DEVLETİN PARASI NASIL SAVRULUR ? * Ak Saray, 2250 oda ile dünya şampiyonu * Tanesi 170 bin TL’den 150 kapısı var * “Kaçak Saray’ın kapı maliyetleri 40 bin öğretmene maaş olur”

cumhuriyet.com.tr
12 Nisan 2015 Pazar

Ak Saray, 2250 oda ile dünya şampiyonu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ak Saray’ın oda sayısının 2250 olduğunu açıkladı. Ak Saray, internet ansiklopedisi Wikipedia’da dünyanın en büyük sarayı olarak gösteriliyor. Listede, Topkapı 13’üncü sırada, Beyaz Saray ise yok.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ak Saray’ın oda sayısının 2250 olduğunu açıkladı. Zaman gazetesine konuşan Candan, “Sizce Saray’ın kaç odası var?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Saray’da İki bin oda artı 1 salon gibi. İlk açıklamalara göre bin odaydı. Biz ısrarla yerin üzerinde 2 bin oda olduğunu söylüyoruz. Yerin altındakini ise bilmiyoruz. Eğer mimarsanız, formu biliyorsanız üç aşağı beş yukarı oda sayısını da hesaplayabilirsiniz. Tabii konut olarak kullanılan bina hariç. Orada da 250 oda var. Çalışma odasından girilen ve yatak odasıyla bağlantılı kasa odası var. En az 7-8 tane süit oda var. 600 metrekarelik balo salonları var, VIP sinema salonu var. Saray yavrusu diyoruz biz buna da.”

Saray’la ilgili her şeyi dikkatli takip ettiklerini de söyleyen Candan, “Her fotoğraf karesini en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz. Mesela herkes Emine Erdoğan’ın konuklarını ağırlamasını konuşurken biz masadaki bardağı gördük, maliyetini merak ettik ve açıkladık. Bin lira çıktı tanesi” dedi. Candan, “Saray için yargı kararlarına uyulmadı, sit alanına yapıldı, ruhsatı ve iskânı hukuksuz verildi, orman alanına yapıldı, Atatürk’ün vasiyetine rağmen yapıldı, bunlar da onu kaçak yapar. Ayrıca 3 bin tane ağaç kesildi” diye ekledi.

Wikipedia’da ilk sırada

Ak Saray, internet ansiklopedisi Wikipedia’da dünyanın en büyük Sarayı olarak gösteriyor. İngilizce Wikipedia’nın “Dünyanın En Büyük sarayları” başlıklı maddesinde, 25 büyük sarayın listesi de yer aldı. Listede, Ak Saray 289 dönümlük alanı ile birinci, Topkapı Sarayı ise 70 bin metrekarelik alanı ile 13’üncü sırada yer aldı. Çin’in ünlü Yasak şehir’i ise 6’ncı sırada kaldı. Böylece Türkiye, Dünya’nın En Büyük Sarayları listesinde iki sarayla yer alarak rekor kırdı. Ancak Ak Saray’ın Topkapı Sarayı’nı bile katlaması dikkat çekti. Amerikan Başkanlık Sarayı Beyaz Saray ise listeye giremedi.

Beyaz Saray listede yok

1- AK SARAY (Ankara) 289 bin m2
2- Hofburg Sarayı (Viyana) 240 bin m2
3- Louvre Sarayı (Paris) 210 bin m2
4- İstana Sarayı (Brunei) 200 bin m2
5- Vatikan (İtalya) 162 bin m2
6- Yasak Şehir (Çin) 150 bin m2
7- Kraliyet Sarayı (İspanya) 135 bin m2
8- Quirinal Sarayı (Roma) 110.5 bin m2
9- Falaknuma (Haydarabad) 93.9 bin m2
10- Venaria Sarayı (İtalya) 80 bin m2
11- Buckingham (İngiltere) 77 bin m2
12- Prag Kalesi (Prag) 70 bin m2
13- TOPKAPI SARAYI (İstanbul) 70 bin m2
14- Versay Sarayı (Fransa) 67 bin m2
15- Stockholm Sarayı (İsveç) 61.2 bin m2
16- Caserta Sarayı (İtalya) 61 bin m2
17- St Petersburg Sarayı (Rusya) 70 bin m2
18- Christiansborg (Danimarka) 51 bin m2
19- Windsor Kalesi (Londra) 45 bin m2
20- Serail Sarayı (Beyrut) 39.9 bin m2
26- Kremlin Sarayı (Moskova) 24.1 bin m2
—– Beyaz Saray listeye bile giremedi.

Nisan 6, 2015
Sözcü

Ak Saray’ın kapısı 170 bin TL

Mimarlar, AYM kapıları kapatınca Ak Saray’ın kapılarının maliyetlerini açıkladı.Ak Saray’ın kapıları ahşap malzeme içinde en pahalı olan malzemeden yapılmış durumda. Kapı üzerine pirinç malzemeden cnc kesim üç boyutlu işleme bulunuyor. Böyle bir kapının yaklaşık maliyeti, nakliye montaj KDV’si ile birlikte yaklaşık tanesi 170 bin lira civarında. Mimarlar, sarayın ana binasında bu kapıdan yaklaşık 150 tane olduğunu belirtiyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde yasa dışı şekilde yapılan Sarayın Anayasa Mahkemesi kapısından dönmesi üzerine, sarayın kapı maliyetlerini açıklaması dikkatlerden kaçmadı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ” Anayasa Mahkemesi AOÇ deki talanın ve kaçak sarayın adaletinin yerine gelmesi için kapıları kapattı mağduriyetiniz yok dedi. Mücadele edenler için bir kapı kapanır diğer kapı açılır. Bizim için AYM kapısı kapandı AİHM kapısı açıldı” İfadelerini kullandı.

Kapıların maliyetini açıklayan Tezcan Karakuş Candan: “Biz kendi özgücüne ve haklılığına inananlar olarak, kapanan her kapıdan sonra inatla ve kararlılıkla yeni kapılar açmayı biliyoruz. Bize kapanan AYM kapsından sonra Türkiye olarak mağduriyetimizin boyutu iyice ortaya dökülsün diye Kaçak Sarayın akıl almaz kapı maliyetlerini halkımıza açıklamayı bir borç biliyoruz. Ana bina’da her protokol görüşmesinde fotoğraflara yansıyan 2 kanatlı 3.40 yüksekliğinde 2 metre genişliğinde olan özel üretim ahşap kapının görsellerini göstererek ustalardan yaklaşık fiyat aldık. Kapının ağacı maun, kaplama olmadığı için içi dolu olarak tarif ediliyor. Bu, kapıların blok kesim yapılarak elde edildiği anlamına gelir. Yani şu an ahşap malzeme içinde en pahalı olan malzemeden yapılmış durumda. Kapı üzerine pirinç malzemeden cnc kesim üç boyutlu işleme yapılmış. Böyle bir kapının yaklaşık maliyeti, nakliye montaj kdv si ile birlikte yaklaşık tanesi 170 bin lira civarında. Bu çift kanatlı kapıdan, ana bina denilen kaçak resepsiyon bloğunda yaklaşık 150 adet olduğunu düşünürseniz, karşımıza 25 milyon beş yüz bin liralık çift kanatlı kapılar çıkıyor. Bu kaçak resepsiyon bloğunda yer üstünde 450 ye yakın tek kanatlı kapının maliyetlerini hiç açıklamıyoruz. Diğer iki blokta adeti yaklaşık 3 bin liradan 2000′e yakın ahşap ofis kapısının maliyetinden hiç bahsetmiyoruz. Bizim hukuk arayışımızda bize kapanan kapıların arkasındaki kaçak sarayın kapılarının toplam maliyeti yaklaşık 100 milyon civarında. 108 bin asgari ücretlinin maaşına bedel. Ne büyük mağduriyet…”dedi

“Kaçak Saray’ın kapı maliyetleri 40 bin öğretmene maaş olur”
Öğretmen maaşlarından örnek veren Candan, “Üç oda bir salon bir evde dış kapı çelik iç kapılar panel kapı olduğunda bir konutun ortalama kapı maliyeti yaklaşık 3 bin lira civarında. Kaçak sarayın kapı maliyetleri 33.500 hanenin kapısına bedel. Bu maliyete Halil öğretmen gibi 40 bin öğretmenin maaşı ödenebilirdi. Anayasa Mahkemesi Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan Kaçak sarayla birlikte Türkiye’deki mağduriyeti görmemiştir. Bize Mücadelede AİHM kapısı açıldı. Kaçak sarayın ve kapılarının maliyeti, Türkiye’de hangi kapıları kapatacak, göreceğiz ” şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/252697/Ak_Saray__2250_oda_ile_dunya_sampiyonu.html
http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/ak-sarayin-kapisi-170-bin-tl-794699

This entry was posted in Gundem, Haber, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *