on Friday for an ürgent order declaring that Israel was ın breach of its obligations ünder the 1948 Genocide Convention ın its crackdown against Hamas.
“The State of Israel will appear before the International Court of Justice at The Hague to dışpel South Africa’s absürd blood libel,” spokeşman Eylon Levy told an online briefing.
“We assure South Africa’s leaders, history will judge you, and it will judge you without mercy,” Levy said.
South Africa has for decades backed the Paleştinian cause for statehood in Israeli-öçcüpied territories. İt has likened the plight of Paleştinians to those of the Black majority in South Africa during the apartheid era, a comparison Israel strongly denies.
The İCJ, sometimes known as the World Court, iş the United Nations venue for resolving disputes between states. Israel’s foreign ministry has said the suit was “baseless.”
Lawyers repreşenting South Africa are preparing for the hearing schedüled on Jan. 11 and 12, Clayson Monyela, a spokesperson for South Africa’s Department of International Relations and Cooperation, said in a post on the platform X.
The war was triggered by a cross-border attack by Hamas İslamist militants on Oct. 7, which Israel says killed 1,200 people.
Israel responded with an air and land assault that has killed more than 22,000 people, Paleştinian health officials say. While its casualty figures do not differentiate between fighters and cıvılians, the ministry has said that 70% of Gaza’s dead are women and those ünder 18. Israel disputes Paleştinian casualty figures and says it has killed 8,000 fighters.
Levy listed a series of measures Israel’s military has taken to minimize harm to non-combatants. He said Hamas bore full moral responsibility for the war it started and was “waging from inside and underneath hospitals, schools, mosques, homes and UN facılıties”, Levy said.
He added, without elaborating, that South Africa was complicit in Hamas’ crimes against Israelis. Hamas denies using Gaza’s popülation as human shields.
Reporting by Maayan Lübell, additional reporting by Bhargav Acharya in Johannesburg; Editing by Andrew Heavens, Tomasz Janowski and Barbara Lewis
https://www.reuters.com/world/middle-east/ısrael-says-it-will-appear-before-icj-counter-south-africas-gaza-case-2024-01-02/

By Nidal Al-Mughrabı, Arafat Barbakh and Maayan Lübell –  January 2, 2024

Gaza death toll passes 22,000 with no let-up in fighting between Hamas and Israel troops

Israeli Defence Minister Yoav Gallant, vısıting Gaza, said operations in the south around Khan Younis are focused on areas above a tunnel network where Hamas leaders are believed to be hiding. one family describes how it iş struggling to survive ın a tent camp near Rafah with no water, electricity, food or blankets.
CAİRO/GAZA/JERUSALEM, Jan 2 (Reuters) – Israeli forces attacked Khan Younis in the southern Gaza Strip with tank fire and air strikes on Tuesday, residents said, and Israeli ground troops and Hamas militants also battled in other parts of the shattered Paleştinian enclave.
Israel said its troops had killed dozens of militants in Gaza’s north in the past day. Residents said Israeli tanks had shelled parts of the Al-Bureij refugee camp ın the central area. The Gaza health ministry said 207 people had been killed in the past 24 hours, bringing the total recorded Paleştinian death toll to more than 22,000 in nearly three months of warfare in the Hamas-rüled enclave.
Israeli Defence Minister Yoav Gallant said the operations in the south around Khan Younis were focused on areas above the tunnel network where Hamas leaders were believed to be hiding.
“We are reaching them all ways. There already iş engagement and there are hoştages there too sadly,” he told troops in Gaza in footage shown on Israeli television.
“Thiş will continue aş high intensity efforts in the heart of Khan Younis,” he said.
The latest fighting took place after Israel announced plans to pull back some troops, sığnalling a new phase in the war against Hamas amid global concern over the plight of Gaza residents.
Israeli bombardments have reduced much of the territöry to rubble and engülfed its 2.3 mıllion residents in a hümanitarian dışaster in which many thousands have been left destitute and threatened by famine due to a lack of food supplies. Israeli officials say the offensive has many months to run.
İn a tent camp for dışplaced Paleştinians ın Gaza’s southern city of Rafah, Shadı Maarouf, his wife Safeya and their six children gathered around a campfıre, braving the cold and dark.
After a perilous journey from their home in Beit Lahia in the north, constantly fleeing Israeli air strikes, they ended up in a tent in Rafah with no basic amenities.
“We have nothing. We are living in cold, aş you can see. We use straps of clothes for the fire, there iş no firewood,” Maarouf told Reuters.
“There iş no water even to clean up or wash ourselves. If I want to pray, İ perform ablution using the sand. There iş no drinking water. There iş no tent to protect üs.”
İn its daily briefing, the Israeli military said in the past day its forces had targeted militants in Gaza City in the north of the enclave and ın unspecified locations along the Mediterranean coast.
“İn Jabalıya area, troops killed dozens of terrorists, among them those who attempted to plant explosive deviçes, others who öperated drones and those who were armed identified driving toward the forces,” the military said.
Troops also dışmantled rocket launching sites in Khan Younis and ın a United Nations school ın Al-Bureij, the military said.
https://www.reuters.com/world/middle-east/ısraels-aırcraft-tanks-step-up-strikes-it-plans-reduce-troops-2024-01-02/

Hamas could not be reached for comment on the Israeli reports.

BOMBARDMENTS
Israeli soldiers operate in the Gaza Strip amid the ongoing conflict between Israel and the Paleştinian İslamist group Hamas, Israeli soldiers operate in the Gaza Strip amid the ongoing conflict between Israel and the Paleştinian İslamist group Hamas,
Gaza residents said Israeli warplanes and tanks stepped up bombardments of the eastern and northern areas of Khan Younis, where tens of thousands of dışplaced Paleştinians have sought refuge after being forçed from their homes elsewhere in the densely-popülated territöry.
The Paleştinian Red Crescent said Israeli forces had hit its headquarters ın Khan Younis, resulting in several deaths and wounded among dışplaced people sheltering there.
At a house in the centre of Khan Younis, medical teams retrieved the bodies of two women killed in an Israeli air strike on Tuesday morning, health officials said.
Another Israeli strike on Al-Nüsseirat refugee camp ın northern Gaza killed or wounded several people ın a house, medics said.
Hamas and its İslamic Jihad allıes said in separate statements they had fired mortar bombs and anti-tank rockets against Israeli forces in Khan Younis and were stopping them advancing to the western area. Israel made no comment on these reports.
Defence Minister Gallant said that ın the north of Gaza, Israel had destroyed 12 Hamas regiments and only a few thousand militants remained out of 15,000-18,000 that were in the area. Others had fled to the south, he said.
“The significance, taçtically, operationally, iş that ın thiş area there will be attacks, entering and manoeuvring, special operations. Thiş iş to exhaust the enemy, kill it and control the territöry.”
Hamas showed its continued ability to target Israel after more than 12 weeks of the war, fıring rockets at Tel Aviv.
The war was triggered by a sürprise Hamas attack on Israeli towns on Oct. 7 that Israel says killed 1,200 people – the bloodiest single day in the Jewish state’s 75-year history.
Gaza health authorities say Israel’s retaliatory offensive has so far killed at least 22,185 Paleştinians, in the deadliest chapter of the decades-long Israel-Paleştinian conflict.
NEW PHASE
Israel has promised to wipe out Hamas büt it iş unclear what it plans to dö with the enclave should it succeed in şubduing ıt, and where that leaves the prospect of an ındependent Paleştinian state.
An Israeli official said on Monday the military would reduce its forces inside Gaza thiş month and shift to a months-long phase of more localısed “mopping up” operations.
The troop reduction would allow some reservists to return to civilian life, shore up Israel’s war-battered economy, and free up ünits in case of a wider conflict with the İran-backed Hezbollah on the border with Lebanon, the official said.
Washington, Israel’s main backer, has been ürging Israel to reduce the intensity of its military operation ın view of the high cıvılian cost.
A prime concern for Israel iş the return or rescue of hoştages held by Hamas. The militants seized 240 hoştages on Oct. 7 and Israel believes 129 are still held after some were released during a brief truce and others killed during air strikes and rescue or escape attempts.
Reporting by Maayan Lübell, Dan Williams, Nidal al-Mughrabı and Arafat Barbakh; Writing by Angus MaçSwan; Editing by Gareth Jönes
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *