“Arabistan ve Türkiye bir Frankeştayn yarattı” *** ‘IŞİD Türkiye’de eğitiliyor’

15.07.2014

İNGİLİZ İNDEPENDENT GAZETESİ TÜRKİYE IŞİD GERÇEĞİNİ BÖYLE YAZDI

“Arabistan ve Türkiye bir Frankeştayn yarattı”

Irak’taki IŞİD’in kazanımları, Batı’da yoğun haber ve yorumlara konu olmayı sürdürüyor. İngiliz İndependent gazetesinin tanınmış Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, “IŞİD’in, Irak’ın kuzeyini ele geçirmesine yardımcı olduğunu savunduğu Suudi Arabistan üzerindeki kontrolünü hızla kaybetmekte olduğu bir Frankeştayn yarattı. Aynı şey, IŞİD ve El Nusra için hayati bir üs oluşturan Türkiye gibi müttefikleri için de geçerli” iddiasında bulundu.

Patrick Cockburn, kısa bir süre öncesi kadar Suudi Arabistan’ın istihbarat şefi Pres Bandar Bin Sultan’ın, İngiltere’nin dış istihbarat örgütü MI6 eski Başkanı Richard Dearlove’ya söylediği belirtilen “Bir milyarı aşkın Sünni, (Şiilerden) bıktı” sözlerinden hareketten Dearlove’nun Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin önemli finansal desteğinin İŞID’in Irak’taki yükselişinde merkezi bir rol oynadığı konusunda kuşkusunun bulunmadığını söylüyor.

Batılı hükümetlerin de geleneksel olarak Suudi Arabistan ile cihatçı gruplar arasındaki bağlarını küçümsediklerini düşünen Cockburn, 9 Eylül saldırılarını gerçekleştiren 19 hava korsanlarından 15’i, Bin Ladin ve operasyonu fonlayanların çoğunun da Suudi olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak sonra Suudilerin, Irak ve Suriye’de hem Başbakan Maliki ve Devlet Başkanı Esad karşıtı hem de El Kaide ve buna benzer örgütlere muhalif bir hareket yaratma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını da öne süren Cockburn, Suudilerin, ılımlı bir Sünni muhalefet lehinde Maliki ve Esad’ı zayıflatma arayışının praktikte IŞİD’e yaradığını düşünüyor ve Batı’nın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle yaptığı ittifaktan dolayı “bedel ödemek zorunda kalabileceği” uyarısını yapıyor.

Patrick Cockburn, “IŞİD’in yükselişinin Irak’ın Şiileri için kötü haber ama Sünniler için de daha kötü haber” gibi yorumları yaptığına, cihatçı sosyal medyanın Suudi Hanedanından “sonraki hedef” olarak söz etmeye başladığına dikkat çektiği yazısında şu iddiaları da dile getiriyor:

“Suudi Arabistan, üzerinde hızla kontrolünü kaybetmekte olduğu bir Frankeştayn’ı yarattı. Aynı şey, 510 mil uzunluğundaki Türk-Suriye sınırını açık tutarak IŞİD ve El Nusra için hayati bir üs oluşturan Türkiye gibi müttefikleri için de geçerli. Kürtlerin kontrolündeki sınır kapıları IŞİD’in eline düşerken, Türkiye, olağanüstü şiddete başvuran ve Türk istihbarat örgütünün geçmişte yaptığı iyilikler konusunda aşırı derece nankör olan yeni bir komşunun varlığını görecek.”

Cuma, 25 Temmuz 2014
AYDINLIK

‘IŞİD Türkiye’de eğitiliyor’

Alevi dernekleri Türkiye-Suriye sınırında kurulan kamplardaki gözlemlerini raporlaştırarak BM Türkiye temsilciliğine sundu. Raporda, IŞİD’in buralarda eğitim aldığı tespiti yer aldı

IŞİD terörüyle karşı karşıya kalan Türkmenlerle ilgili bir rapor hazırlayan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), bunu BM Türkiye temsilciliğine sundu. Raporda “Türkiye kamplarında IŞİD’e eğitim veriliyor” tespiti yer aldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Hünkar HBV Derneği ve Alevi Fikir Topluluğu’ndan oluşan 40 kişilik heyet 16 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye-Suriye sınırında kurulan çadırları ziyaret etti.

Heyet gerçekleştirdikleri ziyaretle yaptıkları gözlemleri rapor haline getirerek BM Türkiye Temsilciliğine sundu. IŞİD’çilerin Türk yetkililerin bilgisi dahilinde Suriye’den Türkiye’ye kolayca girip çıkmaları ve tedavi olmaları rapora yansıdı.

‘GİRİP ÇIKIYORLAR’

IŞİD teröründen kaçanlardan alınan demeçlerden biri rapora şöyle geçti: “Türkiye tarafından bulunan çadırlarda Beşar Esad’tan kaçtıkları söylenen Suriyeliler bulunuyor deniyorsa da, o kamplarda IŞİD’çilere eğitim verilmektedir. IŞİD’çiler Suriye’den Türkiye’ye kolayca girip çıkıyorlar ve burada tedavi görüyorlar. Bütün bunlar Türkiye yetkililerinin bilgisi dahilindedir.”

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş rapora ilişkin yaptığı açıklamada IŞİD’cilerin uyguladığı vahşete dikkat çekerek şunları söyledi:

“Suriye’ye dış ülkelerden ithal edilen terör yoksul halkı katletmeye devam ediyor. Maalesef bu siyasal İslamcı, fetihçi, cihatçı güçler orada kör bir terör uyguluyorlar.

Din adına kendilerine benzemeyen, kendilerinden olmayan herkese karşı bir katliam ve zulüm içinde. Bölgeye yaptığımız ziyaret sonucu gördük ki Suriye’de inançlarından ötürü insanlara bir katliam uygulanıyor.

Özellikle Türkmen Aleviler Musul ve çevresinde ciddi şekilde IŞİD terörünün muhatabı durumundalar. Orada Alevi Bektaşi Tekkeleri IŞİD tarafından yağmalanıyor” dedi.

http://www.haberartiturk.com/ingiliz-independent-turkiye-isid-gercegini-boyle-yazdi-18072h.htm
http://www.aydinlikgazete.com/guendem/46772-isid-turkiyede-egitiliyor.html

This entry was posted in İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *