Devleti de , eğitimi de paylaştılar , kendilerinden olanlara sınav sorularını verdiler ! * KPSS’de tanık ifadesi: “Cemaat dershanesinde sorular dağıtıldı”

ASUMAN ARANCA/ANKARA
Haziran 27, 2015
Sözcü

KPSS’de tanık ifadesi: “Cemaat dershanesinde sorular dağıtıldı”

Ankara Başsavcılığı’nın 2010 yılı KPSS sınavındaki usulsüzlüklerle ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Ankara Başsavcılığının, 2010 yılı KPSS sınavındaki usulsüzlüklere ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve “imam abiler” olduğu öne sürülen 3 kişiden 2′si tutuklanma biri ise adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcının tutuklamaya sevk yazısında ise, sınav sorularının önceden dağıtılmasına ilişkin bir tanık ifadesine yer verildi. Polis memuru olduğu öğrenilen tanığın ifadesinde,  ”2010 yılında bir cemaat dershanesinde müdür olan gözaltındaki şüpheli N.E’nin, sınav sorularını R.G ve eşine dağıttığını, kendisini de olayın üstüne giderse meslekten attırmakla tehdit ettiğini” anlattığı belirtildi. Şüpheliler  sevk edildikleri mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

SERBEST KALDILAR

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman tarafından yürütülen soruşturmada bu sabah 5. kez operasyon düğmesine basıldı. Savcılığın talimatı üzerine polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden biri emniyet ifadesinin ardından serbest bırakılırken, savcılık sorgusu tamamlanan 3 kişiden 2′si tutuklanma biri ise adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler  sevk edildikleri mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, savcılığın mahkemeye sevk yazısında ise yeni bilgiler gün yüzüne çıktı.

DAYISININ KIZININ EŞİNİN KARDEŞİ…

Sevk yazısında şöyle denildi:

“Yüksek başarı elde eden şüphelilerin aynı dershane, okul ve şirket çalışanları oldukları, aynı zamanda şüphelilerin baldızının, eniştesinin, karısının, dayısının, dayısının kızının, dayısının eşinin, dayısının kızının eşinin kardeşinin, bacanağının, bacanağının kardeşinin, kuzeninin, iş yeri arkadaşlarının ve iletişim adresleri aynı olanların da yüksek başarı gösterdikleri ve sınav döneminde de bu kişiler arasında birbirleriyle irtibatlı telefon görüşmelerinin bulunduğu, analiz raporuna göre de bu kişilerin telefon görüşmelerinin zincirleme bir şekilde sınav sorularının sınavdan önce dağıtıldığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği genel sekreteri ve soruşturmada örgüt lideri olan Mehmet Hanefi Sözen’e kadar ulaştığı…

TEKRARLANAN SINAVA 1175 KİŞİ GİRMEDİ

Tekrarlanan sınava ikinci kez giren 2052 adaydan 35′i puanını artırırken, 18′i aynı puanı almış ve 1999 kişi puanını düşürmüştür. Aynı amaca yönelik tekrar edilen ve daha kolay olan bir sınavda adayların yüzde 97.4′ünün puanlarını düşürmesi olağan bir durum değildir. Ayrıca öğretmen olmak için KPSS 2010 yılında uygulanan Eğitim Bilimleri testini alıp iptal edildiğinde ikinci uygulamasına girmeyen 1175 aday bulunmaktadır.

BİRBİRLERİYLE İRTİBATLARI VAR

Bu bağlamda, şüpheliler N.E ve R.G’nin aynı dershanede çalışan mesai arkadaşları olduğu, serbest bırakılan ve sınavda eğitim bilimleri alanında 120′de 120 doğru yapan S.G’nin R.G’nin eşi olduğu, şüpheli R.G’nin, şüpheli N.E ile irtibatlı olduğu, ayrıca R.G’nin dosyanın şüphelisi sınava giren 8 şüpheli şahısla da doğrudan telefon irtibatının bulunduğu, R.G’nin dosyanın şüphelisi sınava giren 57 şüpheliyle aynı dönemlerde eğitim şirketlerinde çalıştığı, N.E’nin dosyanın şüphelisi sınava giren 8 kişiyle doğrudan telefon irtibatlı olduğu, N.E’nin soruşturmada örgüt lideri olan Mehmet Hanefi Sözen ile irtibatlı olan şüpheli C.K ile irtibatlı olduğu ve 62 şüpheliyle aynı dönemlerde eğitim şirketlerinde çalıştığı,

“HAKKINLA MI POLİS OLDUN?”

Tanığın, 8 Mayıs tarihli BİMER e-mail başvurusunda “… dershanesi şimdi … dershanesi … şubesinde 2010 yılında müdürlük yapan N.E isimli şahsa emekli eğitimci Y.R isimli şahıs tarafından verilen sınav soruları sayesinde, N.E, R.G ve F.A isimli bu dershanede görevli öğretmenler, girmiş oldukları 2010 KPSS sınavında 95-100 puan alarak değişik devlet kurumlarına yerleşmişlerdir” dediği, 28 Mayıs tarihli tanık beyanında, “… N.E’nin yanına gittiğini ve ‘hocam ben yıllardır KPSS’ye girerim ancak bir türlü atanamadım. Siz ve R.G’nin eşi S.G nasıl oluyor da 95 üzeri puan alıyorsunuz’ dediğini, kendisinin de ‘seni biz polis yaptık, sen hakkınla mı polis olduğunu düşünüyorsun’ dediğini, bunun üzerine kendisine hitaben ‘abi siz soruları bir yerden mi aldınız’ dediğini, kendisinin de hiç bir şey söylemediğini, bunun üzerine sinirlenip çıktığını, hakkıyla polis olduğunu

“BU ZAMANA KADAR HEP SOL KESİM ATANDI”

Sonraki günlerde medyadaki haberlerden dolayı Eğitim Bilimleri kısmının iptal edildiğini, dershanelerinin tekrar KPSS dersleri vermeye başladığını, S.G’nin derste ‘arkadaşlar sorular ne kadar kolaydı ben hiç çalışmadan 97 aldım, bana tercih konusunda fikir verebilir misiniz?’ dediğini, ayrıca o tarihte R.G’ye hitaben ‘Abi iki tane özürlü çocuğun var, haksız yere atanıyorsan bu çocuklara haram lokma yedirme’ dediğini,  R.G’nin kıpkırmızı olduğunu ve kendisine ‘Bugüne kadar hep sol kesim atandı, inançsız insanlar kurumlara yerleşti, bizim de oralarda olmaya hakkımız yok mu?’ dediğini, R.G’nin 2010 KPSS’den sonra kendisine dershanede ‘Abi sorular Y.R’den N.E’ye geldi, N.E de bana verdi, ben de eşime ve bölgedeki diğer cemaat mensuplarına dağıttım’ dediğini, N.E’nin atanmasına abilerin izin vermediğini, N.E’nin tercih yapmadığını zira o tarihte N.E’nin kendisine ‘Bana abiler tercihler yaptırmadı, senin hizmetine ihtiyacımız var’ dediğini, N.E’nin ayrıca o tarihte kendisine ‘Sen bu işin üzerine gidersen seni attırırım, biz emniyette çok güçlüyüz’ dediğini belirtmiştir”

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/kpssde-tanik-ifadesi-cemaat-dershanesinde-sorular-dagitildi-870572/

This entry was posted in EĞİTİM, Fetullah Gülen, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *