ÖZEL GÜVENLİĞİ NE YAPMALI ? *** “Erdoğan dün “özel güvenliğin tarih olacağını, polisin bu işi rahatlıkla yapacağını” söylerken bu rakamlardan haberdar mıydı bilmiyoruz. Bildiğimiz, onun başbakanlığı dönemindeki AKP iktidarı ile özel güvenlik şirketlerinin beş yıldır mutlu bir birlikteliği olduğu”

Çiğdem Toker
04 Nisan 2015 Cumartesi
Cumhuriyet

Özel Güvenliği Ödüllendiren Kimdi?

Tabii ki savcı Mehmet Selim Kiraz’ın terör eyleminde şehit edilmesinin ardından, “Özel güvenlik tarih olmalı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan. Yer Çırağan Sarayı. Takvimler, 7 Aralık 2014’ü gösteriyor. Evet, beş ay öncesinden söz ediyoruz.

Erdoğan, kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin 9. Olağan Genel Kurulu’na katılıyor.  “Asil Duruş” temalı toplantıda 10 işadamına, ülke ekonomisine katkılarından dolayı ödül verilecek. Akdeniz Girişim Holding sahibi Necmeddin Şimşek, Erdoğan’ın elinden plaket alırken “Bu duruş, ülkemizde yaşanan uluslararası oyunlara rağmen, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’la simgelenen ancak hepimizin destek verdiği bir duruştur” diyor.

Şimşek’e “özel güvenliğin kralı” demek abartı olmaz. Piyasa, holdingin en önemli grup şirketi Akdeniz Güvenlik’ten soruluyor. Şirketin, özel güvenlik hizmeti için açılan kamu ihalelerine girip de alamadığı “iş” yok:

Çağlayan Adliyesi başta olmak üzere İstanbul’un ormanları, koruları, havzaları, havalimanları, elektrik dağıtım şirketleri, AKP’li belediyeler…

Borsa İstanbul’a kayıtlı şirketin referans listesine bakmak dahi “ödül”ü anlaşılır kılıyor: Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Merkez Bankası, DHMİ, SGK, TEİAŞ, DSİ, Beyoğlu, Başakşehir, Bağcılar belediyeleri, Türk Telekom, Turkuvaz Medya, Çalık Holding, Sabah ATV…

Peki Erdoğan’ın “Sadece adalet saraylarında değil, birçok kurumlarda tarih olmalı.(…) Tamamen kaldırılmasını arkadaşlarıma teklif edeceğim” dediği özel güvenlik nasıl tarih olacak?

Akdeniz Güvenlik’in sadece DHMİ ihalesinde 42 havalimanının özel güvenliğini 148 milyon TL’ye almasının üzerinden üç hafta geçmiş.

– Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Hamidiye Suları’nın güvenliğini 1.2 milyon TL’ye almış.

– 16 Mart’ta, Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi’ne 16 milyon TL teklif vermişken mümkün mü?

Üstelik bu saydıklarım, sadece son birkaç haftanın işleri. Akdeniz Güvenlik 2014’te aldığı, toplam tutarı 700 milyon TL’yi bulan Merkez Bankası, İSKİ havzaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kent ormanları, mezarlıklar, Bakırköy Adalet Sarayı, Kültür Bakanlığı’nın özel güvenlik sözleşmeleri feshedilecek mi?

Dolayısıyla bakmayın siz Cumhurbaşkanı’nın şimdi bir muhalefet sözcüsü gibi özel güvenlik şirketlerine çıkışmasına… “Özel güvenlik hizmet alımı” adlı kalem, bütçeye Erdoğan başbakanken girdi. Akdeniz Güvenlik şirketi, onun iktidarındaki kamu ihaleleri sayesinde büyüdü.

Ve 2009’da bütçeden 169.5 milyon TL ile başlayan özel güvenlik harcaması, 2014’e gelindiğinde 846 milyon TL’ye yükselerek beş yılda 3 milyar TL’yi geçti.

2009:169.5,
2010:275.1,
2011: 375.2,
2012: 534.6,
2013: 701.3,
2014:846 milyon TL.

Erdoğan dün “özel güvenliğin tarih olacağını, polisin bu işi rahatlıkla yapacağını” söylerken bu rakamlardan haberdar mıydı bilmiyoruz. Bildiğimiz, onun başbakanlığı dönemindeki AKP iktidarı ile özel güvenlik şirketlerinin beş yıldır mutlu bir birlikteliği olduğu:

Güvencesiz, geleceksiz istihdam deposu görevini üstlenip SGK’ye yük getirmez, “Asil Duruş”lu şirketlere bütçeden kaynak transferi sağlarken bir şiddet aygıtı olarak da polise destek vererek.

Böylesi bir “kazan-kazan” projesi tarih olur mu sizce? Hem de seçim yaklaşırken… Vergilerimiz sağ olsun.

Konuyla bağlantılı yazı – okuyunuz ; https://nacikaptan.com/?p=15515
KAMUDA ÖZEL GÜVENLİK 3 MİLYARA KOŞUYOR * AKDENİZ GÜVENLİK NEDEN TÜM İHALELERİ KAZANIYOR ? * ‘Özel Şiddet’ Kimi Zengin Ediyor?

This entry was posted in FAŞİZM, Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *