Başbakan Erdoğan’ın siyasi hırsı *** Marmaray arızasının gerçek hikayesi

YAZIYAyorum ;

Değerli okur,

Aşağıdaki yazıyı paylaşıma hazırlarken halktv de Uğur Dündar Marmararay projesinde başından bu yana çalışmakta olan yüksek müh.Rıza Akçan ile söyleşi yapıyordu.Müh.Akçan henüz projesi tamamlanmamış olan Marmaray’ın hizmete açılmasının hayati tehlikeler yaratacak durumda olduğunu ve bu ulaşım sistemini kullanmayacağını ve trene binmeyeceğini söyledi.

Bu büyük projede 10 seneyi aşkın çalışan ve 50 senelik mühendislik bilgi ve birikimi olan Akçan’ın açıklamaları çok önemlidir.Özellikle 6 nolu geçiş tüpünün diğer tüplerle bağlantı açısında sapma olduğu ve elektrik besleme sisteminin hazır olmadığı, yedek besleme trafolarının olmadığı belirtilerek Marmararay’ın kullanıma açılmasının tehlikeli olduğu konuşuldu.

Peki hazır olmayan ve olası bir kaza durumunda büyük can kaybının yaşanacağı Marmararay neden kullanıma açıldı ?

Yanıtı bellidir ; Başbakan Erdoğan’ın siyasi hırsıdır !!!

Erdoğan insanların can güvenliğini kendi siyasi hırsı nedeniyle göz ardı etmektedir.Sizlere 22 Temmuz 2004 tarihinde Sakarya Pamukova’da yüksel hız nedeniyle devrilmiş olan ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kazayı hatırlatmak isterim.

Devrilen tren kazası hakkında Gazeteci Cüneyt Ülsever bir yazı kaleme aldı.Kazadan önce bilim adamlarının ve ilgili sendikaların tüm uyarılarına rağmen asırlık raylar üzerinde trenin emirle hızlandırılması talimatının başbakan Erdoğan tarafından verildiği yazılmaktadır.Böyle bir durumda kazadan sonra Başbakan Erdoğan’ın , Ulaştırma bakanı Bin Ali Yıldırım’ın ve TCDD genel müdürünün istifa etmesi gerekirdi.Başbakan ve Ulaştırma bakanı erdem !!! göstererek istifa etmediler.TCDD Genel Müdürünü göstermelik görevden aldılar.Kısa bir zaman sonra da yine aynı göreve atadılar.Kazanın suçluları ise MAKİNİSTLER OLDU !!!  *** Bakınız  https://nacikaptan.com/?p=4776

Ülsever şöyle yazıyor ;

““2004’ün sonlarına doğru, ilk olarak Hızlı Tren kazasıyla, Benim içime kurt düşmeye başladı. Çok net öğrendim ki, Hızlı Trenin emrini veren başbakanın kendisidir. Kendisine teknik olarak , o raylar üzerinde belli bir hızın üzerinde gitmenin mümkün olmadığı söylendiği halde ‘Ben emrediyorum.’ diyen kişidir. ”

Emirle hızlandırdığı trende ölen 41 kişinin hesabını vermeyen Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma bakanı Yıldırım siyasi çıkar amacıyla bu kez de Marmaray üzerinden toplumun can güvenliğiyle oynamaktadırlar.

Naci Kaptan
31.10.2013

Marmaray arızasının gerçek hikayesi

31 Ekim 2013

Marmaray’da yüksek gerilim hattından özel elektrik beslemesi yapılması yerine herkesin evinde kullandığı şehir hattından elektrik alınınca ilk gün arıza yaşandı.Projede çalışan mühendisler, aksaklıklar yüzünden geceleri uyuyamıyor.Yetkililer ise şov peşinde.

Yiğit Günay – soL

Teknik altyapının hazır olmadığına dair öncesinde yapılan tüm uyarılara rağmen 29 Ekim’de açılan Marmaray, 30 Ekim’de arıza üstüne arıza yaptı.soL Portal, elektrik arızasının nedeninin “trenin ayrı yüksek gerilim hattına değil elektrik şebekesine bağlanmasından” kaynaklandığını yazdı, iki bakan bu durumu kabul eden itiraflarda bulundu.

Dün sabah saat 08:15’te Üsküdar’dan Yenikapı yönüne giden tren, henüz Boğaz’ın altındayken arıza yaptı.Makinist, “Elektrik kesintisi var.Kapıları açıyorum, Yenikapı İstasyonu’na kadar yürüyeceksiniz” anonsu yaptı.Yolcular trenden inerek rayların kenarından yürüdü.Aynı dakikalarda, Kartal-Kadıköy hattındaki metroda “Marmaray çalışmıyor, elektrik kesik, bugün çalışmayacak, inmeyin” anonsu yapıldı.Ayrılıkçeşme durağına yaklaşılırken “Düzeldi, inebilirsiniz” anonsu yapıldı.Yüzlerce yolcu indiği sırada tekrar anons yapılarak “Çalışmıyor, tekrar binin” denildi.

‘Çok müteessirim’
Arızadan kısa süre sonra, Rıza Akcan’la telefonda görüştük.Demiryolu kökenli bir mühendis olan ve 8 yıl Marmaray projesinde çalışan Akcan, açılıştan önce ciddi uyarılarda bulunarak sistemin bu haliyle açılmaması gerektiğini söylemişti.Akcan, konuşmaya “Sesimi yükseltebilirim, lütfen kusura bakmayın, çok müteessirim” diyerek başladı: “Uyarı olarak dikkat çektiğim 15 noktadan biri bu elektrik konusuydu, ilk günden yaşandı.Keşke böyle olmasaydı.Nasıl bu haliyle açarlar anlamıyorum”

Şehir şebekesi
Akcan, Marmaray’ı “yetiştirmek” için trenin elektriğinin, hepimizin evlerine giren, prizlerimizde kullandığımız şehir şebekesinden sağlandığını, oysa elektrikli toplu taşıma sistemlerinde yüksek gerilim hattından enerji sağlanması gerektiğini söyledi.Ülke genelinde benzeri sistemlerde 34,5 kilowatt’lık şehir elektrik şebekesi değil, yüksek gerilimli enterkonekte şebekesi kullanılıyor.Şehir elektriğinde sık sık kesintilerin yaşandığı malum.Tablo, Marmaray’ın bundan sonra da sık sık duracağına işaret ediyor.

Bakanlardan itiraf
Arızanın gerçek sebebini dün soL Portal’da haberleştirmemizin ardından hem Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hem de Enerji Bakanı Taner Yıldız, arızanın “şehir elektrik sisteminden kaynaklandığını” açıklayarak haberimizi doğruladı.Binali Yıldırım, hattın niye şehir şebekesiyle çalıştırıldığı konusuna değinmeksizin, “Elektrik kesilmesi Marmaray’ın elinde mi?” dedi.

Marmaray projesinde çalışan ve ismini saklı tuttuğumuz bir mühendis, durumu soL’a anlattı.

Marmaray’ın tüm elektrifikasyon işleri, tek bir şartnameye bağlı.Buna göre 76 kilometre uzunluğunda, Gebze’den Halkalı’ya uzanan sistem için 6 trafo merkezi kurulacaktı ve bunlar, 135 kw’lık yüksek gerilim hattından elektrik sağlayacaktı.Ancak Marmaray’ın yetiştirilmesi için bir bütün olan proje parçalara ayrıldı ve Üsküdar-Kazlıçeşme kısmı açıldı.

Bir haftalık yalan Mühendis, “Yetkililer ‘Marmaray ayrı bir projeydi’ diyor.Yok böyle bir şey.Açılıştan bir hafta önce keşfettiler bu yalanı” diyor.

Kurulması gereken 6 trafonun 4’ü Asya, 2’si Avrupa’da olacaktı.Şu an Avrupa yakasında hiç trafo yok.Anadolu’da ise İbrahimağa trafo merkezi var.Bu trafo yeni bitirildi.Açılışı yapmak için, özgün projede olmamasına rağmen bir de Yenimahalle’de geçici bir trafo kuruldu.Sabah 08:15’teki arıza sırasında tüneldeki yolcular arasında panik başlasaydı, çok daha vahim insani sonuçlarla karşılaşabilirdik.

Başka tehlikeler
Elektrik sorunu yakın zamanda çözülmeyecek.Ancak daha büyük sorunlar da kapıda.soL’a bilgi veren mühendis, Gebze-Halkalı arasındaki tüm hattın sinyal kumanda merkezinin projeye göre Maltepe’de olacağını belirtti: “Ama daha inşaatına başlanmadı bile!Daha o hatta söküm işlemleri yapılıyor.Bu yüzden Üsküdar’a geçici bir sinyalizasyon kumanda merkezi kuruldu”

Projede çalışan ve insan hayatıyla nasıl oynandığının farkında olan mühendisler, ağır bir insani yük altında.Karar yetkileri olmasa da işin parçası oldukları için sorumluluk hissediyorlar.soL’un ulaşmaya çalıştığı bir başka mühendisin eşi, “Sizi anlıyorum ama lütfen kocamla görüşmeyin.ki aydır geceleri uyuyamıyor, sürekli kabus görüyor” tepkisi verdi.

Devlet yetkilileri ise tam aksi bir ruh hali içinde.Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tarhan, televizyon yayınında “Yetiştirmeseydik intihar edecektik, kanımızı akıtıp yemin ettik” açıklaması yaptı.AKP hükümeti, yerel seçimler öncesi konuyu bir siyasi şov olarak kullanmanın hesabıyla, sayısız eksikliği olan projeyi kullanıma açmış durumda.

Erdoğan yine yalan söyledi
İki bakanı birden “şehir elektriğinden kaynaklanan sıkıntı” demesine rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, arızaları “imdat freninin çekilmesine” bağladı.

AKP İzmir İl Teşkilatı’nın toplantısında konuşan Erdoğan, şöyle konuştu: “Şimdi vatandaş tabi bir Ayrılıkçeşme’den biniyor, Kazlıçeşme’ye gidiyor.Kazlıçeşme’den biniyor, Ayrılıkçeşme’ye dönüyor.Fakat birileri yine aynı şekilde daha ilk günden, bakıyorsunuz oradaki hassas çekilmemesi gereken, biliyorsunuz imdat freni var.Yahu onu çekiyor, tabi orada ister istemez maalesef Marmaray’da bir sıkıntı meydana geliyor.

H
emen medya hazırlıklılar.
Arkadan gelip çekimini yapıyor.
Sonra hemen tweetler başlıyor.
Böyle bir şey olabilir mi?

Yani kimin neyi merak ettiğini anlamak bakımından ne için çalıştıklarını anlatmak bakımından çok önemli.Fakat isteseler de istemeseler de millet istikametini bulmuş”

‘Bir arkadaşımı elektrik uğruna kaybettim’
Mühendis Rıza Akcan’ın telefon görüşmemizde sesinin titremesinin bir diğer nedeni, Öcal İnuğur’un hikayesiydi.Akcan gibi demiryolu kökenli bir mühendis olan İnuğur’la Akcan, 1963 yılından itibaren yıllarca birlikte çalıştılar.İnuğur Kartal-Kadıköy metrosunda çalışırken ayrıldı, bir taşeronda işe başladı.Orada mutlu değildi.

Akcan, İnuğur’u Marmaray’ı yapan Avrasya şirketinde çalışmaya davet etti.İnuğur 2008 Mart ayında işe başladı.Fakat Akcan, projedeki tehlikeyi görerek aynı yılın sonunda işten ayrıldı”Bana çok sitem etti, ‘Beni getirdin, şimdi yalnız bırakıyorsun’ diye.Üç ay sonra, elektrik sisteminde sorun yaşandı.Yetkililerle sürekli gerilim yaşıyordu.Marmaray Bölge Müdürlüğü brifing istedi.Brifingi verirken, toplantı sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi”

O şirket açıklama yapamıyor.Marmaray’ın elektrik işlerinde çalışan Anel Grup isimli şirketin yönetim kurulundan 4 isim, 20 Ekim günü Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar’a konuşmuştu.Tam bir şirket reklam bülteni olan yazıda şirketin “başarıları” anlatıldıktan sonra “Asya ve Avrupa hatları birleşti, Marmaray’da elektrik kesilmeyecek” denilmiş, Munyar da bu ifadeyi yazısının başlığı yapmıştı.

O söyleşide Munyar “Marmaray’da, özellikle tünelin içinde hiç elektrik kesintisi yaşanmayacak mı” diye sormuş, şirket yöneticileri “Koruyucu bakım işi düzenli yürürse, o zaman elektrik kesintisi yaşanmaz” demişti.Munyar’ın “Koruyucu bakım işini kim yapacak?” sorusuna, “Bizim işlerimiz Mayıs 2014’e kadar sürüyor.O zamana kadar bu konuda bir karar verilir sanıyorum” yanıtı verilmişti.

Bu yanıt, açılıştan 9 gün önce koruyucu bakım işini kimin yapacağının bile belli olmadığına işaret ediyordu.Munyar, “E iyi de açılıyor, nasıl olacak” diye sormadı.

Dünkü arızadan sonra Anel Grup’u aradık.Şirket yetkilileri, “Sıkıntı bizimle ilgili değil” dedi fakat sorularımıza yanıt vermekten kaçındı.

http://www.ilk-kursun.com/haber/160267

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, HAYATIN İÇİNDEN, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *