Boko Haram bir kasabayı katletti 2000 ölü *** THY UÇAĞI İLE NİJERYA’YA GÖNDERİLEN SİLAHLAR KİME VERİLDİ ?

09 Ocak 2015 Cuma
cumhuriyet.com.tr
Cumhuriyet

‘Bu silahlar Müslüman mı öldürüyor, Hıristiyan mı?’

Dünya Fransa’daki gelişmelere odaklanırken, Nijerya’nın kuzeydoğusundan katliam haberleri geliyor. Bu haberler, geçtiğimiz mart ayında yayınlanan bir ses kaydını akıllara getirdi. Tüm dünya Paris düzenlenen peş peşe saldırıları konuşurken, dinci terör örgütü Boko Haram, Nijerya’daki katliamlarına bir yenisini daha ekledi.

Geçtiğimiz cumartesi günü Boko Haram örgütünün ele geçirdiği askeri üssün bulunduğu, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Baga kasabasından dün akşam saatlerinden bu yana katliam haberleri geliyor. Binlerce evi ateşe veren Boko Haram mensubu teröristlerin, 2 binden fazla insanı katlettiği bildiriliyor.

Nijerya’dan gelen katliam haberi, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’nun ardından yayınlanan ses kayıtlarından birini akıllara getirdi. Twitter ve YouTube üzerinden yayın yapan ‘BAŞÇALAN’ isimli hesaptan, 18 Mart 2014 Salı günü yayınlanan ses kaydında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank ve THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karataş’ın görüştüğü öne sürülüyordu.

“BU MALZEMELER HIRİSTİYAN MI ÖLDÜRÜYOR, MÜSLÜMANLARI MI?”

İnternette dolaşıma sokulan ses kaydında “THY aracılığı ile sevkiyatı yapılması istenen malzemeler” hakkında konuşuluyordu. Yayınlanan ses kaydında THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karakaş’a ait olduğu öne sürülen ses, “Bu malzemeler Hıristiyan mı öldürüyor, Müslümanları mı öldürüyor?” diye soruyordu.

Haber görseli

cumhuriyet.com.tr
08 Ocak 2015 Perşembe

Boko Haram bir kasabayı katletti: 2000 ölü

Nijerya’da dinci terör örgütü Boko Haram’ın uluslararası bir askeri üssü ele geçirmesinin ardından Baga kasabasında en az 2 bin kişiyi öldürdüğü ve tüm kasabayı ateşe verdiği belirtiliyor.Geçtiğimiz cumartesi günü Boko Haram örgütünün ele geçirdiği askeri üssün bulunduğu Baga kasabasında katliam yaptığı belirtildi.

BBC tarafından verilen habere göre, stratejik olarak önemli bir konumda bulunan askeri üssün ele geçirilmesinden sonra Boko Haram binlerce evi ateşe verdi ve kasaba sakinlerini kurşuna dizdi. Kentin yöneticilerinden alınan bilgiye göre sokaklar cesetlerle dolu ve 2 bine yakın insan öldürüldü.

SOKAKLAR CESET DOLU

BBC’nin Nijerya yönetiminde üst düzey yetkili Musa Alhaji Bukar’a dayanarak verdiği bilgiye göre, Boko Haram Çarşamba günü tüm kenti ateşe verdi. Baga caddelerini kaplayan cesetlerin sayısının 2 bin civarında olmasından endişe duyulduğunu dile getiren Bukar, şehrin nüfusunun 10 bin kişi olduğunu ancak şu anda cesetlerden başka bir şey bulunmadığını söyledi.

Kentten kaçanların verdiği bilgiye göre, kimse ölülerini gömmeye vakit bulamadı ve cesetler caddelere terk edildi.

This entry was posted in DİN-İNANÇ, DÜNYA ÜLKELERİ, EMPERYALİZM, Haber, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *