Halkın Kurtuluş Partisi, Erdoğan, Davutoğlu, Efkan Ala ve Hakan Fidan hakkında Uluslararası mahkemeye “savaş suçu” ihbarında bulundu

Uluslararası mahkemeye ihbarda bulundular

Uluslararası mahkemeye ihbarda bulundular Halkın Kurtuluş Partisi, Erdoğan, Davutoğlu, Efkan Ala ve Hakan Fidan hakkında “savaş suçu” ihbarında bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı’na “savaş suçu” ihbarında bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi adına avukatlar Metin Bayar, Sait Kıran, Doğan Erkan Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı’na sunduğu dilekçesinde, MİT TIR’larındaki silah ve mühimmat görüntülerinin yayınlanmasını ve AKP’li Milletvekili Yasin Katay’ın sözlerini suçlama konusu yaptı.

AKP MİLLETVEKİLİNİN MİT TIR’LARI İTİRAFI

Odatv’nin AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay’ın görüntülerini yayınlayarak gündeme getirdiği “MİT’in silah TIR’ları ÖSO’ya gidiyordu” başlıklı haberi hatırlatılan dilekçede şöyle denildi:

“Bu gelişmenin hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT TIR’larındaki bombaların görüntülerini izlediğini söyledi. Yasin Aktay’ın ‘O TIR’lar ÖSO’ya gidiyordu’ sözlerini doğrulayan Kılıçdaroğlu, ‘Dolayısıyla bunların gizlenecek bir yanı yok. Onun söylemesiyle de insani yardım olmadığı çıkıyor ortaya’ ifadelerini kullandı.”

“AÇIK SAVAŞ İLANI OLMADAN…”

Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı MİT TIR’larındaki silah görüntülerine dikkat çekilen dilekçede, “29 Mayıs 2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde bahse konu TIR’larda ele geçirilen ağır silah ve mühimmatın listesi ve görüntüleri yayımlanmıştır. Bu görüntüler ihbar ettiğimiz şüpheliler tarafından yalanlanmazken bu haberleri yapan gazeteciler en ağır dille şüpheliler tarafından açıkça tehdit edilmişlerdir. Ayrıca bu konuda soruşturma yapan Cumhuriyet savcıları ve Jandarma görevlileri de şu anda tutuklanarak hapse atılmışlardır.

Sonuç olarak, şüphelilerin emir ve talimatlarıyla tırlar dolusu ağır silah ve mühimmatın açık savaş ilanı olmadan başka bir komşu ülkeye gönderildiği artık aşikardır. Bu silahların IŞID, El-Nusra gibi uluslararası alanda da terörist grup sayılan ulaştırıldığı ve masum sivil komşu ülke halkının bu silahlarla öldürüldüğü tüm uluslararası kamuoyunca artık bilinmektedir. Bu suçların soruşturulmasını sağlayacak iç hukuk mekanizmaları da şüpheli kişiler tarafından devlet gücü kullanılarak ortadan kaldırılmıştır.”

“İÇ HUKUK YOLU TIKANDIĞINDAN…”

“Cenevre Sözleşmesi” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme”ye dikkat çekilen dilekçenin sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“Anlatılan eylemler savaş suçu ve saldırı suçu kapsamında bulunduğundan, iç hukukta şüpheliler hakkında hiçbir yargılama yapılmadığından ve iç hukuk yolu tıkandığından, Uluslararası Mahkemenin amacındaki ‘Bu suçların faillerinin, cezasız kalmasına son verme ve böylece bu tür suçları önleme konusunda kararlı olmak’ vurgusu dahilinde, şüphelilerin yargılanmasını talep etmek üzere mahkemeniz savcılığına başvurma zorunluluğu doğmuştur.”

DEVAMI ;

http://www.gercekgundem.com/siyaset/130537/uluslararasi-mahkemeye-ihbarda-bulundular

 

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DÜNYA ÜLKELERİ, FAŞİZM, Gundem, Haber, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *