Arınç ve Gökçek için soruşturma:Suçu gizleme, zimmet ve görevi kötüye kullanma * Kavga dış basında: Die Zeit gazetesi ‘Erdoğan’ın sarayında ayaklanma’

cumhuriyet.com.tr
24 Mart 2015 Salı

Arınç ve Gökçek için soruşturma:
Suçu gizleme, zimmet ve görevi kötüye kullanma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bülent Arınç ve Melih Gökçek hakkında soruşturma başlattı.Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasındaki büyük kavga yargıya taşınıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularını işleme koydu. Arınç’ın ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘suçu gizleme’; Gökçek’in ise ‘zimmet’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu işlediği öne sürülüyor.

Melih Gökçek Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Erdoğan’ın izleme heyeti açıklamasına yönelik sözlerini eleştirdiği Arınç’ı “paralel yapı”nın talimatıyla hareket etmekle suçlamış ve istifaya çağırmıştı.

Bakanlar Kurulu’nun ardından düzenlenen basın toplantısında istifa çağrısına sert bir yanıt veren Bülent Arınç ise Gökçek’in “Görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değil; oy isterken paralel yapının kucağına oturdu Ankara’yı parsel parsel sattı” ifadelerini kullanmıştı.

Melih Gökçek de Arınç’ın bu ifadelerine “Partinin başına hep dert oldun, hesap sormayan namerttir” ifadeleriyle karşılık vermişti.

cumhuriyet.com.tr
24 Mart 2015 Salı

Kavga dış basında: ‘Erdoğan’ın sarayında ayaklanma’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında patlak veren kavga Alman basınında haber konusu oldu.

Die Zeit gazetesi konuya ilişkin internet sayfasında yer verdiği analiz haberde, ”Erdoğan’ın sarayında ayaklanma” başlığını kullandı.Lenz Jacobsen imzalı analizde,“Aniden kıvılcımlar çaktı. Seçimlere ikibuçuk ay kala iktidar partisi AKP’de kavga çıktı. Bu Erdoğan’ın güç sisteminin nasıl sallandığını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

“Kavganın nasıl başladığı anlaşılamadı. Belki de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aslında kendi hükümetine kızmasıyla başladı. İzleme heyeti konusunda çıkan görüş ayrılığına Erdoğan nisbeten sessiz kalırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in müdahil olmasıyla büyüdü” denilen analizde, Gökçek ve Arınç’ın birbirleri hakkında söyledikleri sert sözlere yer verildi.

Erdoğan, Gökçek ve Arınç’ı bugüne kadar birlikte hareket eden, güçlü ve hitabet gücü yüksek politikacılar olarak nitelendiren Die Zeit, çözüm süreci, paralel yapı ve Gülen cemaati hakkında aylardır süren iç çekişmenin kavgayı ateşlediğine değindi.

“Cumhurbaşkanı olarak resmen gücü az, ama o hep Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ilgilendiren konularda konuşuyor. Gayri resmi olarak ipler Erdoğan’ın elinde, yakında anayasayı değiştirerek resmi olarak başkan olmak istiyor. Davutoğlu buna karşı çıkıyor ve Arınç da ona destek veriyor görünüyor. Güç mücadelesi AKP’de çatlağa neden oluyor” yorumunda bulunan Die Zeit yazarı Lenz Jacobsen, “Yaşanan kavga Erdoğan’ın 12 yılda kurduğu sadakat ve bağımlılığın aslında ne kadar sallantıda olduğunu gösteriyor. Üzeri kapatılan yolsuzluk iddiaları ve sonrasında yaşananlar ile bu süreçte ortaya çıkanlar, AKP’nin kendi kendini hızlı bir şekilde parçalamaya yetecek düzeyde” görüşlerine yer verdi.

Jacobsen, “AKP’ye yakın medya, kavgada Erdoğan tarafında mı hükümet tarafında mı duracağı konusunda ikilem yaşadığı için, ilginç bir biçimde suskun kalıyor” ifadeleriyle basının tutumuna dikkati çekti.

This entry was posted in Gundem, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *