PERDE ARDINDAKİ PARALEL DEVLET * SETA-SDE dosyaları açıldı

SETA-SDE dosyaları açıldı

Cemaat medyası deyince aklınıza çok bildik; Zaman, Bugün gazeteleri ya da Samanyolu, Bugün, Kanaltürk gibi TV’ler gelmesin.

Cemaatin birçok legal ve illegal internet siteleri de var.

Legallarden biri; Postmedya.

Cemaat yeni satın aldığı bu internet sitesinde pararlel devlet kavramına açıklık getirilerek, “bu da sizin paralel devletiniz” diye SETA-SDE dosyalarını açtı.

Okuyalım:

“(…) Cemaat ‘Paralel devlet’se, AKP’nin özellikle dış politikalarını belirleme noktasında etkili olan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ne oluyor? SETA’da görevli Hatem Ete, Taha Özhan ve Ufuk Ulutaş gibi isimler, hükümet politikalarında son derece etkili isimler. Bu isimler TRT gibi devletin televizyonlarında hem de Sabah ve Star gibi AKP’li gazetelerde program yapıyor ve köşe yazıyor. SETA’da aldıkları kararları hem hükümet çevrelerinde kabul ettirmek için nüfuz kullanıyor hem de AKP medyasında gündeme getirerek nüfuz alanları oluşturuyorlar.

SETA’nın kurucularından olan Washington eski koordinatörü N.Y., bunların içinde önemli bir isim. N.Y., Türkiye’ye döndükten bir süre sonra, 2013’ün Ağustos ayında, MİT Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği’ne atandı. SETA’cı Nuh Yılmaz, (Başharflerle vermeyi unutup açık isim yazmışlar-odatv) şimdi MİT’in medya ağını yönetiyor. Bunlar bilinen isimler, bir de bilinmeyenler var.

SETA’ya resmen üye olmayıp, çalışmalarını yakından izleyen, toplantılarına katılan ve alınan kararlarda etkin rol oynayan bürokratlar ve medya dünyasından isimlerin olduğu biliniyor. Bunda ne var demeyin, az sonra açıklaması gelecek. Bir bürokrat, akademisyen ve gazetecinin, SETA’ya resmi kaydı olmasa da çalışmalarına katılıp kararlarda etin rol alması ve alınan bu kararları, resmi görevli olduğu yapılarda tatbik etmesi de bir ‘Paralel Devlet’ yapılanmasının emaresi olabilir mi?

BİR DE “SDE” VAR

AKP’nin özellikle iç ve Ortadoğu’ya yönelik politikalarının belirlenmesinde son derece önemli bir kuruluş olan Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), hükümetle paralel çalışmaları açısından diğer önemli bir örnek. SDE’nin başkanlığını Prof. Dr. Yasin Aktay yürütüyor. Aktay aynı zamanda AKP’nin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nun üyesi. Yani Aktay, AKP’nin beyin takımındaki en önemli isimlerden biri. Aktay’ın özellikleri bununla da bitmiyor. Aktay, Yeni Şafak’ta da güncel, siyasi ve hukukla ilgili konularda köşe yazarlığı yapıyor. Bunlara ek olarak da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Yasin Aktay’ın dışında SDE’de siyaset ve medya dünyasından birçok önemli isim var. SDE’nin Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini Star Gazetesi Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu yürütüyor. Kurulda, Kanal A Genel Müdürü Alper Tan gibi medyadan isimlerin yanı sıra siyaset, medya ve iş dünyasından da önemli görevlerde bulunan insanlar yer alıyor. Bir isim daha var ki, o ayrı bir analiz konusu yapacağız: Yeminli Mali Müşavir Sinan Tavukçu.

MİT’e yakınlığı ile bilinen Haber 10 adlı internet sitesinde de yazan Sinan Tavukçu’nun, 2012’de MİT Müsteşar Yardımcılığına getirilen eski Brüksel Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’nın kayın biraderi olduğu belirtiliyor. Tavukçu’nun MİT’in medya ağında yer alan önemli bir isim olduğu iddia ediliyor.

SETA’da olduğu gibi SDE’ye de resmen üye olmayıp, çalışmalarını yakından izleyen, toplantılarına katılan ve alınan kararlarda etkin rol oynayan bürokratlar ve siyasiler var. SDE’de toplanıp kararlar alıyorlar ve bunları görevli oldukları kurumlarda tatbik ediyorlar. SETA için sorduğumuzu SDE için de soralım: “Bir bürokrat, akademisyen ve gazetecinin, SDE’ye resmi kaydı olmasa da çalışmalarına katılıp kararlarda etin rol alması ve alınan bu kararları, resmi görevli olduğu yapılarda tatbik etmesi de bir ‘Paralel Devlet’ yapılanmasının emaresi olabilir mi?”

Sadece SETA ve SDE de değil. Mesela Başbakan Tayyip Erdoğan ve Numan Kurtulmuş’a birlikte siyaset yapmalarını öğütleyip, HAS Parti’nin kendisini feshedip AKP’ye katılmasını sağlayan Emin Saraç Hocaefendi de siyasetle ilgisi ve ayrıca Erdoğan’la Kurtulmuş’un onun tavsiyesine uyması, Saraç Hocaefendi’yi “Paralel Yapı” lideri mi yapar? Saraç’ın siyasetin yanı sıra iş, bürokrasi ve medya dünyasından görüşlerine önem veren, Kurtulmuş ve Erdoğan gibi tavsiyelerini dinleyen başka birçok seveni de var. Onlar da ‘Paralel Devlet’ üyesi mi? Saraç’ın oğlu Fatih Saraç, şu Ciner Medya Grubu’nun başında. Habertürk de ‘Paralel Devlet’in yayın organı mı?

Cemaate ‘Paralel Devlet’ diyenler, Milli Görüş’ün başlangıcında etkili olan İskenderpaşa Cemaatini ve bürokraside, siyasette, iş dünyasında ve medyada sevenleri, müntesipleri olan diğer tarikat, cemaat veya farklı inançların kuruluşlarına gönül veren insanları nerede konumlandıracaklar?

İçinde AKP’de birçok bakan ve milletvekili bulunduran, bürokrasi de binlerce gönül vereni olan Birlik Vakfı’na ne diyeceksiniz?

Mesela Numan Kurtulmuş’a AKP’de siyaset yapmasını tavsiye eden Emin Saraç Hocaefendi’nin ‘Paralel Yapı’ lideri olarak yaftalanması için AKP’ye ters düşmesi mi gerekiyor?

Bir kanaat önderinin hayatının her alanında sevenlerinin olması, onun düşüncelerine önem vermeleri, sevmeleri ve saymaları suç mudur?

Birilerini karalamak için çok kolayca kullanabilen tanımların aslında kendilerini vurduğunu SETA ve SDE’dekiler bilmiyor mu? Bilmeme ihtimalleri zayıf.

SETA ve SDE’cilerin şunu gayet iyi bilmesi gerekiyor;

Gün gelir devran döner, bugün Cemaati bitirmek maksadıyla ortaya attıkları ‘Paralel devlet’ yaftası, kendilerine karşı kullanılan bir silah oluverir! Ve bu silahın tesir gücünü şimdiden kimse kestiremez.

Kendi konumlarına bakmadan, ‘Paralel devlet’ yaftasına ona buna kara çalmak maksadıyla kullanıp meşrulaştırırlarsa;

Emin olun, ‘Paralel devlet’ silahı, gün gelir, SETA ve SDE’cileri de vurur!”

Haber bu…

Son cümledeki tehditi gözardı etmeyiniz.

Kavga çok derinde süreceğe benziyor.

Haydi hayırlısı…

Odatv.com
http://www.odatv.com/n.php?n=seta-sde-dosyalari-acildi–1101141200

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *