EKONOMİ TAKE OF yani !!! *** Sabiha Gökçen Hava alanının tamamı Malezyalı şirketin oldu

DHA
Cumhuriyet
23 Ekim 2014 Perşembe

Sabiha Gökçen’in tamamı Malezyalı şirketin oldu

Sabiha Gökçen Havalimanı hisselerinin tamamı Malezyalı şirket Malaysia Airports Holdings’in oluyor.

TAV, Limak Holding’in elindeki yüzde 40’lık hisse için geçen ay 285 milyon euroluk teklif yapmıştı. Ancak, yüzde 60 hisseye ve kalan hisseler için öncelikli satın alma hakkına sahip olan Malaysia Airports Holdings’den bu hakkı kullanacağını açıkladı.

MAH’tan yapılan yazılıaçıklamaya göre, Limak Holding’e 285 milyon euro ödeyerek Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 100’üne sahip olacak.

Açıklamada, Sabiha Gükçen Uluslararası Havalimanı AŞ’nin Limak Holding’in elindeki yüzde 40 hissesi için öncelikli satın alma hakkını kullanmaya karar verildiği belirtildi.

Malaysia Airpots’un Malezya Borsası’na yaptığı açıklamada yüzde 40 hissenin 285 milyon euro nakit karşılığında şirketin bağlı ortaklığı Malaysia Airports tarafından satın alınacağı belirtildi.

2015 başında tamamlanması beklenen satış işlemleri sonucunda Sabiha Gökçen hisselerin yüzde 100’ünü elinde bulunduracak olan Malaysia Airports, havalimanının tek işletmecisi olacak.

Satın alma için en uygun finansman modeli üzerinde araştırmalarını halihazırda sürdüren Malaysia Airports, kararın alınmasının ardından konuyla ilgili bir duyuru yapacağını belirtti.

Malaysia Airports açıklamasında, Sabiha Gökçen’in kalan yüzde 40 hissesinin alınması nedenleri de şöyle sıralandı:

“Malaysia Airports’un Türkiye ve Avrupa’da havalimanı işletmecisi olarak konumunu ve etkinliğini artırmak. Malaysia Airports’un dünya standartlarında bir havalimanı işletmecisi olarak pozisyonunu güçlendirmek. Uzun vadeli ve istikrarlı büyüme potansiyeli barındıran bir varlığa sahip olmak. Gelecekteki kazançları çeşitlendirmek.”

This entry was posted in Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *