BİLİŞİM, İNTERNET, ELEKTRONİK SALDIRI * ‘Tarihin en büyük’ fidye yazılım saldırısında İsveç’te 800 market kepenk kapattı

‘Tarihin en büyük’ fidye yazılım saldırısında
İsveç’te 800 market kepenk kapattı

Gizem Sade • 04/07/2021


Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) teknoloji sağlayıcı bir şirketin fidye yazılım saldırısına uğraması, İsveç’te bir süpermarket zincirine 800 mağazasını kapattırdı.

Tarihin en büyük fidye yazılım saldırılarından biri olarak nitelendirilen saldırı cuma günü, binlerce şirkete teknoloji hizmeti sağlayan Kaseye şirketini hedef aldı. Siber saldırıdan dolaylı olarak etkilenen İsveç’teki Coop süpermarket zinciri yazar kasalarını çalıştıramadığı için cumartesi günü faaliyetlerine ara verdi.

İsveç’teki şirketin Kaseye’nin yazılımlarını sisteminde doğrudan kullanmadığı ancak yazılım sağlayıcılarından birinin kullandığı belirtildi.

Şirket, soruşturma aşamasında ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile birlikte çalışıldığını ve ilk olarak 40 müşterisinin saldırıdan doğrudan etkilendiğini açıkladı.

FBI’dan cumartesi akşam saatlerde gelen açıklamada ise soruşturmanın ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı ile birlikte yürütüldüğü ifade edildi.

FBI, saldırıdan etkilenme ihtimali olan herkese Kaseya’nın sunucularını kapatma çağrısı yaptı. Saldırıdan etkilenen şirketlerin dosyalarının kilitlendiği ve dosyaları kurtarmak için milyon doları bulan fidye talep eden elektronik mesajlar bırakıldığı bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD istihbarat birimlerine saldırının arkasındaki kişileri soruşturma emri verdi. Binlerce şirkete yazılım sağlayan Kaseye’nin yazılımlarını doğrudan ya da dolayı olarak kullanan yüzlerce şirketin, bu fidye saldırısından etkileneceği düşünülüyor.


https://tr.euronews.com/2021/07/04/tarihin-en-buyuk-fidye-yaz-l-m-sald-r-s-nda-isvec-te-800-market-kepenk-kapatt

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *