Putin, CIA’nın Suriye’deki üssünü vurdu

Ekim 1, 2015
Sözcü

Putin, CIA’nın Suriye’deki üssünü vurdu

Suriye’de dengeler müthiş bir hızla değişmeye başladı.
Dünden itibaren Suriyeli muhalifleri vurmaya başlayan Rus Hava Kuvvetleri, gelen eleştirilere kulak asmadı ve hatta IŞİD’i değil muhalifleri vurduğunu doğruladı. Dün CIA’nın Suriye’deki bir merkezi vuruldu. Rusya, İran askerlerini kara ordusu olarak kullanmak amacıyla Suriye’ye sokmaya başladı.

“HEDEFİ, ESAD’LA SEÇİYORUZ”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in basın sözcüsü Dimitre Peskow, batı basınının sorularını, “Hedefler, Suriye Ordusu ile birlikte seçiliyor” açıklamasını yaptı.

Operasyonlarını dün de sürdüren ve giderek daha da hızlanacağı mesajını veren Rus Hava Kuvvetleri, Amerikan gizli haberalma örgütü CIA tarafından eğitim amaçlı olarak kullanılan bir yerin vurulduğu belirtildi. Suriye muhalifleri, bu ilgiyi doğrularken, Rusya ise asıl amacını, bölgeyi isyancı gruplardan temizlemek olarak açıkladı. Vurulan grupların, ABD’nin desteklediği gruplardan da olması büyük şaşkınlık yaratmış durumda.

İran askerlerinin de yerden süpürme harekatına katılacağı ve Rus Hava Kuvvetleri’nin eşliğinde, muhalif grupları çeşitli bölgelerden süpüreceğinin hesapları yapılıyor. Rusya’nın bu hamlesi, Türkiye’nin güvenli bölge kurma hayallerini de suya düşürmüş durumda.

BATIDA BÜYÜK ŞAŞKINLIK

Fransa dışında Rusya’nın harekatına karşı çıkan bir batılı ülke de bulunmazken, ABD’den gelen ilk yorumlar, Ruslar’ın çok agresif davrandığı yönünde. Kürtler’e yardım eden ve sadece muhaliflere angaje olan Almanya ise olayları şaşkınlık içinde izlemekle yetiniyor.Öte yandan, Irak’ın da Rusya’ya izin verebileceği ve ülkesindeki isyancı gruplara karşı operasyonları için hava sahasını açabileceğini belirttiği açıklandı.
Rusya’nın Suriye’de 50’den fazla savaş uçağıyla saldırdığı söylendi

Rusya’nın dün gündüz yaptığı saldırının ardından gece düzenlediği ikinci saldırıda terör örgütü IŞİD’e ait 4 hedefi imha ettiği açıklandı

Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği hava operasyonlarında 50’den fazla savaş uçağı ve helikopterin kullanıldığı belirtildi. Moskova’da operasyonla ilgili basına bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, terör örgütü IŞİD’e karşı hava operasyonunda Hava Kuvvetleri Birliği’nin görevlendirildiğini açıkladı. Rus savaş uçakları Azerbaycan, İran ve Irak hava sahasını kullanarak bölgeye ulaştı.

Tartus’ta bulunan Rus üssüne ek olarak savaş uçaklarının takviye edildiğine işaret eden Rus askeri sözcü, “Gece IŞİD’in 4 ayrı hedefine havadan operasyonlar yapıldı. Su-24M ve Su-25 tipi savaş uçakları 8 uçuş gerçekleştirdi. Dün gündüz saatlerinde ise 20’den fazla uçuş gerçekleştirilerek IŞİD’e ait 8 hedef bombalandı. Savaş uçaklarımız geniş modernize ve en çağdaş hedefleme sistemine sahip.” dedi.

Rus savaş uçaklarının IŞİD’in mevzilerini imha ettiğine dikkat çeken Rus askeri sözcü, “İdlip kentinde terör birliğinin karargahı ve cephane deposu imha edildi. Ayrıca Hama’da teröristlerin komuta mıntıkası yerlebir edildi. Humus kentinin kuzeyinde patlayıcı madde üreten fabrika imha edildi. Burada patlayıcı madde ile donatılan özel araçlar üretiliyordu. Sonra bunları intihar saldırıları dahil terör saldırılarında kullanıyorlardı.” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, teröristlere karşı mücadele bağlamında Bağdat’ta kurulan Uluslar Arası Enformasyon Merkezi aracılığıyla İran ve Irak’la sıkı işbirliği yaptıklarını, ayrıca uzay istihbaratı ve İHA araçlarından yararlandıklarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı gece yapılan operasyonla ilgili de görüntüleri paylaştı.

CİHAN

http://www.sozcu.com.tr/2015/dunya/putin-cianin-suriyedeki-ussunu-vurdu-948337/

http://www.sozcu.com.tr/2015/dunya/rusyanin-suriyede-50den-fazla-savas-ucagiyla-saldirdi-948192/

This entry was posted in EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *