Cumhuriyet hükümetlerinin 80 yılda yaptıklarını adeta hovarda mirasyedi gibi sattılar ve gelirler dış borçların faizlerine gitti – elde var SIFIR !!! *** AKP 14 yılda neleri sattı ?

ulusalkanal.com.tr

Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Akkaya,
AKP’nin 14 yılda neleri sattığını yazdı.

Yazı şu şekilde:

AKP 2003 yılında; TAKSAN, GERKONSAN, MEYBUZ ve TEKEL’in Kaya Tuzlasını, SEKA’nın Afyon, Balıkesir, Aksu, Kastamonu, Çaycuma İşletmelerini, Taşucu Tersane alanını, TDİ Kuşadası, Çeşme, Trabzon ve Dikili Limanlarını, TZD Sakarya İşletmesi’ni, SÜMER Holding’in Adıyaman İşletmesini, Eryağ’ı ve Merinos Halı markasını sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2004 yılında; ESGAZ, DİV-HAN ve BURSAGAZ’ı, THY hisselerini, ETİ HOLDİNG’in, ETİ BAKIR, ETİ GÜMÜŞ, ETİ KROM, ETİ ELEKTROMETALURJİ Tesislerini, Çayeli Bakır İşletmelerini ve KBİ’nin Samsun İşletmesini, SEKA’nın Karacasu, Akkuş ve Ardanuç İşletmelerini, Alım Satım Müdürlüğü Binasını, Amasya ve Kütahya Şeker Fabrikalarını, EBÜAŞ’ın Samsun Soğuk Hava Deposunu ve Manisa Kombinasını, SÜMER HOLDİNG’İN Çanakkale, Bakırköy, Malatya, Diyarbakır, TÜMOSAN İşletmelerini, Ortadoğu Tekonpark’ı, TÜGSAŞ’a ait İGSAŞ, Kütahya ve Gemlik Gübre Fabrikalarını ve Şanlıurfa depolarını, TDİ’nin Ankara ve Samsun Feribotlarını, TEKEL’in Alkollü İçki Fabrikalarını, İnegöl Kibrit Fabrikası, Gem. Sun. İp Müessesesi, Tuzluca ve Sekili Tuzlasını sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2005 yılında; TELEKOM’ı, TÜPRAŞ’ı, PETKİM’i, Eti Alüminyum AŞ’yi, Adapazarı Şeker Fabrikasını, Ataköy Otelciliği, Ataköy Marina ve Yat İşletmesini, KKTC Hava Yollarını, SÜMER HOLDİNG’İN, Beykoz, Sarıkamış, Tercan, Yeşilova ve Manisa İşletmelerini, Erciyes Sosyal Tesisleri içindeki DSİ, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Karayolları Tesislerini, Emekli Sandığı’nın Kuşadası Tatil Köyünü, İstanbul Hilton Otelini, TÜGSAŞ’ın Samsun Gübre Fabrikasını, Tekirdağ ve Fatsa, Depolarını, TEKEL’in Kristal Tuzu, Kağızman Tuzlasını, TDİ’nin -Şehir Hatları Hizmetlerini, Karadeniz ve Turan Emeksiz Yolcu Gemilerini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2006 yılında; TÜPRAŞ’ı, ERDEMİR’i, Başak Sigortayı ve başak Emeklilik’i, TEKEL’in İkiz Kulelerini, Kayacık, Yavşan ve Kaldırım Tuzlalarını, Emekli Sandığı’nın Büyük Ankara Oteli, Büyük Efes Oteli, Kızılay Emek İşhanı ve Büyük Tarabya Otelini, KBİ’nin Murgul İşletmesi, Hidroelektrik Santrali, Giresun’da 2, Sinop’ta 1 maden işletme ruhsatını, TDİ’nin Çanakkale Şehir Hatları Hizmetlerini ve 10 adet gemisini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2007 yılında; TDÇİ’nin Deveci Maden Sahasını, TCDD’nin Mersin Limanını, KGM’nin Levent Arsasını, Sümer Holding’in BUMAS’ı, Araç Muayene İstasyonunun I. Ve II. Bölgelerini, Emekli Sandığı’nın Çelik Palas Otelini, Halk Bankası hisselerini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2008 yılında; Petrokimya Holding A.Ş’yi, Sümer Holding’in Nitro Makine Hisselerini, Tekel’in Sigara Fabrikalarını, Beykoz ve Marmaris tesislerini, Pipo ve Nargile Markaları ve ilgili varlıklarını sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2009 yılında; TEDAŞ’ın Başkent, Sakarya ve Meram Dağıtım AŞ’leri, Kastamonu Jüt İpliği Fabrikasını sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2010 yılında; TCDD’nin Samsun ve Bandırma Limanlarını, TEKEL’in Çamaltı ve Ayvalık Tuzlalarını, TEDAŞ’ın Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Yeşilırmak, Fırat ve Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ’leri, SÜMER HOLDİNG’in Antalya Barit Öğütme Tesisini ve Taşucu İşletmesini, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş ve Türk Ticaret Bankası ile Kalkınma Bankası ve Vakıfbank’taki Halkbank hisselerini Antalya Serbest Bölge İşleticisi hisselerini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2011 yılında; EÜAŞ’a ait Bayburt, Çemişgezek, Girlevik, Bünyan, Çamardı, Pınarbaşı, Sızır, Dereköy, Cerrah, Suuçtu, Çağ, Otluca, Uludere, Adilcevaz, Ahlat, Malazgirt, Sönmez, Değirmendere, Karaçay, Kuzuculu, Finike, Besni, Derme, Erkenek, Kernek, Kayadibi, Kovada I ve Kovada II Akarsu Santrallerini, SÜMER HOLDİNG’in Mazıdağı Fosfat Tesislerini, TCDD’nin İskenderun Limanı, TEDAŞ’ın Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş’yi sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2012 yılında; ACISELSAN’ın yüzde 76.83,PETKİM’in yüzde 10, Kayseri ve Civarı Elektrik AŞ’nin yüzde 20, Halkbank’ın yüzde 23.92 hissesini sattı.CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2013 yılında; Başkent Doğalgaz, Hamitabat Elektrik ve Yeditepe Beynelmilel Otel’i, EÜAŞ’ın Hasanlar, Arpaçay-Telek, Kiti, Büyükkızoğlu, Durucasu, Göksu, Berdan, Kısık, Bozkır, Ermenek, Akarsu, Koçköprü, Engil, Erciş, Hendek, Akyazı, Bozüyük, Hoşap Akarsu Santrallerini, TEDAŞ’ın Akdeniz, Boğaziçi, Aras, Dicle, Vangölü, Toroslar, İstanbul Anadolu Yakası ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’leri, Seyitömer ve Kangal Termik Santralini, SÜMER HOLDİNG’in Türk Arap Gübre İşletmesini, ASELSAN Elektrik, HEKTAŞ A.Ş., İŞ BANKASI, KOÇ HOLDİNG, RAY SİGORTA, T. Sınai Kalkınma Bankası, YAPI ve KREDİ BANKASI, TÜPRAŞ, ÜNYE ÇİMENTO hisselerini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2014 yılında; TDİ Salıpazarı Liman Sahasını (GALATAPORT), EÜAŞ’ın Kayaköy, Esendal, Işıklar (Visera), Dere ve İvriz Akarsu Santrallerini, Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı Termik Santrallerini, Kemerköy Liman Sahasını, Türkiye Kalkınma Bankası (TDİ) sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2015 yılında; OYAK İNŞAAT’ın yüzde 25’ini, TCDD’nin Derince Limanı, SEAŞ – Soma B, Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri ile Bursa Linyit İşletmelerini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2016 yılında; ADÜAŞ’ın İnebolu Limanı’nı, Hopa Termik Santralini, EÜAŞ’ın Doğankent, Kürtün, Torul, Karacaören 1, Karacaören 2, Kadıncık 1, Kadıncık 2, Şanlıurfa, Adıgüzel, Kemer Hidroelektrik Santralini sattı. CHP, MHP ve BDP seyretti.

AKP 2017 yılında da; Cumhuriyet devletinin kalan varlıklarını, fabrika, tesis, arazi, liman, taşınmazlarını satmaya devam ediyor. CHP, MHP ve BDP seyretmeyi sürdürüyor.

This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *