80 bin cihatçı Türkiye ve Ürdün üzerinden Suriye’ye geçti * Cihatçı Fetih Ordusu güney Suriye’de de faaliyete geçeceğini açıkladı

20 Haziran 2015
Haber.Sol.org

80 bin cihatçı Türkiye ve Ürdün üzerinden Suriye’ye geçti

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, savaşmak için Suriye’ye giden 80 bin cihatçının Türkiye ve Ürdün’den geçerek ülkelerine giriş yaptığını söyledi.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Türkiye ve Ürdün sınırlarının teröristlerin Suriye topraklarına sızmak için en fazla kullandıkları noktalar olduğunu belirtti. Caferi, 80 bin civarında militanın bu iki yolu kullandığını vurguladı.

Caferi ayrıca, Nusra Cephesi örgütünün, yabancı tarafların beslediği bir terör örgütü olduğunu belirterek, Nusra Cephesi’nin alt kolları olan Fetih Ordusu ve Yermuk Ordusu güçlerinin de İsrailli, Ürdünlü ve ABD’liler tarafından eğitildiklerini kaydetti.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Stephan De Mistura’nın icraatını gözden geçirmesini isteyen Caferi, burada bir şeffaflık sağlanmadığı sürece Suriye hükümetinin Cenevre 3 müzakerelerine katılmayacağını belirtti.

20 Haziran 2015
Haber.Sol.org

Cihatçı Fetih Ordusu güney Suriye’de de faaliyete geçeceğini açıkladı

Suudi Arabistan ve Türkiye’nin desteklediği, başını Nusra Cephesi ve Ahrar’üş Şam’ın çektiği Fetih Ordusu, Suriye’nin güneyinde de faaliyete geçtiğini duyurdu.

Suudi Arabistan’la Türkiye’nin desteklediği El Kaide bağlantılı cihatçı örgütlerin kurduğu Fetih Ordusu, Suriye’nin güneyinde bulunan Deraa ve Kuneytra cephelerinde savaşmaya başlayacağını duyurdu. Daha önce İdlib ve Cisr-eş Şuğur’u ele geçiren Feth Ordusu’nun iki ana gücü El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile Ahrar’üş Şam.

Fetih Ordusu’nun güney koluna Ahrar’üş Şam ve Nusra Cephesi haricinde 6 grubun daha destek verdiğini açıklandı.

Fetih Ordusu’nun güneyde ilk olarak Kuneytra’da bulunan Cubata el Keşab’a saldıracağı, bu bölgenin Şam kırsalında bulunan Guta’ya giden yol üzerinde bulunduğu kaydediliyor.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, FAŞİZM, İrtica, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *