GATA’daki dünyaca ünlü şizofreni uzmanına ne oldu * GATA, NEREDEN NEREYE!

Prof. Dr. Suat Çağlayan / Odatv.com / 09.06.2014

GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi), son günlerde olumsuz bir haberle gündeme geldi:
GATA’da bir profesör, (Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı, M. Kemal Irmak) bir dergide çıkan yazısında şizofreni konusunda ilginç saptamalarda bulunmuş ve; “Cin çarpması sonucu halüsinasyonlar görülebilir… Bizim dinimizde bazı üfürükçüler şizofreni hastalarını tedavi edebiliyor!” diye yazmış.
Bu çok değerli(!) bilim adamı bu kadarla da kalmayarak, psikiyatri bilimine yeni açılımlar önermiş. O bilinen açılımlar kadar tehlikeli sonuçlar taşımasa da, bu profesörün önerileri de pozitif bilime inanmış insanları- en azından psikiyatristleri- çıldırtabilecek türden.
Çünkü o makalede şöyle bir önerisi var sayın doktorun;
“Şizofreni konusunda üfürükçüler ile doktorlar birlikte çalışmalıdırlar!”
GATA, NEREDEN NEREYE!
Çok değil 5 yıl önce aynı GATA’da bir profesör, şizofreni hastalığının tedavisi için geliştirdiği bir ilaç nedeniyle tüm dünya tarafından baş tacı ediliyordu.
Bu bilim adamı; Prof. Dr. Tayfun Uzbay…
GATA’da yetişen bu dünya çapında bilim adamı, yaptığı büyük buluşun keyfini yaşarken kendini, ne olduğunu anlamadığı bir kumpas içinde bulmuş ve “TSK’da casusluk” suçlaması ile demir parmaklıklar arkasına atılmıştı. Bir yanda şizofreninin ilacını bulan bir bilim adamı içeri tıkılıyor…
Diğer yanda şizofreniyi üfürükçülere teslim eden bir anlayış bir anabilim dalının başına geçebiliyor! GATA’da neler oldu da, gerçek bilim adamları aşağılanıp, dışlanırken, üfürükçülerden medet umanların sesleri yükselmeye başladı? GATA’da yaşananları bilenler için bu değişiklik hiç de beklenmedik bir durum değil. Bakınız neden!
AŞAĞILANAN ASKERİ DOKTORLUK
Gülhane Askeri Tıp Akademisi, bir zamanlar, tıp alanında başarılı doktorları ile gündeme gelen prestijli tıp kurumlarından biriydi. Ama iki olay bu kurumun geleceğini kararttı:
İlki, çıkarılan “Gülhane Yasası”. Bu yasa ile askeri doktorluğun hiyerarşisini bozdular ve bir bakıma onuruyla oynadıkları askeri doktorların çalışma arzularını kırdılar. Ne çalışma ve ne de araştırma yapma arzusu bırakmadıkları askeri doktorları GATA’dan ayrılmaya zorladılar. Başardılar da…
GATA’ya vurulan ikinci darbe, AKP hükümetinin tüm askerler için kurduğu kumpasta GATA’nın da payına düşeni almasıydı. Tüm yurtsever askerlerin başına gelenler, GATA’daki askeri doktorların da başına geldi. Zaten bu kaçınılmazdı. Çünkü GATA’daki askeri doktorlar, Çanakkale’deki Askeri Tıbbiyelilerdi, Kurtuluş Savaşı’ndaki askeri doktorlardı… Yani doğal olarak(!) bu yurtseverliklerinin cezasını çekeceklerdi.
Nitekim bu nedenle ya büyük baskı ve yıldırmalarla karşılaştılar ya da ‘Casusluk’ kumpasına karıştırılarak, Prof. Dr. Albay Tayfun Uzbay gibi içeri tıkıldılar…
GATA CİNCİ DOKTORLARA KALDI
Askeri doktoru sindirerek onun ‘bilim’ yanını yok etmeye çalışanlar, ya da, onun yurtseverliğinden hoşnut olmayarak gerekli(!) operasyonları yapanlar, yarattıkları Gülhane ile ne kadar övünseler azdır!
Gülhane’de hala çok değerli doktorlarımız var elbette. Ancak yüreklerinde insan ve yurt sevgisi taşıyan bu kardeşlerimizin gönül rahatlığı içinde çalıştıkları söylenebilir mi?
Askeri doktorların büyük baskı altında onurlarıyla oynandığı, TSK’nın yurtsever komutanlarının çeşitli kumpaslarla ‘bertaraf’ edildiği bir yönetimde, (üstelik Genelkurmay Başkanlığı içler acısı durumda iken) GATA doktorları verimli olabilir mi?
BU BAŞARI GENELKURMAYIN!
Genelkurmay Başkanlığı sözüm sizedir!
Ne kadar övünseniz azdır artık!
Askeri doktorların burnunu sürtmek için çıkardığınız “Gülhane Yasası” ile GATA’yı bilimsellikten uzaklaştırdığınız için övünebilirsiniz… GATA’nın yetiştirdiği dünya çapındaki bilim adamını, ‘casus’ diye içeri atarlarken sustuğunuz için övünebilirsiniz…
Ve GATA’yı, şizofreni’nin bir cin çarpması hastalığı olduğunu iddia eden ve bunun için üfürükçülerle psikiyatristlerin birlikte çalışmalarını önerenlere teslim ettiğiniz için başarılısınız…
https://odatv4.com/yazar/suat-caglayan/gatadaki-dunyaca-unlu-sizofreni-uzmanina-ne-oldu-0906141200.html
This entry was posted in YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *