O SUBAYLARIN GERÇEK SUÇU NEYDİ?

“Orduyu imha etmek için mutlaka
zabitini mahvetmek lazımdır”

Yaşadığımız son olaylar bize Mustafa Kemal’in 31 Temmuz 1920’de Afyonkarahisar Kolordu Karargahı’nı teftişi sırasında subaylara hitaben yaptığı konuşmayı hatırlattı.O konuşmanın bir bölümü şöyleydi:

“İngilizler… Ordumuzu kamilen lağvederek milleti muhafaza-i istiklali için muhtaç olduğu nokta-i istinattan mahrum etmeye teşebbüs ettiler… Herhalde ordu, düşmanlarımızın birinci hedefi taarruzu oldu. Orduyu imha etmek için mutlaka zabitini mahvetmek, zelil etmek lazımdır. Buna da teşebbüs ettiler. Bundan sonra milleti koyun sürüsü gibi boğazlamakta mevani ve müşkilat kalmaz.”

Yakın tarihe baktığımızda Kemalist ve bağımsızlıkçı Türk askerleri ilk kez bugün hedef alınmıyor.
12 Mart darbesini izleyen günlerde önce 13 subay “9 Mart hareketine” dahil oldukları gerekçesiyle emekliye sevk edildi. Daha sonra 18 ay içinde 700’den fazla subay ve askeri öğrenci tasfiye edildi.12 Eylül darbesinde ise 2000’den fazla Kemalist subay, Amerikancı generaller tarafından emekliye ayrılmak zorunda bırakıldı. Kimileri suçlandı, hapis yattı.

Daha sonra TSK ile ABD arasındaki ayrılık noktası Irak oldu. ABD’nin harekete geçirdiği Irak’ı işgal planları ve Çekiç Güç, Türk ordusu ile Pentagon’un arasını açtı.ABD’nin Irak’a ilk saldırısı öncesinde Özal yönetiminin Türk askerini Amerikan ordusuna plase etmek istemesi üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay’ın 1990’daki istifası ilk isyan bayrağıydı.

1993’te uçağı bir Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis suikasta uğratılarak şehit edildi. Çünkü hem ABD’ye karşı gelebiliyor, hem de Kürtlerle anlaşabiliyordu.Amerikalıların askere yönelik hedefinde öncelikli olarak Jandarma ve Ege Ordu Komutanlığı vardı. Çünkü bu iki kuvvet NATO dışındaydı.

Bu süreçte en önemli gelişmelerden biri de Türkiye’nin NATO üyeliğinden bu yana Sovyet tehdidi kisvesi altında sola karşı kontrgerilla tertipleri düzenleyen Özel Harp Dairesi’nin lağvedilerek yerine Özel Kuvvetler Komutanlığının yapılandırılması oldu.

Ankara’da ÖKK için yeni bir yerleşim yerinde yönetim ve eğitim tesisi yapımına başlandı. ABD bundan son derece rahatsız oldu, ajanları vasıtasıyla Askeri Savcılığa ÖKK tesis inşaatında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla dava açtırdı ve ÖKK’nın yapılandırılmasını uzun süre felce uğrattı.

Bu süreçteki en temel değişim ise Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminde yaşandı. Kıvrıkoğlu, henüz göreve gelmeden 1997’de KKTC’deki bir Özel Kuvvetler tatbikatı sırasında suikaste uğradı. Ancak gelen mermi onun hemen önünde oturan Albay Vural Berkay’ı şehit etti. Kıvrıkoğlu, görevi sırasında ABD’ye gitmeyen tek Genelkurmay Başkanı olarak tarihe geçti. Oysa Rusya ve Çin’e pek çok kez giderek savunma işbirliğini görüşmüştü. Bu dönem, Amerika açısından mutlaka hesabı sorulması gereken bir dönem olarak saptandı. Bu nedenle Kıvrıkoğlu’nu Ergenekon’un “1Numarası” gibi lanse etmeye çalıştılar.

Gelelim bugüne. Ergenekon Davası’nın başından, Şubat 2010’un son günlerindeki “balyoz” soruşturmasına kadar tutuklanan veya gözaltına alınıp bırakılan emekli veya muvazzaf subaylardan bazılarının “gerçek suçları”, yani ABD tarafından “istenmeyen adam” ilan edilmelerinin nedenleri şöyleydi:

Eski Jandarma Genel Komutanı Emk. Orgeneral Şener Eruygur: NATO dışı bir kuvvetin komutanı olmak, ABD karşıtı olmak, ADD Genel Başkanlığı yapmak, Kemalistlik, Avrasyacılık, ADD’nin Cumhuriyet Mitinglerinin düzenlenmesinde yer almak.

Emk. Orgeneral Hurşit Tolon: NATO Dışındaki Ege Ordu Komutanlığı yapmak. ABD’nin bölge politikalarına karşıt olmak, Kemalist ve Avrasyacı olmak. Çuval olayı sırasında ABD’de iken tepki göstererek, kendi inisiyatifiyle Türkiye’ye dönmek.

Emk. Tuğgeneral Levent Ersöz: NATO Dışı bir kuvvetin, yani Jandarma Komutanlığı’nın İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yapmak. Şırnak ve Diyarbakır’da PKK ve Amerikan unsurlarına karşı operasyonlar düzenlemek. Türkiye’deki Amerikancı unsurlara, karşı-istihbarat faaliyeti yürütmek.

Emk. Jandarma Albay Atilla Uğur: Mardin’de PKK’ya karşı çarpışan ve sonrasında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ı teslim alan ve sorgulayanlar arasında bulunmak. (1999 yılından bu yana PKK tarafından kimliği araştırılırken, kimliği Ergenekon tertibiyle deşifre oldu.)

Emk. Korgeneral Engin Alan: CIA güdümlü ve NATO’ya bağlı Özel Harp Dairesi’nden sonra tam aksi yönde çalışan Özel Kuvvetler Komutanlığı yapmak. Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanma operasyonunu Türkiye’den yönetmek. ve Şemdin Sakık’ın Kuzey Irak’tan Yarasa Operasyonu ile Türkiye’ye getirilmesinde rol oynamak.

Emk Orgeneral Çetin Doğan: NATO Dışı Kuvvet, Ege Ordu Komutanlığı görevi yapmak. 1. Ordu Komutanı iken Batı Çalışma Grubu’nu yönetmek. Ulusalcı-Kemalist görüşlere sahip olmak. Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer tarafından Türk-Kazak Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin başına atanmak.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emk Orgeneral H. İbrahim Fırtına:2004 ve 2005 tarihlerinde Rusya ve Çin’i ziyaret ederek hava savunma sistemleri ve uzay programlarında işbirliği için görüşmeler yapmak.

Emk Orgeneral Ergin Saygun: 16 Kasım 2006 tarihinde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Jack Crouch ile görüşmek için Beyaz Saray’a görüşmeye gitmişken, üst araması yapılmak istenmesi üzerine üstünü aratmamak ve kapıdan geri dönmek.

Albay Berk Erden: Güney Deniz Saha Komutanlığı’na bağlı Deniz Radar Gözetleme Birimi komutanıydı. Görev sorumluluk alanı İzmir Körfezi, Ege Denizi ve Akdeniz. Ege ve Kıbrıs ile Akdeniz’deki İsrail, ABD çıkarları önünde engeldi. Napoli’deki NATO Üssü’nün bu komutanlığın merkezi Urla’ya taşınması planları yapılıyordu.

İzmir Güney Deniz Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Emk Koramiral Feyyaz Öğütçü: Aynı nedenlerle hedef alınan isimler arasındaydılar.

Tümamiral Cem Gürdeniz: Tuğamiralken, Karadeniz’de Türkiye’nin ulusal operasyonu olarak başlatılan Uyum Harekâtı’nın planlayıcısı ve uygulayıcısıydı. Türkiye, NATO üyesi olarak Karadeniz’de bu operasyona başlayınca, Washington yönetimi ABD’nin öncülüğünde Akdeniz’de yürütülmekte olan Aktif Çaba operasyonunun Karadeniz’i de kapsayacak şekilde genişletilmesi ısrarını sürdüremedi. Türkiye, bu operasyonun ayrıntılarına ilişkin olarak NATO’yu sürekli bilgilendirince, ABD’nin, “NATO gemileri Karadeniz’de terörle mücadele, insan kaçakçılığı ve bölgesel güvenlik için bulunmalı” gerekçesi de ortadan kalkmış oldu. Uyum Harekâtı’na daha sonra Rusya ve Ukrayna’nın katılımı sağlanıp ABD’nin bu bölgeye girme çabalarının önü tamamen kesilmiş oldu. Özetle; Cem Gürdeniz, ABD’nin Karadeniz’e çıkma çabalarının önünü kesen komutan olarak tanınırdı. Şimdi cezaevinde.
(Kaynak Işık Kansu-Cumhuriyet 27.02.2010)

Orgeneral Saldıray Berk: 3. Ordu Komutanı. Berk, 2.Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel’le birlikte, NATO’da görev yapmamış iki komutandan biri. NATO’da görev yapmadığı gibi, yine biyografisine bakıldığında görülebileceği üzere, Moskova Kara Ataşeliği ve Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinde de bulundu. TSK bünyesindeki Rusça bilen az sayıda yüksek rütbeliden biri. Türkiye’nin Rusya’ya en yakın sınırlarını NATO’cu olmayan bir paşa tarafından komuta edilen bir ordunun savunmasına ABD’nin sessiz kalması söz konusu olamaz. (Kaynak ODATV-21.02.2010)

TSK’nın durumuna genel olarak bakıldığında ise ABD ya da NATO’nun rahatsızlık duyduğu ve öncelikli hedef olan kuvvetler şunlar:

NATO dışı kuvvetler olan Jandarma Genel Komutanlığı (Şimdi yasa değişiklikleriyle NATO’ya bağlanmak isteniyor, sınırların korunması üzerinde de yeni bir güç oluşturulması planları var). Ege Ordu (1975’te Kıbrıs harekatı sonrası kurulan 4. Ordu) ve (1990 itibarıyla milli bir güç haline gelen ve Kuzey Irak’ta operasyonlar gerçekleştiren) Özel Kuvvetler Komutanlığı.

Odatv.com / 28.02.2010

This entry was posted in ARŞİV SANDIĞI, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *