KONYA’DA KURAN KURSUNDA ÇOCUKLARA TECAVÜZ OLAYI VE MÜFETTİŞ SKANDALI

HABERE YORUM

Artık camilere, Kur’an kurslarına, tarikat yurtlarına farklı bir gözle bakıyorum. Dini kurumlarda, ilahiyatçıların ahlaksızlıkları tek tük, istisnai değil, yaygın. Neredeyse kitlesel.

Artık Müslümanların bir düşünme zamanı gelmedi mi?
Babaların, anaları sapkın istekleri, eğilimleri olabilir.
Rızaları da olabilir. Ama evlatlarına nasıl kıyarlar?

Büyüklerin küçükleri, akıllı olanları aptalları, rütbe ve makam sahibi olanları maiyetini, amirlerin memurlarını düdükledikleri bir dünya düzenine nasıl taraf olabilirsiniz?

Oraj POYRAZ / oraj.p0yraz@neomailbox.net 


KONYA’DAKİ REZALETE MÜFETTİŞ SKANDALI

Konya’da devlete bağlı Kuran kursundaki çocuk istismarında konuyu soruşturmakla görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri de istismarı görmezden geldi.  Konya’da devlete bağlı Medine Kuran Kursu’nda yaşanan çocuk istismarı davasında skandal ayrıntılar yer aldı.


Tanıkların verdiği bilgiye göre kurs yönetiminden müftülüğe kadar ihmal zincirinin yaşandığı olayda konuyu soruşturmakla görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri de istismarı görmezden gelerek suçu çocuklara attığı ortaya çıktı.

Konya’nın Karatay ilçesinde Nakşibendi tarikatına yakınlığı ile bilinen resmi Kuran kursunda istismara uğrayan çocukların yaşananları kurs görevlilerine ve müftülüğe bildirmelerine karşın herhangi bir önlem alınmadığı Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan şikâyetlerin ardından ancak bir yıl sonra soruşturmanın başlatılabildiği ortaya çıktı.

Konu hakkında inceleme başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda ise çocukların yaşadığı istismar savcılığa bildirilirken skandal bir ifadeyle “çocuklar arası gayri ahlaki ilişkiler” olarak değerlendirildi.

Konya Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianameye göre 2014 yılından itibaren Medine Kuran Kursu’na giden çocuklar yatılı olarak hafızlık eğitimi almaya başladı.

Hafta sonlarında ailelerin yanına giden çocuklar 2015 yılının ağustos ayına kadar kaldıkları kursta çeşitli şekillerde ve kursun farklı alanlarında istismara uğradı.

İddianameye göre çocuklar ve tanıklar yaşananları ilk olarak kursun nöbetçi hocası M. B’ye anlattı. Edinilen bilgiye göre kurs yönetiminin konuyu ciddiye al mamasının ardından ilçe müftülüğüne şikâyetler iletildi.

Oradan da sonuç alınamayınca çocuklar ve ailelerinin Bİ- MER üzerinden şikâyetlerini Başbakanlığa ilettiği öğrenildi. Şikâyetlerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Konya’da yaşananları araştırmak üzere müfettişler görevlendirdi.

İnceleme sonuçlarını ihbar amacıyla savcılığa ileten Diyanet müfettişleri ise kursta yaşananlara ilişkin hazırladıkları üst yazıda “Medine Kuran Kursu’nda okuyan öğrenciler arasında gayri ahlaki ilişkiler” ifadeleriyle istismar değerlendirmesi yerine çocukları suçladı.

Diyanet’in soruşturma başlatmasının ardından kurs yönetiminin ise çocukların el yazıları ile dilekçe alması da dikkat çekti. Ayrıca kurs yönetimi hakkında müfettişlikçe idari soruşturma başlatıldı.

KÖTÜLÜK YAPTILAR’
Kuran kursu yönetimi tarafından göz yumulan istismara ilişkin ayrıntılar ise savcılık tarafından hazırlanan iddianamede mağdur çocukların ifadeleri ile ortaya çıktı.

İddianameye göre 2003- 2004 doğumlu çocuklar Kuran kursunun sınıflarında hoca odalarında yemekhanede yatakhanede ve hatta mescitte bile kendilerinden yaşça büyük 5 diğer öğrenci tarafından sabah saatlerinden gece uyuyana kadar farklı şekillerde istismara uğradıklarını anlattı.

Çocuklar ifadelerinde yatılı kursta kaldıkları süre boyunca tacize uğradıklarını kıyafetlerinin çıkarılmaya çalışıldığını gece uydukları yataklarına istismarcılar tarafından girildiğini kendilerine dokunulduğunu kıyafetlerinin çıkarıldığını kendilerine sarkıntılıkta bulunulduğunu zorla öpüldüklerini istismarcıların kendilerine cinsel organlarını gösterdiğini bağırmamaları için ağızlarının kapatıldığını ve istismara ilişkin diğer ayrıntıları anlattı.

Bir çocuğun ifadesinde ise yaşadıklarını “kötülük yaptılar” diyerek anlatması yaşanılan travmanın boyutunu da gözler önüne serdi.


http://www.haberyuzdeyuz.com/3-sayfa/konya-daki-rezalete-mufettis-skandali-h18792.html?
yuzdeyuzhaber / 02 Mart 2017 Perşembe
This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *