CEMAATIN KİLİT POLİSİ

Cemaat’in kilit polisi hakkında dinleme iddiası

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun 17 Aralık’ta başlamasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen görevden almalarda iki yıl önce İçişleri Bakanlığı tarafından satın alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen son teknoloji ürünü olan 27 adet mobil dinleme cihazının kayıp olduğu öne sürüldü. Meseleyi önemli kılan ise Diyarbakır’da görevden alınan Emniyet Müdürü’nün ismi. O kişi Ergenekon davasında kritik rol oynayan cemaate yakınlığıyla gündeme gelen Recep Güven’den başkası değil.

ANF’nin yansıttığı habere göre, “AKP Cemaat kavgası” ile yaşanan görevden almalar sırasında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne 2 yıl önce yaklaşık 3 milyon dolara yurtdışından satın alınan son teknoloji ürünü olan 27 mobil dinleme cihazı kayıp.

Cihazların kayıp olduğunun tutanak altına alınması ardından, Başbakan Erdoğan’ın emri ile İçişleri Bakanlığı’nca soruşturma başlatıldığı kaydedilirken, soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a polis başmüfettişlerinin gönderildi.

Soruşturma sürerken, yaklaşık bir buçuk yıl önce Diyarbakır’a atanan İl Emniyet Müdürü Recep Güven, önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Emniyet Müdürü ile birlikte görevinden alındı.

Edinilen bilgiye göre, yurtdışından satın alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilen 27 adet mobil dinleme cihazları ile kentte taşınabilen araçlarla ortam ve telefon dinlemelerinin yapıldığı ileri sürüldü.

Yaklaşık on gün önce başlatılan soruşturmanın halen sürdüğü ve kayıp 27 adet mobil cihazın henüz bulunamadığı belirtildi. Ergenekon soruşturması sürecinde kayıp dinleme aletleri sık sık gündeme gelmişti.

RECEP GÜVEN’İN ROLÜ

Odatv okurları görevden alınan o isme, eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’e yabancı değil.

Şöyle anlatalım…

14 Haziran 2001 günü dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un masasına bir şema geldi. İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin hazırladığı “Ergenekon” şemasıydı o.

Şemayı getiren aynı dairede görev yapan, Recep Güven’di.

Emniyet Müdürü Sabri Uzun bu şemanın delilini istedi. Delil İstanbul’dan geldi: Tuncay Güney’in otomobil kaçakçılığı nedeniyle gözaltına alındığı, ama her nedense İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin de katıldığı sorgusu! Hatırlatmak lazım; Tuncay Güney gözaltına alınmadan önce polislerle bir lokantada buluşmuş, yemek yemiş, öyle “teslim” olmuştu!

Şemanın en üstünde kimin ismi vardı dersiniz: Bugün Balyoz Davası’nda hakkında hüküm verilmiş Çetin Doğan! Yani daha ortada ne plan semineri, ne Balyoz kelimesi vardı, ama Çetin Doğan ismi piyasaya sürülmüştü.

Emniyet Müdürü Sabri Uzun, Tuncay Güney’in sorgusundan böyle bir şemanın çıkarılamayacağını, dahası Güney’in ifadelerinden yola çıkarak şemadaki isimleri suçlayamayacaklarını Recep Güven’e söyledi. Kısacası, dikkate almadı.

Sonra…

Sabri Uzun’un önüne aynı şema 2006 yılının Şubat ayında yine geldi. Getiren aynı isimdi: Recep Güven.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun, söz konusu “Ergenekon” şemasını hukuksuz buluyordu, tavrını değiştirmedi. Aradan 1 ay geçti ve Sabri Uzun görevinden alındı. Sabri Uzun, 2010 yılında İçişleri Bakanlığı müfettişlerine verdiği bir ifadede; kendisinin görevden alınmasıyla “Ergenekon” soruşturmasının başlatılabildiğini söyledi. Engeldi, bertaraf edildi, operasyon başladı.

Odatv.com
http://www.odatv.com/n.php?n=cemaatin-kilit-polisi-hakkinda-dinleme-iddiasi–1001141200

This entry was posted in ERGENEKON - BALYOZ, Fetullah Gülen, HUKUK-YARGI-ADALET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *