Yılın Direnen Bilim İnsanı Rennan PEKÜNLÜ TAHLİYE OLUYOR *** Hep birlikte karşılayacağız , sen de gel …

RENNAN PEKÜNLÜ’YÜ KARŞILAMAK ÜZERE 16 NİSAN PERŞEMBE GÜNÜ
SAAT 14 DE FOÇA AÇIK CEZAEVİ ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ

Rennan Pekünlü tahliye oluyor

Türbanlı öğrenciyi derse almadığı gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezası alarak 27 Kasım 2014’te Foça Açık Cezaevi’ne teslim olan Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Pro.Dr.Rennan Pekünlü 16 Nisan 2015’te tahliye oluyor.

Prof.Dr. Rennan Pekünlü Danıştay ve YÖK kararlarını uyguladığı için 2 yıl 1 ay hapis cezası almış ve Foça Açık Cezaevi’ne teslim olmuştu. 27 Kasım 2014 tarihinden bu yana cezaevinde olan ünlü astrofizikçi 16 Nisan’da özgürlüğüne kavuşuyor.

Pekünlü’nün cezaevinde bulunduğu süre içerisinde çok sayıda demokratik kitle örgütü, öğretim üyesi, sanatçı ve toplumun birçok kesiminden yurttaşların katılımıyla Rennan Pekünlü Komitesi kurulmuştu. Komite, Pekünlü hakkındaki davaları takip etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çalışmalarını yürüttü ve çok sayıda konferans düzenledi.

Dava süreci boyunca çalışmalar yürüten Rennan Pekünlü Komitesi 16 Nisan 2015 tarihinde cezaevinden çıkan Pekünlü’yü saat 14.00’da Foça Açık Cezaevi önünde karşılamaya hazırlanıyor.

Aynı gün içerisinde saat 18.00’da İzmir Barosu Konferans Salonunda Prof. Pekünlü’ye ‘Yılın Direnen Bilim İnsanı’ ödülü verilecek. Ödülü 8. Üniversite Kurultayı adına Ege Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği takdim edecek.

Rennan Pekünlü Komitesi Sözcüsü Avukat İrfan Koçana yaptığı açıklamada Pekünlü’nün değerli bir bilim insanı olduğunu belirterek tüm İzmirlileri 16 Nisan etkinliklerine davet etti. Koçana:

‘ ‘Prof.Dr. Rennan Pekünlü bilimi, aydınlanmayı, laikliği savunan değerli bir bilim insanıdır. Türkiye’ye örmek olmuş bir astrofizikçidir. Pekünlü’ye bir tertip kurulmuştur ve hocamız bir haksızlığa uğramıştır. Cezaevine giderken de hocamızın yanındaydık. Şimdi Rennan Hoca özgürlüğüne kavuşuyor. Onu yine yalnız bırakmayacağız. 16 Nisan günü davullarla zurnalarla Prof.Dr. Rennan Pekünlü’yü karşılayacağız. Ardından İzmir Barosu Konferans Salonunda düzenlenen ödül törenine katılacağız. Rennan Pekünlü’nün cezaevinden çıktığı gün direnen bilim insanı ödülünü alması son derece anlamlıdır. Adaletten, bilimden, laiklikten yana tüm İzmirlileri 16 Nisan’da Rennan Hocamızı karşılamaya çağırıyoruz.’’ dedi.

Odatv.com

This entry was posted in DİN-İNANÇ, FAŞİZM, Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *