ŞANLIURFA SURUÇ KATLİAMI ÜZERİNE * Şanlıurfa’da patlama… Ölü sayısı 31’e yükseldi, 104 yaralı var * Planlanan kreş boyamak, kütüphane açmaktı * Yüksekdağ’dan Suruç açıklaması: MİT’in bilgisi olmadan bu işler olmaz

ŞANLIURFA SURUÇ KATLİAMI ÜZERİNE

PKK – PYD – Barzani ve Bölücü Kürtlere ve toplumu etnisite üzerinden bölücülüğe karşıyım.Terörün de her türlüsüne karşıyım . Bu nedenle Suruç’ta insani nedenlerle Kobani’ye gitmeyi planlamış olan gençleri öldüren zihniyeti kınıyor ve lanetliyorum.

Bu katliamda hayatını kaybedenlere rahmet ,ailelerine başsağlığı diliyorum.

Terör bir bumerang gibi kendisini besleyerek büyütenleri de vuruyor. Suriye’de Esad hükümetini devirerek Suriye’yi istikrarsızlaştırarak bölmek isteyenler İslami terör örgütlerini desteklediler. Bu destekçilerden birisi de AKP hükümetidir. Şam’da namaz kılmayı planlayanlar terör örgütlerine sınırları açtılar , barınmaları için Türkiye’de kamplar kurdular , teröristleri ilk gelişlerinde hastahanelerde, Yurtlarda otellerde barındırdılar. Sabah gidip Suriye’de insan öldürenler akşam Türkiye’deki kamplarına dönerek uyudular. Yaralananlar hastahanelerimizde tedavi edildiler. İslami terör örgüt liderleri sık sık ülkemize bir araya gelerek toplantılar yaptılar. MİT tırları deyişi ile anılan silah ve cephane nakli görüntülerle ortaya çıktı . AKP devleti suç üstü yakalandı.

Başbakan / Cumhurbaşkanı Erdoğan , Dışişleri Bakanı / Başbakan Ahmet davutoğlu / Mit müsteşarı Hakan Fidan , BOP taşaronu olarak Suriye’yi yok etmek ve bölmek adına İslami terör ve teröristleri besleyen politikaların uygulayııcısı oldular .

İktidar hükümeti rüzgar ekti.
Toplum fırtına biçiyor. Acısı halka düştü.
Ve artık terör Türkiye’yi de acımasızca vurmaya başladı.

Naci Kaptan
20.07.2015

cumhuriyet.com.tr
20 Temmuz 2015 Pazartesi

Şanlıurfa’da patlama…
Ölü sayısı 31’e yükseldi, 104 yaralı var

Kobane’ye geçmek üzere Şanlıurfa Suruç’ta bekleyen gençlere canlı bomba ile saldırı düzenlendi. Reuters, Türk yetkililere dayandırdığı bilgilere göre saldırıyı IŞİD’in yaptığını dünyaya duyurdu.

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nde, Kobani’nin yeniden inşası için toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında, bugün saat 11.50’de büyük bir patlama meydana geldi. Canlı bombanın kendini infilak ettirmesiyle meydana gelen patlamada 31 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

Şanlıurfa’da patlama! Çok sayıda ölü ve yaralı var-FOTOĞRAFLAR

Şanlıurfa’da patlama! Çok sayıda ölü ve yaralı var-FOTOĞRAFLAR

Suruç’un karşısında bulunan Suriye’nin Kobani kenti geçen yıl Eylül ayında IŞİD militanlarının saldırısına uğradı, 4 ayı aşkın süren çatışmaların ardından kentin kontrolü YPG’de kaldı. Bu gelişmenin ardından ağır hasar oluşan ve büyük bölümü yıkılan Kobani’nin yeniden inşası için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaya dahil olan kuruluşlardan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri de yurt genelinde Kobani’ye destek için kampanya başlattı. Sosyal medya üzerinden ve basın açıklamaları ile kampanyanın duyurusunu yapan SGDF üyeleri, 20 Temmuz günü Suruç’ta toplanılacağını açıkladı.

SABAH BİRLİKTE KAHVALTI YAPTILAR

Türkiye’nin çeşitli kentlerinden dün geceden itibaren SGDF üyeleri otobüs ve kendi araçları ile Suruç’a geldi. Sabah saatlerinde Suruç’ta toplanan yaklaşık 300 kişi, ilçe merkezindeki Suruç Belediyesi’ne ait Amara Kültür Merkezi bahçesinde topluca kahvaltı yaptı.

KOBANİ’DE ÇOCUK PARKI YAPACAKLARDI

Burada son durumu konuşan Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı kullanarak Kobani’ye geçmek için Suruç Kaymakamlığı’ndan izin isteyecekleri öğrenilen kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklamasına başladı ve Kobani’nin yeniden inşasına katkı sunmak istediklerini ve izin almaları halinde sınırın diğer tarafına çocuk parkı ve oyun alanı yapmayı arzuladıklarını ifade etti.

PATLAMA OLDU, CAN PAZARI YAŞANDI

Basın açıklamasının devam ettiği sırada kalabalığın bulunduğu bölgenin tam orta noktasında saat 11.50’de şiddetli patlama meydana geldi. Patlamanın şiddetiyle parçalanan insanların uzuvları etrafa savruldu. Ortalık cehenneme dönüşürken can pazarı yaşanmaya başladı.

Patlamayı duyanlar olay yerine koşarken, çok sayıda sağlık ve kurtarma ekibi sevk edildi. Çevredeki ev ve işyerlerinin camlarının kırıldığı olay yerine ulaşan ekipler yaralıları hastanelere taşırken, olayın şiddetinin büyüklüğünün ortaya çıkmasıyla Suruç’a, Şanlıurfa’nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden de sağlık ekipleri sevk edildi.

AYNI ANDA KOBANİ’DE PATLAMA

Suruç’ta kargaşanın yaşandığı dakikalarda Kobani’de de büyük ir patlama oldu. Suruç ve Kobani’de eş zamanlı gerçekleştirilen patlamalar sırasında Suruç’taki gibi Kaboni’de de ölen ve yaralılar olduğu belirtildi.

GÜVENLİK KORDONU OLUŞTURULDU, YOLLAR KAPATILDI

Güvenlik güçleri bölgeye sivillerin yaklaşmasına izin vermezken, vatandaşlar da ambulansların rahat hareket etmesi için yolları ulaşıma kapatıp sağlık ekiplerinin kullandığı güzergahlara sivil araçların girişine izin vermedi.

Jandarma da olay yerinin çevresinde güvenlik önlemi alarak polis ekiplerine destek verdi.

28 ÖLÜ, 100’DEN FAZLA YARALI

İçişleri Bakanlığı olayın ardından yaşamını yitirenlerin sayısını 27 olarak açıklarken, kent dışında olan ve patlamanın ardından Şanlıurfa’ya hareket eden Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise ölenlerin sayısının 28 olduğunu, yaralıların sayısının ise 100 civarında olduğunu bildirdi. Bu arada yaralıların sayısının 100’den fazla olduğu ve bir çok yaralının durumunun ağır olması nedeniyle ölü ayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Patlamanın ardından yaralananlar, Suruç Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahale sonrası ambulanslarla Şanlıurfa ve çevre illere sevk edildi.

‘CANLI BOMBA’ KENDİNİ PATLATTI

Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı ile İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlamanın ardından olay yerine gelerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bazı kişiler ise patlamanın 18 yaşlarındaki bir genç kızın canlı bomba eyleminden kaynaklandığını ileri sürdü.

Polis yaşamını yitirenlerin bulunduğu bölgede çalışmasını sürdürürken, bazı kişiler yaşamını yitiren genç bir kızın üzerinde bomba düzeneği gördüklerini ileri sürdü.

UYARI ANONSLARI YAPILDI

Patlamanın ardından olay yerinde yoğunluk oluşurken, güvenlik güçleri ve HDP ve DBP’li parti yöneticileri kalabalığı bölgeden uzaklaştırmak için büyük çaba harcadı. Bu arada DBP’li Suruç Belediyesi’ne ait araçların megafonlarından kalabalığa evlerine gitmesi, yaralılar için kan bağışında bulunması için çağrı yapıldı. Araçlardan Türkçe ve Kürtçe yapılan anonslarda ayrıca ikinci bir bombalı saldırı olabileceği belirtilerek vatandaşlardan dağılmaları istendi.

KEPENKLER KAPATILDI

Kan bağışı ve olası ikinci bir patlama ihtimali anonslarının ardından Suruç’taki esnaf da kepenk kapattı.İşyerlerinin kepenklerinin kapandığı Suruç’ta esnaf Devlet Hastanesi’ne koşarak yaralılar için kan bağışında bulundu.

CENAZELERİN ÜZERİNE GAZETE KAĞIDI ÖRTÜLDÜ

Yaralıların hastaneye taşınması ve bazı yaşamını yitirenlerin morga götürülmesinin ardından Kültür Merkezi bahçesinde patlamada yaşamını yitiren çok sayıda kişinin cesedinin üzerine ise gazete kağıdı örtüldü.

Sivillerin geçişine izin verilmeyen ve zırhlı araçlarla önlem alınan bölgede Olay Yeri İnceleme uzmanları çalışma başlattı. Çalışmaları, çok sayıda vatandaş ise çevredeki binaların çatısından ve yoldan meraklı gözlerle izledi.

Bu sırada bazı HDP’lilerin de Kültür Merkezi etrafında birbirine kenetlenerek zincir oluşturup kimsenin geçmesine izin vermeyerek güvenlik güçlerine yardımcı olduğu görüldü.

Gençlerin, başta İstanbul olmak üzere, Kobani’ye geçmek üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinden geldikleri, Kobani’ye yardım, oyuncak gibi malzemeler götürülmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

CENAZELER GAZİANTEP’E GÖNDERİLDİ

Suruç’ta öğle saatlerinde meydana gelen 30 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından olay yeri incelemesi tamamlandı ve cenazeler otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Gaziantep, Diyarbakır, Adana ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen 60 civarında olay yeri inceleme uzmanının yaptığı inceleme sonrası cenazeler, sloganlar eşliğinde cenaze araçlarına taşındı ve Gaziantep’e gönderildi.

SURUÇ, KOBANİ’NİN KARŞISINDA YER ALIYOR

Suruç, PYD ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalarla gündeme gelen Suriye’nin Kobani bölgesinin tam karşısında bulunuyor. IŞİD’in yoğun saldırılarına karşın kentte kontrolü PYD elinde tutuyor.

İşte patlamadan hemen önce çekilen kare. Katledilen gençler çay içerek sohbet ediyordu.

Pınar Öğünç
20 Temmuz 2015 Pazartesi

Planlanan kreş boyamak, kütüphane açmaktı

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla bir araya gelinmişti. Kampanyanın adı “Kobane’yi Beraber Savunduk, Beraber İnşa Ediyoruz”. 19-24 Temmuz tarihleri arasında Kobane’ye yapılacak bu toplu ziyaretin ardında şöyle bir politik motivasyon vardı: “Gezi Direnişi’nin çocukları olarak, Ortadoğu’daki özgürlük direnişinin merkezi olan Kobane’ye gideceğiz. Bizlerin bu çalışmayı gerçekleştirmesinin iki nedeni mevcut. İlki Kobane’de yaşanan yıkım ve gençlik olarak duyduğumuz sorumluluk. Savaşın yıkıntıları arasında ayağa kalkmaya

çalışan, onlarca insanını savaşta kaybeden bir kentin yeniden ayağa kalkış mücadelesine seyirci kalamazdık. Bir diğer neden ise Kobane’nin temsil ettiği değerler. Bizler Gezi Parkı ve Kobane’nin özgürlük, eşitlik, kadın devrimi ve gençlik iradesi anlamına geldiğini düşünüyoruz. Gezi’nin komünlerini Kobane’nin komünlerine benzetiyoruz. Ve Kobane’nin yalnız olmadığını, Gezi’nin çocuklarının Kobane’nin yanında olduğunu göstermek istiyoruz.”

Bir aydan fazladır, açılan standlarda yürütülen yoğun bir faaliyet vardı. Götürülecek yardım malzemeleri, oyuncaklar, çocuklar için resim malzemeleri toplanıp paketleniyordu. Bu yola çıkmış 300 kadar gençten çok daha fazlasının emeği, aklı fikri vardı içinde.

SGDF’den bir heyet geçen haftalarda Kobane’ye gitmiş orada Kobane Belediyesi eşbaşkanlarıyla, Malagel denilen Halkevlerinin yöneticileriyle, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yapılmıştı. Onlar da heyecanlıydı. Bugün onları bekliyorlardı.

Neler yapılacaktı?

“Kobane’yi “Beraber Savunduk, Beraber İnşa Ediyoruz” ziyaretinin şöyle hedefleri vardı:

** Öncelikli olarak hâlâ duran şehrin yıkıntılarının temizlenmezine yardım edeceklerdi. İnşaatlarda çalışmayı planlıyorlardı.

** Kaniya Kurda tepesine 500 fidanlık bir hatıra ormanı için çalışılacaktı. Kobane’de hayatını kaybedenlere adanacaktı bu orman.

** Kobanê’de kreş olarak kullanılan bir binanın bahçesine park inşa edilecekti. Kreşin içinin düzenlenmesi, duvarlarına resim çizilmesi, boyanması, velhasıl kreşin yaşar hale getirilmesi gibi niyetleri vardı.

**Kobane Kültür-Sanat Merkezi’ne bir kütüphane kurulacaktı. İsim olarak da Suphi Nejat Ağırnaslı Kütüphanesi düşünülüyordu.

** Bu anlamda yetkinliği bulunanlar Sağlık Bakanlığı’yla sağlık taramasına katılacaktı. Sağlıkçılar hastane ve çadırkentlerde çalışacaklardı.

** BEKSAV, Kobane’de bir hafta boyunca kültür sanat çalışmaları yürütmeyi planlıyordu. Kobaneli çocuklara hediye edilmek üzere müzik aletleri toplanmıştı. Atölyeler düşünülüyordu. Akşamları halkla birlikte konserler ve film gösterimleri yapılacaktı.

Tüm bunları yarın yapılacak gibi değil de, “yapılacaktı” diye yazmak ne acı şimdi…

cumhuriyet.com.tr
20 Temmuz 2015 Pazartesi

Yüksekdağ’dan Suruç açıklaması: MİT’in bilgisi olmadan bu işler olmaz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç’ta patlamanın meydana geldiği yerde açıklama yaptı.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Suruç’ta yaptığı açıklamada “Türkiye’de hiçbir güç Şanlıurfa – Suruç hattında MİT ve devletin istihbari birimlerinin bilgisi olmadan hareket edemez” dedi. Yüksekdağ, Şanlıurfa Valisi’nin görevden alınmasını istedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç’ta patlamanın meydana geldiği yerde açıklama yaptı.

Yüksekdağ şu açıklamaları yaptı:

-AKP IŞİD’le mücadele edeceğine bizimle, barış ve kardeşlik isteyenlerle mücadele etti.

-Katliamın faillerini uzaklarda aramayın. Sorumlular bugün siyasete hükmedenlerdir.

-Yakın zamanda Urfa valisi “Urfa’da IŞİD var mı” diye soran gazetecileri gözaltına aldırdı.

-Eğer IŞİD’e TIRlarla silah taşınmasıydı bugün 30 genç yaşamını yitirmeyecekti.

-Urfa Valisi derhal görevden alınmalıdır.

-Katliamda yaşamını yitiren gençler bu ülkede barış ve kardeşlik isteyen gençlerdi.

-Bir ülkede barış isteyen gençler katlediliyorsa bunun sorumlusu siyasi iktidardır.

-Katliamın sorumluları hesap vermekten kaçamayacak. İki elimiz yakalarında olacak.

-Katliamda yaşamını yitiren arkadaşlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Ailelerinin ve Türkiye halklarının başı sağ olsun.

-Bu katliam da kesinlikle organize ve hazırlıklıdır. Siyasi iktidar bu katliamların siyasi zeminini hazırlıyor.

Kaynak ;

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, FAŞİZM, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *