ABD’den ‘skandal’ için bir açıklama daha!

Cumhuriyet / Haber Merkezi
01 Mart 2014 Cumartesi

ABD’den ‘skandal’ için bir açıklama daha!

ABD yönetiminin Türkiye’deki 17 Aralık “Büyük Rüşvet Operasyonu” sonrasında ortaya çıkanları ‘skandal’ olarak nitelendirmesinin yankıları sürerken üst düzey bir Amerikan yetkilisi, ABD’nin yıllık insan hakları raporunda geçen bu yorumun “bilinçli ve zamanlı” olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında ABD insan hakları raporunda 17 Aralık soruşturması sonrasında yaşananların ‘skandal’ olarak nitelendirilmesi konusunda “İnsan hakları raporunun Türkiye ile ilgili işaret ettiği, ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve adalete erişime yönelik kısıtlamalar dahil 2013 boyunca belirgin insan hakları problemleri olduğuydu. 2013 yazındaki park protestoları sırasında, yetkililer yedi kişinin ölümü dahil protestocuların zarar görmesine neden olacak şekilde aşırı güç kullandı, ayrıca gazeteciler, akademisyenler, avukatlar ve öğrenciler dahil binlerce kişiyi gözaltına aldı. Elbette arkasında durduğumuz daha birçok detay var” diye konuştu.

Psaki, söz konusu raporda bu sene yolsuzluk konusunun Türkiye ile ilgili olarak ilk defa belirgin bir insan hakkı ihlali olarak yer alması konusunda ise “Bu yönetimin bir raporu, bizim görüşlerimizi yansıtıyor” dedi. Üst düzey bir Amerikan Dışişleri yetkilisi ise Ankara hükümetinin ‘komplo’ olduğunu iddia ettiği 17 Aralık soruşturmalarıyla ilgili ‘skandal’ nitelendirmesi yapılmasının “bilinçli ve zamanlı” bir tercih olduğunu söyledi. Yetkili, ‘skandal’ ifasesinin zamanlamasının, bu hafta internete sızan, Türkiye’de Başbakan Tayyip Erdoğan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen ve Erdoğan’ın ‘montaj’ olduğunu öne sürdüğü telefon konuşmalarıyla ilgisi olup olmadığı konusunda ise yorumda bulunmadı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/46193/ABD_den__skandal__icin_bir_aciklama_daha_.html

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *