NEPOTİZMİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI ! * KAVAKÇI’lar * KAMUDA SÜLALE BOYU İŞGAL * Bir Devlet işte böyle batırılır !

Yeni Büyükelçi Merve Kavakçı’nın Gülen’in
kefili Graham Fuller’le ne ilgisi var


14 Ocak 2019 – güncellendi 18 haziran 2021

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, FETÖ lideri Fethullah Gülen’e kefil olan Graham Fuller’le Merve Kavakçı’nın arasındaki irtibata da dikkat çekti ve Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak, Kavakçı’nın Türkiye’yi yurt dışında defalarca şikayet ettiğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 22 Mart 2017’de aynen şöyle demişti; “Kendi ülkesini yurt dışındaki bir takım güçlere şikayet eden, ihbar edenlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Medya mensubu görüntüsü altında terör örgütlerine militanlık, yabancı servislere ajanlık yapanlara asla taviz vermeyeceğiz.”

Sözcü gazetesindeki köşesinde Erdoğan’ın bu sözlerini hatırlatan Zeynep Gürcanlı, Büyükelçi olarak Malezya’ya atanan Merve Kavakçı’nın Türkiye’yi yurtdışında defalarca nasıl şikayet ettiğini yazdı.

“Erdoğan’ın çok sert sözlerle eleştirdiği, ‘kendi ülkesini yurt dışında ihbar ve şikayet etmek’ fiili, Merve Kavakçı için geçerli değil. Çünkü Kavakçı, Temmuz 2017’de yeniden Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmadan önce ABD’de katıldığı panellerde, toplantılarda sık sık Türkiye’yi şikayet etmiş, ABD’yi övmüştü. Buna rağmen büyükelçi yapıldı.” ifadelerini kullanan Zeynep Gürcanlı, FETÖ lideri Fethullah Gülen’e kefil olan Graham Fuller’le Merve Kavakçı’nın arasındaki irtibata da dikkat çekti.

Zeynep Gürcanlı yazısının devamında Merve Kavakçı’nın Türkiye’yi yurtdışında kaç kez ve nasıl şikayet ettiği ile Graham Fuller’le ilişkini şöyle yazdı:

“İşte Kavakçı’nın Türkiye hakkındaki yorumlarından birkaç örnek;

– Christian Science Monitor dergisinde Kavakçı imzasıyla 28 Eylül 2009’da yazılan makaleden bir alıntı (Tarihe dikkat edin; 2009’da AKP Türkiye’de iktidardaki 7. senesini tamamlamıştı):

“Müslüman ülkelerin çoğunda, devlet her tarafta eli ve kulağı olan müdahaleci bir aygıttır. Bu ülkelerde sadece kutsal devletin dalkavukları ödüllendirilir. Müslümanlar ise düzenin müdahaleleri ve dini hoşgörüsüzlük arasında sıkışıp kalır… Amerika’da ise, insanların dini inançlarını yerine getirmelerine bütün kapılar açıktır. Vatandaşlık haklarının yanı sıra, İslam’ı günlük hayatta yaşayabilmelerine olanak tanıyan bu ortam, milyonlarca Müslüman’ın Amerika’da yaşamasının temel nedenidir”

– Nisan 2002’de, ABD’deki Minaret of Freedom adlı örgütün yemeğinde yaptığı konuşma:

“Ahlaki davranış, insan haklarına saygı, eşitlik, herkes için adalet birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Eğer birbirlerinden ayrılır ve seçilerek uygulamaya konulurlarsa, ortadan kalkarlar. ABD’yi bu yüce kavramların bir örneği olarak kullanarak, Türkiye ve İsrail’de Müslümanlara işkence edenlerin tavırlarını değiştirmeye çalışıyoruz…”

(Aynı toplantıda soru: “Türkiye, Müslüman dünya için ideal ülke olarak gösteriliyor. Bu fikre karşı nasıl savaşırız?” Kavakçı’nın yanıtı: “Biz Amerikalılar olarak, hem federal kamu dairelerinde, hem de yerel hükümetlerde bilinci artırarak bu fikirle mücadele edebiliriz…”

– Mayıs 2005’te ABD’deki Northwestern Üniversitesi‘nde yaptığı – ve okuldaki bazı Türk öğrencilerin kendisini protesto ettiği- “Türkiye’deki adaletsizliği ortaya koymak” başlıklı toplantıda yaptığı konuşma;

“Türk hükümeti dine karışıyor, dini kontrol ediyor hatta dini değiştiriyor… Aşırı laiklik Türkiye’de yeni bir sosyal sınıf yarattı; başörtüleri nedeniyle kurban haline gelen kadınlar…”

KAVAKÇI’NIN İLGİNÇ BAĞLANTILARI

Kavakçı’nın ABD günlerinde dikkat çeken bir başka unsur ise, adının sürekli anıldığı kişiler. Bunların başında da, Türk kamuoyu tarafından iyi tanınan -ve özellikle AKP yandaşı medya tarafından sık sık şeytanlaştırılan- Türkiye’de bir dönem CIA istasyon şefliği de yapmış olan Graham Fuller geliyor.

Fuller ile pek çok panele birlikte katılan Kavakçı, yine onunla birlikte ABD yönetimine hitaben yazılmış pek çok açık mektuba imza da atmış durumda. En çok öne çıkan, her ikisinin de imzasının olduğu, Obama’ya hitaben yazılmış ve İslam coğrafyasında “siyasi reform için bastırmaya devam etmesini” isteyen mektup. Bir Tunus vatandaşına ABD’nin uyguladığı kötü muamele konusunda da yine hem Kavakçı’nın, hem de Fuller’in birlikte imza attıkları, bir başka açık mektup daha var.

Ayrıca Kavakçı’nın Fuller’le birlikte katıldığı, her ikisinin de konuşmacı olduğu “Amerika, İslam ve Yeni Milenyum” başlıklı panelden de bahsetmeden geçmek olmaz. Panelde, hem Kavakçı, hem de Fuller Türkiye’ye bol bol eleştiri yağdırmışlardı.

Tam da burada, Merve Kavakçı’nın ABD’deki akademik hayatındaki yakın çalışma arkadaşı Fuller’in bir başka bağlantısından da bahsetmek gerekiyor;

Fuller, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in ABD’de oturma izni almasını sağlamak üzere “referans mektubu” yazan isimlerden biri. 15 Temmuz sonrasında da FETÖ’yü aklamak için en çok çaba gösteren Amerikalı isimler arasında yer alıyor.

Kavakçı’nın ABD günlerinden böyle “karışık” pek çok ilişkisine ilişkin örnekleri artırmak mümkün. Tüm bu ilişkiler ağı, tüm bu konuşmalar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğimizle, bize de Merve Kavakçı ve onu “TC Büyükelçisi” olarak atayan hükümete bir “açık mektup” yazma hakkını veriyor.

Kısa bir mektup bu;

“Hem Merve Kavakçı’nın, hem de onu büyükelçi atayan iktidarın yanıtlaması istemiyle;

İki soru sormak istiyorum;

Kavakçı, yakında resmen “olağanüstü ve tam yetkili” (Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary) ünvanıyla başlayacağı Türkiye Büyükelçiliği görevinde, dün şikayet ettiği Türkiye’yi övecek midir, yoksa daha önce yaptığı gibi ABD’yi övmeye devam edecek midir?

Kavakçı, dün birlikte hareket ettiği,- şimdilerde FETÖ’nün en büyük koruyucusu haline gelmiş- insanlarla yollarını ayıracak mıdır? Yoksa büyükelçilik görevi sırasında, örneğin Graham Fuller’le işbirliğini sürdürecek midir?”

Bir yanıt geleceğini sanmıyorum; ama biz yine de tarihe not düşelim…” [1]

Merve Kavakçı’nın diğer kızı da
Erdoğan’ın danışmanı çıktı

Merve Kavakçı’nın diğer kızı Fatma Gülham Abushanab’ın da
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışanı olduğu ortaya çıktı.

Kavakçı Ailesi son günlerdeki gelişmeler nedeniyle yine Türkiye’nin gündemine  oturdu.  Merve Kavakçı 1988 yılında Ürdün asıllı ABD vatandaşı Ali Ahmad Abushanab ile evlendi. Bu evlilikten Fatma Gülham ve Mariam isminde iki kızı oldu. Kavakçı, Ali Ahmad Abushanab çifti 1993 yılında boşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merve Kavakçı’nın kızı Mariam (İncil’de Meryem anlamında kullanılan) Kavakçı’yı Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atamıştı.

Bir süre önce Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışman olarak atanması tartışmalara neden olurken, Merve Kavakçı’nın diğer kızı Fatma Gülham Abushanab’ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışanı olduğu ortaya çıktı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hak-İş’in “Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi”nin kapanışına katılan Fatma Gülham Abushanab, Cumhurbaşkanlığı danışmanı olarak anons edildi.

KAVAKÇI-GRAHAM FULLER YAKINLIĞI

2017 yılında Malezya/Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı, 1999 yılında Meclis’teki başörtüsü krizi ile gündeme gelmiş ve ABD vatandaşı olduğu için Milletvekilliği düşürülmüştü. Merve Kavakçı’nın adı, Türkiye’de bir dönem CIA istasyon şefliği de yapmış olan Graham Fuller’le de yan yana anılmıştı. Fuller ile pek çok panele birlikte katılan Kavakçı, yine onunla birlikte ABD yönetimine hitaben yazılmış pek çok açık mektuba imza da atmıştı.

Fatma Gülham Abushanab’ın dedesi, Merve Kavakçı’nın babası, Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı’nın geçen yıl FETÖ lideri Fethullah Gülen’e ilişkin yazısı tepkilere neden olmuştu. Dede Kavakçı köşesinde, “Gülen özür dilesin tevbe etsin son günlerini Türkiye’de geçirsin” diye yazmıştı.

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan ise, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili olarak görev yapıyor.[2]

Merve Kavakçı’nın kızı Erdoğan’ın danışmanı oldu

Erdoğan, Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı’yı
Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atadı.

Bir süre önce Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı, 1999 yılında Meclis’teki başörtüsü krizi ile gündeme gelmiş ve ABD vatandaşı olduğu için Milletvekilliği düşürülmüştü. Merve Kavakçı’nın adı, Türkiye’de bir dönem CIA istasyon şefliği de yapmış olan Graham Fuller’le de yan yana anılmıştı. Fuller ile pek çok panele birlikte katılan Kavakçı, yine onunla birlikte ABD yönetimine hitaben yazılmış pek çok açık mektuba imza da atmıştı.

Mariam (İncil’de Meryem anlamında kullanılan) Kavakçı’nın dedesi, Merve Kavakçı’nın babası, Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı’nın geçen yıl FETÖ lideri Fethullah Gülen’e ilişkin yazısı tepkilere neden olmuştu. Dede Kavakçı köşesinde, “Gülen özür dilesin tevbe etsin son günlerini Türkiye’de geçirsin” diye yazmıştı.

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan ise, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili olarak görev yapıyor.

MARİAM KAVAKÇI KİMDİR

Mariam Kavakçı hükümete yakın medyada ‘konuşma dili patoloğu’ ve ‘iş kadını’ olarak tanıtılıyor. Kavakçı’nın araştırma alanları arasında dil işlemenin nörobiyolojik yönleri, motor-dil etkileşimleri, dil bozuklukları ve bunların genomik özellikleri bulunduğu ve 2017 yılında, Texas Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri ve Bozuklukları bölümünde yüksek lisans yaptığı belirtiliyor.

YAPILAN DİĞER ATAMALAR

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlıklarına; Ahmet Minder, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, Mariam Kavakçı ve Serkan Taranoğlu atandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlıkları, Milli Savunma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıları, Diyanet İşleri, Strateji ve Bütçe Başkanlıkları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Adli Tıp Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na ait atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.[3]


Bir Kavakçı daha Saray’dan çıktı

Malezya/Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın yeğenin de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çalıştığı ortaya çıktı. Kavakçı Ailesi’ne ilişkin son dönemdeki gelişmeler Türkiye gündemine oturdu.

Merve Kavakçı, 1999 yılında Meclis’teki başörtüsü krizi ile gündeme gelmiş ve ABD vatandaşı olduğu için Milletvekilliği düşürülmüştü. Dinci Akit gazetesinde de yazı yazan Merve Kavakçı’nın, 2017 yılında Malezya/ Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanması da tepkilere neden olmuştu.

Merve Kavakçı 1988 yılında Ürdün asıllı ABD vatandaşı Ali Ahmad Abushanab ile evlendi. Bu evlilikten Fatma Gülham ve Mariam isminde iki kızı oldu. Kavakçı, Ali Ahmad Abushanab çifti 1993 yılında boşandı.

İKİ KIZI DA CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merve Kavakçı’nın kızı Mariam (İncil’de Meryem anlamında kullanılan) Kavakçı’yı Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atadığını hafta başında duyurmuştuk.

Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışman olarak atanması tartışmalara neden olurken, Merve Kavakçı’nın diğer kızı Fatma Gülham Abushanab’ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı olduğu ortaya çıkmıştı.

YEĞENİ DE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇIKTI

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan ise, AKP İstanbul Milletvekili olarak görev yapıyor. TBMM’nin sitesinde yer alan özgeçmiş bilgisine göre, Ravza Kavakçı, AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve AKP MKYK ile MYK üyesi olarak görev yapıyor.

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan’ın kızının adı ise, Erva Kan…

Merve Kavakçı’nın yeğeni olan Erva Kan’ın, “linkedin” isimli kariyer paylaşım sitesindeki profili de dikkat çekiyor. Çünkü Erva Kan profilinde, “Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi/Proje Direktörü” olarak çalıştığını belirtiyor. Erva Kan, Aralık 2017 yılında bu yana Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde Proje Direktörü olarak çalıştığını profilinde ifade ediyor.

Merve Kavakçı, Malezya/Kuala Lumpur Büyükelçisi…

Merve Kavakçı’nın kızları Fatma Gülham ve Mariam, Cumhurbaşkanı danışmanı…

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan, AKP milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı…

Merve Kavakçı’nın yeğeni Erva Kan ise, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi proje direktörü… [4]


Merve Kavakçı’nın eniştesine de sürpriz görev
Yetmedi bir tane daha var…

Türkiye bir süredir Kavakçı Ailesi’ne ilişkin gelişmeleri tartışıyor…

ENİŞTESİ BAKANLIK’TA, DİĞER KIZ KARDEŞİ ERDOĞAN’IN MODACISI ÇIKTI

Merve Kavakçı’nın kız kardeşi Ravza Kavakçı Kan’ın eşi Osman Kan ise, Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Bakanlığın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, Osman Kan, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde 10 gün sonra, 25 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdür Vekili olarak göreve başladı. 27 Haziran 2018 tarihinde de Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne asaleten Genel Müdür olarak atandı.

Merve Kavakçı’nın diğer kız kardeşi ise, Elif Kavakçı… Elif Kavakçı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın moda tasarımcısı olarak görev yapıyor.

Merve Kavakçı, Malezya/Kuala Lumpur Büyükelçisi…

Merve Kavakçı’nın kızları Fatma Gülham ve Mariam, Cumhurbaşkanı danışmanı…

Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan, AKP milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı…

Merve Kavakçı’nın diğer kız kardeşi Elif Kavakçı Emine Erdoğan’ın moda tasarımcısı…

Merve Kavakçı’nın yeğeni Erva Kan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi proje direktörü…

Merve Kavakçı’nın eniştesi Osman Kan ise, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü…

MERVE KAVAKÇI’NIN BABASI: “GÜLEN ÖZÜR DİLESİN SON GÜNLERİNİ TÜRKİYE’DE GEÇİRSİN”

Merve Kavakçı’nın babası, Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı’nın geçen yıl FETÖ lideri Fethullah Gülen’e ilişkin yazısı tepkilere neden olmuştu. Dede Kavakçı köşesinde, “Gülen özür dilesin tevbe etsin son günlerini Türkiye’de geçirsin” diye yazmıştı. [5]

[1] https://odatv.com/yeni-buyukelci-merve-kavakcinin-gulenin-kefili-graham-fullerle-ne-ilgisi-var-0708171200.html
[2] https://odatv.com/merve-kavakcinin-diger-kizi-da-erdoganin-danismani-cikti-10011912.html
[3] https://odatv.com/merve-kavakcinin-kizi-erdoganin-danismani-oldu-08011908.html
[4] https://odatv.com/bir-kavakci-daha-saraydan-cikti-11011922.html
[5] https://odatv.com/merve-kavakcinin-enistesine-de-surpriz-gorev-12011921.html
This entry was posted in Politika ve Gundem, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

One Response to NEPOTİZMİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI ! * KAVAKÇI’lar * KAMUDA SÜLALE BOYU İŞGAL * Bir Devlet işte böyle batırılır !

  1. Emin says:

    Yazıniçin teşekkürler…kaçakçılar cıa tetikçileridir. Abd vatandaşıdırlar.kuşatılmış ülkedeyiz.içte ve dışta….korkarım Yugoslavya ,ya benzemeyiz.amaç bellidir.Cumhuriyeti yıkmak.halkımızın bir kısmı ihanet etmiş ve iktidarla işbirliğine girmiştir.teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *