DEĞERLİ VE SAYGIN HUKUKÇU; Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Değerli, bilge aydın ve saygın hukukçu  Sabih Kanadoğlu hukuk savaşı ile geçen onurlu yaşamını tamamladı ve beyaz atına binerek uçmaya vardı. Kanadoğlu’na rahmet, ailesine, yakınlarına, gerçek hukukçulara ve Türk milletine baş sağlığı dilerim.

Naci Kaptan – 28 Şubat 2023


Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı
Sabih Kanadoğlu 84 yaşında yaşamını yitirdi.

cumhuriyet.com.tr – 28 Şubat 2023

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Eminağaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu artık aramızda değil. Mücadelesi her zaman sürdürülecek. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.
Sabih Kanadoğlu, bir süredir Başkent Hastanesinde tedavi görüyordu. Hastaneden yapılan açıklamada, “Bir süredir Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde yatarak tedavi gören Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 28.02.2023 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz” denildi.
Sabih Kanadoğlu’nun yarın (1 Mart Çarşamba) Ankara Kocatepe Camisi’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacağı belirtildi.
SABİH KANADOĞLU KİMDİR?
Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938’de dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesini bitiren Kanadoğlu, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
Burhaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu; sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu başkanlıkları görevlerinde bulundu. 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından ilki 26 Aralık 1994 tarihinde, ikincisi de 28 Aralık 1998 tarihinde olmak üzere iki kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrıldı.
2006 yılında YARSAV’ın kurucuları arasında yer aldı. 26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı’na seçildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/son-dakika-haberi-yargitay-onursal-cumhuriyet-bassavcisi-sabih-kanadoglu-yasamini-yitirdi-2056174
This entry was posted in HAYATIN İÇİNDEN, HUKUK-YARGI-ADALET, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *