EMPERYALİZM VE SAVAŞLAR * 6 Ağustos 1945 sabahı atılan ilk atom bombasıyla (Ufak Oğlan) Hiroşima’da ilk anda 70 bin masum insanı öldürmüştü

6 Ağustos 1945 sabahı, haydut devlet ABD’nin “Ufak Oğlan”ın attığı atom bombası Hiroşima’da ilk anda 70 bin masum insanı öldürmüştü.. Hafızayı beşer( insan belleği) nisyan ile ( unutkanlıkla) malul(sakat)dür …Yani insan unutur!


En çok ‘Unutan’lar mazlum milletlerin okumuşları olabilir mi?
En çok közkaman çıkması ne şans ne şansızlık mı?

Bertolt Brecht ‘in “Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.” sözü ne çok anlam anlatır!

Bugün Hiroşima’da patlatılan atom bombasının insanları yok etmesinin 76.yıl yıl dönümü…Aradan yıllar geçti, dünya savaşlarının yerini bölgesel savaşlar aldı. En çok da çocuklar ölüyor…

Hiroşima’da atom bombası saldırından sağ kurtulan Japon anne ve çocuğu.ASSOCIATED PRESS-AP1945

6 Ağustos 1945 sabahı Albay Paul Tibbets yönetimindeki “Enola Gay” adlı B-29 uçağı, “Little Boy” (Ufak Oğlan) isimli bombayı saat 08.13’te Hiroşima’nın 10 bin metre üzerinde bırakır. Bomba yerden 580 metre yükseklikte patlatılır. Bu, uranyum-235 atom bombasıdır.

Üç gün sonra ,9 Ağustosta ikinci atom bombası Nagazaki kentine atılır. Hızı 800 kilometreyi bulan binlerce derece sıcaklığındaki fırtına…Hiroşima’da ilk anda 70 bin, Nagazaki’de yine ilk anda 27 bin insanı buharlaştırarak yok eder. Hiroşima’da birkaç yıl içerisinde ise radyasyonun ölümcül etkisinden 140 bin insan ölür. Bombardımanı takip eden 5 yıl içinde radyasyon nedeniyle mutasyona uğrayan 60 bin kişi daha hayatını kaybeder.


Nazım Oratoryosu’ndaki Kız Çocuğu şarkısını Fazıl Say ve
Gökçe Çatakoğlu’nu dinleyip izlemeniz önerilir.

Kız Çocuğu/Nazım Hikmet

Kapıları çalan benim
kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem,
göze görünmez ölüler.
Hiroşima’da öleli,
oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım,
büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce,
gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim,
külüm havaya savruldu.
Benim sizden kendim için
hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki,
kâat gibi yanan çocuk.
Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.


JAPON KENTLERİNE ATOM BOMBASI ATMA EMRİNİ
VEREN ABD BAŞKANI HARRY S. TRUMAN KİMDİR?

Japonya’ya atom bombası atılması emrini veren ABD Başkanı Harry S Truman.William J. Smith-AP2008.jpg

Bir de büyük insanlık suçunun az bilinen yanı olduğunu düşündüğüm Truman’la ilgi bir alıntı aşağıdadır.

Japon kentlerine atom bombası attıran Harry S. Truman:

Geçen asrın Amerikan başkanları içinde cephede savaşmış tek kişidir .Kansas’ın büyük haydudu, “politik patron” Thomas Pendergast tutar elinden ve dünyası değişir. Pendergast’in senatörü olarak bilinen Truman’ı yıllarca kimse ciddiye almaz. Demokrat Parti Roosvelt’e danışılmadan başkan yardımcısı yapılır.

Yaşamı boyunca hep birilerinin maşası olmuş bir adamdır!

Lise mezunu siyasi liderimiz; uydurmuyorum, Craig Von Buseck tarafından yazılan I Am Cyrus: Harry S. Truman and the Rebirth of Israel adlı kitapta bir “kahramanlık” (!) hikâyesinin parçası diye tanıtılır. Başkanlıktan ayrıldıktan sonra, Kasım 1953’te toplanan Yahudi Teolojisi Semineri, S Bey’i onurlandırmak için New York’ta bir ziyafet düzenler.

Yemek sırasında …katılımcılara “İsrail devletinin doğuşuna yardım eden insan” olarak takdim edilince hemen koşup mikrofonu eline alarak “Yardım mı etti! Yardım etti ne demek baylar, ben(*) Kyros’um Kyros!” der.

Peki başkanlık koltuğuna oturmadan önce hiç haberdar olmadığı atom bombasının, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılma emrini imzalamış Truman…Dünyadaki en korkunç katliam, bizzat ABD’ye, bu adama aittir. Herkesi sırası gelince soykırımcı, katliamcı ilan ederler; o günler hakkında nedense hiç konuşmazlar.

İlk anda 80 bin, yıl sonuna dek 140 bin kişi ve bugüne dek sürüp giden etkiler. Üstelik katliam planlanırken sosyal yaşamları incelenip Japonların en çok dışarıda olacağı saati hesaplanmıştır….

Doktrini de doktrin hani! Bu aptallık silsilesi ABD’nin bugün yürüttüğü Ortadoğu politikasının da özüdür. Sırf bu bile, Amerika’nın nice karanlık bir canavar olduğunu gösterir…

Bir de not: Atom bombası kullanıldığında Japonya zaten petrol ve yiyecek sıkıntısı çekiyordu. Yani neredeyse teslim olmaya hazırdı. Üstelik Truman bunu biliyordu, çevresindeki bilimcilerin atom bombası konusunda verdiği raporu da okumuştu. Japonlar çok önceden imparatorun ve imparatorluğun korunacağı güvencesiyle teslim olacaklarını bildirmişti.

Harry S. Truman 27 yaşındayken gelecekteki eşine ne yazıyor bak:

“Dürüst, erdemli olduğu, zenci veya Asyalı olmadığı sürece her insan diğeri kadar iyidir bence. Amcam Will, Tanrı’nın beyaz adamı tozdan, siyahı çamurdan yaptığını, geri kalandan da Asyalıları yarattığını söylerdi. Japonlar ve Çinlilerden nefret ediyordu, ben de öyleyim. Belki de bir ırk önyargısı fakat kesinlikle fikrim şudur:

Zenciler Afrika’da olmalı, sarı adamlar Asya’da; Avrupa ve Amerika’da da beyaz adam olmalı!”

(Jon Taylor’un Truman’ın Büyük Çiftliği -kitabından) ( 1 )


İlk Sovyet atom bombası
Hiroshima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasından 4 sene sonra 29 Ağustos 1949’da Sovyetler Birliği Kazakistan’da kendi geliştirdiği ilk atom bombasını başarıyla denedi ve dünya üzerinde ABD’den sonra en büyük ikinci nükleer güç oldu.(2 )

(2 ) https://tr.euronews.com/2020/08/04/manhattan-dan-hirosima-ya-atom-bombas-fikri-nas-l-ortaya-c-kt?

( *)Kyros MÖ 530’da ölen, Babil’i fethedip Yahudilerin esaretine son vererek ülkelerine geri dönmesini, mabetlerini inşa etmesini sağlayan Pers kralı…

(1 ) Onur Caymaz’ın Amerika’yı sevmemek yazısından alıntıdır

(2 ) https://www.timeturk.com/hangi-ulkenin-kac-ucak-gemisi-var/fotogaleri-45348/19

(*) Fotoğraflar : https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/insanligin-kaybettigi-yer-hirosima,TF9nrq3jUEKjJnqWq6yHWg/aF6EsuWRz0Od-cW5cEfKmA


Derleyen ve paylaşan Mehmet Boz’a teşekkürler

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, FAŞİZM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *