AMOKRATLAR..

Serendip Altındal / 18.06.2020
serendipaltindal@gmail.com

USA giderek federaller Devleti mevcudiyetini şirket Devletçikleri kampüsüne devretmeye hazırlanıyor. Yani yakın bir gelecekte Dünyanın her yerinde konsolide şubeler, montaj fabrikaları, monopol ürün depoları, liman ve tersaneler vs. açmış şirketler sultası güdümünde, bir liberal bağımsız(!) ulus Devletler paradigması oluşacak demektir. Öyleyse Liberal şirketler sloganı gündemden kalkmadığı sürece de özgür ve bağımsız olduğunu sanan Devletlerin ne kadar bağımsız oldukları ve/veya olabilecekleri hep ana sorunları olarak kalmakta devam edecektir.
Almanya Türkiye’yi riskli Devletler listesine almış. Dolayısıyla da Türkiye’ye buna rağmen gelecek olan Alman tatilcilerinin, dönüşlerinde karantinaya alınmaları gerekecekmiş. Oysa ne gam! Almanlar ve bilhassa da Türkiye tiryakisi olanlar, turizm cenneti olan Türkiye’mize yine koşa koşa geleceklerdir. Aynı bağlamda bundan daha keselerine uygun ve her bakımdan daha zengin bir tatili başka nerede yapabileceklerdir ki. Daha da ötesi, karantina ile de gel keyfim gel. En az 15 gün daha ücretli tatilleri de uzayacaktır aslında. Yani milletin düşündüğü buysa siz sakın kafanızı takmayın Turizm esnafı.
Bizim vatandaşlara gelince; AKP İktidarından bu yana, yandaşların, tuzu kuruların, beyaz yakalıların dışında hiç kimsenin kendi imkânlarıyla tatil yapabilmeleri mümkün değil artık kendi ülkelerinde. Biz emeklilerse esasen hanidir tatil yapmayı unutmuş garipleriz. Dolayısıyla tatilciler bizi çok fazla da kaşımıyor anlayacağınız. Hele de bu kadar sorundan nasiplendiğimiz bu kahır günlerinde.
Yurdunun dışında cepheden cepheye koşturdukları askerimize, kuru kahramanlık menkıbeleri dizerek, zayıf karnı olan ekonomi ve işsizlik bunalımını, vatandaşına susuz yutturmaya kalkan AKP iktidarı ne yapsa, neye el atsa her halükârda büyümekte olan ve yakında Kralını çıplak bırakacak olan yırtığını kapayamayacaktır.
Adaleti ve kalkınmayı aslında yok etme misyonuyla işbaşına getirilen emperyalist mihraklı bir Partinin şaka gibi olan adıyla bile verdiği ana mesajı, bugüne kadar yorumlayamamıştı maalesef vatandaşı. Ne var ki 18 yıldır semamızda dolaşan büyük reklam balonu patladı ve gürültülü patlamayla da vatandaş gaflet uykusundan uyandı artık.
Nitekim kime sorsam, ağzını bir açıyor ki ben utanıyorum. Geçen gün Pazar da artık çiçekçilik yapmak zorunda kalmış bir eski muhasebeciden saksı toprağı almaya kalkınca, daha geçen gün 5 Lira olan toprağın nasıl olup da bir gün sonra 10 Lira olduğu sorumu, cevabını bildiğim için önce ben cevapladım. Ve adama ‘neticede herkes haklıdır sistem hariç, bunun da nedeni Devletin yokluğudur’ dediğimde; adam ‘ben o Devletin…’ diyerek öyle bir ağzını açtı ki inanın benim bile iştahım kaçtı; ama Adam da virgülüne kadar haklıydı hani söylediklerinde. Ayrıca yakın çevremizdeki gözleri aydınlık bakan kadın, erkek kafaları da aşağı yukarı sallanarak teyit etmişlerdi kendisini.
Şimdi yukarıdaki girişe tekrar dönersek: Son resme bakıldığında, Dünya insanının Şirketler sultasının egemen olacağı bir devinime sürüklenmekte olduğu anlaşılmaktadır. Yani aslında bu bir amok yürüyüştür sonu Amokrasiyle gelecek olan. O halde akılcı olan; yapay milletlerle dolu bir Dünya da gerçek bir Ulus/Millet olan Türk milleti, gözünü iki defa açarak kendi özeğini muhafaza etmenin yanında, diğer Budunlara da yine mihmandar olmalıdır…
serendipaltindal.blogspot.com
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, AKIL FİKİR YAZILARI, KAPİTALİZM - LİBERALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *