BAŞKANLIK DAYATMASIYLA DEVLETİN TÜM AYARLARI BOZULUYOR-AKP-MHP’nin Başkanlık sistemini getiren Anayasa teklifinin ayrıntılar ortaya çıktı.

İşte Başkanlık anayasasının ayrıntıları
AKP-MHP’nin Başkanlık sistemini getiren Anayasa teklifinin ayrıntılar ortaya çıktı.

AKP ve MHP’nin uzlaştığı yeni Anayasa teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Dün TBMM  Başkanlığı’na sunulması beklenen ancak gerekçe yazımı nedeniyle bugüne sarkan teklifin son hali MHP’ye sunuldu. MHP’nin onayından sonra teklif, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Anayasa teklifinin Meclis’e sunulmasının ardından, AKP Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ile MHP’li Mehmet Parsak, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

AKP’li Abdulhamit Gül’ün açıklamalarından satır başları:

“Yeni Anayasa teklifimizi milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2007 referandumu ile milletimizin Cumhurbaşkanını kendisi seçti. Bu seçimle birlikte melez hükümeti sorunu ortaya çıktı.

Çok yoğun çalışmalar yaptık. 21 maddelik teklifimizi Meclis’e sunduk. Bu metin bir uzlaşı metnidir. Özellikle 15 Temmuz sonrasında milletin siyaseten beklediği ödevi yerine getirme misyonudur.

Genç lerin anayasası diyebileceğimiz bir Anayasa var. Seçilme yaşını 18’e indiriyoruz.

Mini Anayasa’da CHP’nin de bulunduğu çalışmada uzlaşılan 7 madde de teklife eklenmiştir.

HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik. Kürsü seçimini kaldırarak yargıda kutuplaşmayı ortadan kaldırdık.”

MHP’li Mehmet Parsak’ın açıklamalarından satır başları:

“Bugün saat 17.30 itibariyle tam mutabakat çerçevesinde anayasa değişiklik teklifi metni Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından TBMM’ye arz edilmiştir. Teklif, Meclis’te 330-367 aralığında oyla kabul edilirse referanduma gidilecek.

Anayasanın yenilennesi çalışmaları gündemden hiç düşmemiş, Anayasa mutabakat kurulu kurulmuştur.

Anayasamızdan Türk ibaresi çıkarılamaz. Anayasamızın ilk 4 maddesi tartışma konusu değildir. Anayasamız bir Türk Anayasasıdır.

İçerikle ilgili detay vermeyeceğim ama gerçekten 1982 Anayasası yürürülüğe girdikten itibaren tartışılan bir anayasadır.”

TEKLİFTE NELER VAR

Teklifte yönetim sistemi, yargı sistemi ve seçimlerle ilgili önemli değişiklikler yer alıyor.

Teklif, Meclis’te 330-367 aralığında oyla kabul edilirse referanduma gidilecek. 367 ve üzeri oyla kabul edilirse Anayasa değişikliği için referanduma gidilmesine gerek kalmayacak. Ancak AKP, sonuç ne olursa olsun referanduma gideceklerini açıklamıştı.

BAŞBAKANLIK KALDIRILACAK

Teklife göre Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak. Başbakanlık kaldırılacak. Cumhurbaşkanı’nın bir veya daha çok yardımcısı olacak. Cumhurbaşkanı’nın partisiyle bağı kesilmeyecek. En az yüz bin seçmen tarafından da Cumhurbaşkanlığına aday gösterilme imkanı getirilecek.

CUMHURBAŞKANI’NA KARARNAME ÇIKARMA YETKİSİ

Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi olacak.Cumhurbaşkanı’na Meclis’i fesih yetkisi verilecek bu durumda kendi görevi de sona erecek. Cumhurbaşkanı tıpkı bakanlar gibi soruşturulabilecek, milletvekillerinin oylarıyla Yüce Divan’a gönderilebilecek. Teklifte “Cumhurbaşkanı devletin başı olacak, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanında bulunacak. Cumhurbaşkanı ayrıca, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlilerini atamaya yetkili olacak.” ifadeleri yer alıyor.

600 MİLLETVEKİLİ

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak. Seçilme yaşı 18’e indirilecek. Teklifte ayrıca “yedek milletvekilliği” uygulaması getirilecek. Bu değişiklikler 2019’da uygulamaya başlanacak.

HSYK ÜYELERİNİ KİM SEÇECEK

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) üye seçim yöntemi de değişiyor. Üyelerin yarısını Cumhurbaşkanı, diğer yarısını Meclis seçecek. Meclis’teki seçimde 5’te 3 çoğunluk aranacak. İki turda 5’te 3 çoğunluk olmaması durumunda üye kura ile belirlenecek.

ASKERİ YARGI KALDIRILACAK, AYM’NİN ÜYE SAYISI 15’E DÜŞECEK

Askeri yargı tamamen kaldırılacak. Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı da 15’e inecek.

MGK’DAN JANDARMA GENEL KOMUTANI ÇIKARILACAK

Bir diğer değişiklik ise Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yapısıyla ilgili. Buna göre Jandarma Genel Komutanı, MGK üyeliğinden çıkarılacak.

2019’DA ÜÇ SEÇİM VAR

Anayasadan “Yerel seçimlerle genel seçimler arasında bir yıl kalırsa iki seçim aynı anda gerçekleşir” maddesi çıkarılacak. Böylece yerel seçimler Mart 2019’da yapılabilecek. Genel seçimler ise Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte Kasım 2019’da yapılacak.

İşte AKP ve MHP’nin 21 maddelik Başkanlık Anayasası teklifi:

This entry was posted in ANAYASA, FAŞİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *