DOĞA-ÇEVRE-EKOLOJİ * SALYA PARADİGMASI[*]

SALYA PARADİGMASI[*]

Serendip Altındal – 15.06.2021
serendipaltindal@gmail.com


İnşaat ateşiyle kavrulan AKP gasp yıllarının, lebalep doldurarak kimyasını bozduğu ve artık doğası isyan eden ve üstüne bir de Kanal usturasıyla yüzü hacamat edilecek olan güzelim İstanbul’un, şimdi de kanalizasyona dönen ve bir zamanların rakı sofralarına bile meze olmuş şiirsel Marmara’mızın kusmuğunda, sonunda birlikte boğulmaya başladık düşüncesi dahi, aslen kolay bir sahadan kaçış yoludur.


Siz yine de bilimci geçinenlerin yapay bulgularına fazla aldırmayın. Lakin simülaj bahanesi yanında bu atığın bu kadar kısa bir süre içinde İstanbul’un deniz çevresini neredeyse yaşanamaz hale dönüştürmesi, akla çakma kanalın yapılmasını amaçlayan tankerli bir kirletme paradigmasını da ister istemez getiriyor hani. Ya da toplu gider vidanjörleri veya filitrasyon sistemi açılarak biriken atık, direk denize boşaltıldı herhalde. Anlayacağınız yaşanan felaket aslında emperyalist bir kurgu ve imalattır; lakin kesinlikle bir komplo değil.

Çünkü tam da deniz mevsiminin başında bu afetin yaklaşık bir gecede zuhur etmesinin başka da bir izahı yoktur bana göre. Milletimiz bağlamında en iyisi ve verimlisi bu durumun teknik olarak gerçekçi araştırılması ve gelecek için de şimdiden acil önlem alınmasıdır.

NATO zirvesinden umut var olmak bile boşluğu kulaçlamak demektir. Zira müşteki Erdoğan’ın esasen olmayan siyasası bile artık tamamen bitmiştir. Hedef aldığı ve modası geçmiş absürt veya UCUBE tek adam felsefesi, kendisini sonunda bitirmiştir. Erdoğan’ın yol yakınken ülkeyi terk etmesi en akılcı işi olacaktır bundan böyle. Çünkü neticede ipi çekilmiş olan AKP’de hala yeni bir arayış içinde kalacaksa, bir Babacan veya Davutoğlu bile olamayacağını böylece ya bilmek ya da bilmek zorundadır artık. Ve özgüven eksikliğiyle NATO zirvesine, kişisel destek amacıyla avenesiyle birlikte gidişi, bu görüşümüzü doğrulamaktadır.

Danışmanlarından da en başından itibaren olduğu gibi şimdi de bir fayda olmayacaktır kendisine. Hatta en güvendiği danışmanı bile Brütüs olmayı tercihleyerek akıl vermeye kalkmaz bile kendisine. Çünkü sonra sıranın kendilerine geleceğini de nasıl olsa etraflıca hesaplamıştır bu epiküristler. Hatta öyle ki bütün yandaş saydıkları ve bağrına bastıkları bile kendisini, sonuna kadar tek taraflı kullanmak zorunda olduklarını kurnazca hesaplamışlardır, nasıl olsa da esas fatura ona yazılacağından, hiç kuşkunuz olmasın.

Lakin yine de çok kapsamlı kalkule edilmelidir ki bunların bazıları, Erdoğan’dan bile önce ülkeden kaybolacaklardır. Çünkü kalan sağların sonunda, yüce Yargının olacağını da çok iyi bilir bunlar inanın! Ee ne yaparsın, risk taşıyan ya da taşımayı seven sonunda kalan borçlarıyla da yüzleşecektir. Ya da Bankacı ağzıyla ‘korumacı’ olacaksın ki risk almayarak kimseye de borcun olmasın. Zira her borç ki adı kredi, taksit, kira vs. her ne olursa olsun kendi mealinde risktir aslında. Ve boyunu aşan her risk de sonunda yargıyla sahibini hep karşı karşıya bırakacaktır, bu da asla unutulmasın!

Biden USA’sının Türkiye Cumhuriyeti’ne değil; ama tartışmalı tek adam Türkiye’sine vereceği ve karşılığında hayalini kurduğu Eyaletler Türkiye’sinden ve beslediği Mafyacı AKP şürekasından hiyerarşik olarak ne alacağı bellidir. Bunları burada tek tek sıralamaya hiç gerek yok. Dikkatli ve bilinçli okur, bunların ne olduğunu nasılsa bilecektir. Bu yazıyı hemen zirveden önce yazıyorsam; nasıl olsa söylemeye özen gösterdiklerimden fazla da bir şeyi zirve oluşumundan beklemediğimdendir.

Okumak için okuyor gözükenlere ya da sadece haberleri veya meallerini anlayamayacakları makalelerin başlıklarını okuyanlara ise esasen söyleyecek sözümüz yoktur. Böylece klasik bir NATO-Biden ile Erdoğan’ın Timsah gülücüklü buluşmasını ne abartın ne de abartanlara yol gösterin derim ben. Amerika ise siyası bileşkede bildiğiniz Amerika’dır lakin o da artık bir Atlantik fırtınası olmaktan çok uzaktır. Ve belki de İzmir yöresinin İmbatına dönmüştür artık. İşte hepsi de budur prensipte.

AB ve ‘Drang nach Osten’ özlemindeki Almanya ise zaten Anadolu Türkiye’sinden ve Türk atalarından istese de vazgeçemez. Yoksa genetiği bozulur. Sizi bilmem; ama Almanya da yaşadığım yıllar ve yaptığım diyaloglarda entelektüel Alman dostlarımdan bunu çok iyi öğrenmiştim.

Ne var ki bizim yeniden Atatürk Cumhuriyeti kimliğimizi alabilmemizin ve karşı fırtına yaratabilmemizin ilk şartı ise önce AKP külliyesi ve Erdoğan şürekasına yol vererek, ilk önce de kurucu anayasayı ve yüce Yargıyı bir daha benzer ve asosyal maceralara açık vermeyecek uygarlıkla revize ederek, sonra da milli, bağımsız bir siyasi ve yeminli birlikteliği, tıpkı kuruluşta olduğu gibi yine TBMM sıralarında bir araya getirmekten geçer…


[*] Paradigma, Fransızca dilinden Türkçe’mize geçmiştir.
TDK’ye göre paradigma kelimesi ise şu anlama gelmektedir:

– Değerler dizisi
– Örnek
– Dizi

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *