İŞGAL EDİLEN ADALARIMIZ * Yunanistan Genelkurmay Başkanı işgal edilen Keçi Adasına çıktı

Yunanistan Genelkurmay Başkanı işgal edilen adamıza çıktı

cumhuriyet.com.tr – 29 Aralık 2022

Yunanistan yeni bir provokasyona imza attı. Atina, Genelkurmay Başkanı
Floros’ı uluslararası hukuka aykırı olarak yerleştiği Keçi Adası’na gönderdi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Akdeniz ve Ege’deki tahrik ziyaretini sürdürüyor. Floros dün de uluslararası anlaşmalara göre Türk karasularında yer alan Keçi Adası’na gitti. Floros, yerleşim bulunması ve asker yerleştirilmesi yasak olan adadaki Yunan birliklerini denetledi.
OdaTV’nin haberine göre, Konstantinos Floros, Keçi Adası’ndaki askeri birliği denetledi, görevlilerden bölgedeki durum hakkında bilgi aldı.
“TETİKTE VE HAZIRLIKLIYIZ”
Yunan Genelkurmay Başkanı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Tetikte ve hazırlıklıyız” ifadesini de kullandı. Bodrum Akyarlar kıyılarına yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan ada, 2004 yılından beri Yunan işgali altında… Yunanistan silahsız olması gereken adada topçu birliği bile bulunduruyor.
Yunan Genelkurmay Başkanı, arkada Bodrum kıyılarının göründüğü fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.
TAHRİKTE İKİNCİ GÜN
Floros önceki gün de 1947 Paris Antlaşması’na göre silahsız olması gereken Kerpe, Meis ve Karada’daki adalarındaki askeri birlikleri denetlemişti. Yunan komutan ayrıca Girit’in güneyinde yer alan ve “egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a devredilmeyen ada, adacık ve kayalıklar (EGAYDAAK)” kapsamında olan Büyük Gavda Adası’na da gitmişti.
This entry was posted in YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *