RADİKAL TERÖRİST İSLAM * IŞİD *** The Guardian: ABD’de Türkiye-IŞİD bağlantısına dair belgeler var

Temmuz 27, 2015
Sözcü

The Guardian: ABD’de Türkiye-IŞİD bağlantısına dair belgeler var

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD’nin elinde Ankara-IŞİD bağlantısına dair belgelerin olduğunu iddia etti

The Guardian gazetesinde Martin Chulov imzasıyla yer alan haberde, ABD hükümetinin elinde Türkiye-IŞİD’in petrol ticaretine ilişkin belgelerin olduğu ileri sürüldü. Haberde, IŞİD’in petrol ticaretine Türkiye’nin kolaylık sağladığı bilgisi yer aldı.

ABD’NİN SURİYE OPERASYONUNDA KİLİT İSİM ‘EBU SAYYAF’

BBC Türkçe’nin aktardığı Chulov’un yazısı özetle şöyle:

“ABD, Mayıs ayında Suriye’de üst düzey bir IŞİD liderine yönelik operasyon düzenlemiş ve komşu ülkelere operasyonla ilgili bilgi vermemeye özen göstermişti. Operasyonun hedefi IŞİD’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’tı. IŞİD’in üst düzey isimleri hariç kimse Ebu Sayyaf’ın adını dahi bilmese de, bu isim Türkiye’ye hiç yabancı değildi.

IŞİD’İN GELİR KAYNAĞI ‘KARABORSA PETROL’; EN ÖNEMLİ ALICI TÜRKİYE

2013’ün ortalarından itibaren Tunuslu Ebu Sayyaf Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarından çıkarılan petrolün ülke dışına kaçırılmasından sorumlu isim haline gelmişti.

Karaborsa petrol, kısa sürede IŞİD’in en önemli gelir kapılarından birisine dönüştü. En önemli alıcı konumunda ise Türkler bulunuyordu.

Cihatçı gruplar ve Türkler arasındaki petrol ticareti, iki taraf arasındaki işbirliğinin bir kanıtı olarak kabul edilir hale gelmiş durumda. Petrol ticareti bağlantıları ABD ve Avrupa tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.

PETROL GELİRİ IŞİD’İ ‘SINIRLI BİR ÖRGÜT’ OLMAKTAN KURTARDI

Yapılan tahminler 2013’ün başından itibaren 6 ay boyunca IŞİD’in petrol ticaretinden günlük 1 ila 4 milyon dolar gelir sağladığına işaret ediyor. Bu finansal kaynak, örgütü sınırlı imkanlara sahip hırslı bir yapıdan, yabancı savaşçıları dahi çekebilen ve ülkelerin sınırlarını tehdit eden bir yapıya dönüştürdü.

TÜRKİYE VE IŞİD ARASINDAKİ DOĞRUDAN TEMAS ‘İNKAR EDİLEMEZ’

Ebu Sayyaf’ın öldürülmesinden hemen önce adı konmamış bir ittifaka yönelik şüpheler dile getiriliyordu. Ebu Sayyaf’ın karargahında ele geçirilen istihbaratın içeriğini bilen Batılı bir yetkili, Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki doğrudan temasların artık ‘inkar edilemeyeceğini’ ifade ediyor.

Yüzlerce flaş bellek ve belgenin ele geçirildiğini söyleyen yetkili, ‘Tüm belgeler analiz ediliyor. Ancak aradaki bağlantılar şimdiden o kadar açık ve net ki Ankara’yla aramızdaki politikalara ciddi tesiri olabilir’ diyor.

“ERDOĞAN IŞİD’İN KAYNAĞINI ESAD OLARAK DÜŞÜNDÜ ANCAK…”

Suriye’deki iç karışıklıkların başlamasından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD’in yenilgiye uğratılabilmesi için öncelikle Beşar Esad rejiminin son bulması gerektiğini savunuyordu.

Ancak Türkiye Ahrar’uş Şam veya Cabat El Nusra gibi cihatçı örgütleri de açıktan desteklemeye devam ediyordu. Batılı yetkili bu durum için ‘Türkiye’nin ılımlı muhalif gruplar ile cihatçı örgütler arasında çizdiği çizgi çok ince. Türk ordusunun her iki tarafla da işbirliği yaptığı açık’ diyor.

IŞİD, ANKARA İÇİN ‘YÖNETİLEMEZ’ BİR KONUMA GELDİ

Ankara’nın gözünde IŞİD belli bir noktadan sonra yönetilemeyen bir örgüt konumuna geldi. Batılı yetkili bu durumu ‘IŞİD’i ‘Dini istismar eden grup’ olarak tanımladığımız sürece işbirliğine açık oldukları mesajını verdiler’ diyerek yorumluyor.

Ancak Türkiye’nin düşünce yapısında köklü bir değişim olmadı. Yaşananlar daha çok yüz yüze geldikleri tabloya karşı verilen bir tepki niteliğinde. Ancak yine de IŞİD’in Esad’a karşı bir koz olduğu fikrini terk etmiş gibi gözüküyorlar.

TÜRKİYE TUTUMUNA KARAR VEREMEDİ ANCAK IŞİD İLERLİYOR

Türkiye yeni Suriye tutumunu netleştirmeye çalışırken IŞİD Kilis’ten Haseke’ye kadar sınır boyunca etkinliğini sürdürüyor.

IŞİD sınırdaki varlığını güçlü tutarak ‘Halifeliğin’ dışarıya açılan kapılarını güvence altında tutma amacında.

‘TÜRKİYE’NİN IŞİD’E SERT BİR DARBE VURMASI ÇOK GÜÇ’

Her ne kadar Ebu Sayyaf’ın yürüttüğü petrol kaçakçılığı artık işlemiyor olsa da, hâlâ tankerler derme çatma kuyulardan çekilen petrolü sınıra götürüyor. Bir IŞİD üyesi örgütün Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği bölgeleri ekonomik açıdan kendi kendisine yetebilir hale getirmesinin uzun zaman alacağını vurguluyor ve ‘Türklere ihtiyaçları var. İki taraf arasında yoğun bir işbirliği de söz konusu. Türkiye’nin IŞİD’e çok sert bir darbe vurması da güç’ yorumunu yapıyor.

TÜRKİYE İÇİN KRİTİK BİR DÖNEM: ESAD, IŞİD İLE OYNAYIP KAYBETTİ

Ancak Ebu Sayyaf’ın karargahından elde edilen istihbaratı gören Batılı yetkili ‘Her şeyin gölgelerde gizlendiği bir dönem kapanıyor. Artık her şeyin gün yüzüne çıktığı bir döneme giriyoruz. Lübnan sınırında Hizbullah’ın etkinliği artıyor. Türkiye’ye gelince, nasıl tanımlamak isterseniz isteyin, Ankara’nın rolü de netleşiyor. Türkiye için kritik bir dönemdeyiz. IŞİD’i kendi ülkeleri için bir tehdit olarak görecekler mi? Esad, IŞİD ile oynayıp kaybetti. Türkler de aynı sonucu yaşayabilir’ yorumunu yapıyor.”

http://www.sozcu.com.tr/2015/dunya/the-guardian-abdde-turkiye-isid-baglantisina-dair-belgeler-var-894232/

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DİN-İNANÇ, İrtica, PKK TERÖRÜ, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *